Každý piaty sudca mal rodinu zamestnanú v súdnictve, prepojenia však začali po prvýkrát klesať
Mimovládna organizácia zverejnila analýzu najnovších zverejnených majetkových priznaní sudcov, pri ktorej sa zamerala na ich rodinné prepojenia.
Filtrovať podľa kategórie
Mimovládna organizácia zverejnila analýzu najnovších zverejnených majetkových priznaní sudcov, pri ktorej sa zamerala na ich rodinné prepojenia.
Okná na detskom oddelení sú zabezpečené poistkou, aby k takýmto prípadom nedochádzalo.
Priemerná mzda v priemysle v júli zostala nezmenená na úrovni minulého roka, a to na sume 1 157 eur.
ZSSK ponúka cestujúcim mimoriadne zľavy na cestovanie aj bezplatnú prepravu bicykla.
Žena najskôr kontaktovala príbuzných a tí zalarmovali políciu.
Udržateľná mobilita je jednou z najväčších výziev budúcnosti. Od jej správneho nastavenia sa bude odvíjať stav životného prostredia, ale aj rast HDP, a teda ekonomický rozvoj a...
Strana požiadala o registráciu 14. augusta a odovzdala viac ako 94-tisíc podpisov.
Presný počet obetí zatiaľ nie je známy, množstvo ľudí zostáva nezvestnými.
Medzinárodná softvérová spoločnosť Asseco Central Europe tento rok oslavuje 30. výročie od svojho založenia na Slovensku.
Opozičné stany nedávno avizovali, že sa pokúsia z funkcií odvolať ministra práce i financií.
11.9.2020 (Webnoviny.sk) – Rodinné prepojenia v súdnictve začali v rokoch 2018 a 2019 prvýkrát klesať. Vyplýva to z analýzy najnovších zverejnených majetkových priznaní sudcov, ktorú vypracovala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) a zverejnila ju na svojom blogu.
Počet väzieb sudcov klesol z rekordných 425 v roku 2017 na 417 rok nato a na 408 v roku 2019. Klesol aj počet prepojení medzi samotnými sudcami, teda bez väzieb na zamestnancov súdov či ministerstva spravodlivosti. Rodinných konexií medzi nimi bolo v minulom roku 121, o sedem menej ako pri maxime v roku 2017.
TIS sleduje trendy rodinného prepojenia v súdnictve od roku 2012, keď vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zaviedla povinnosť menovať rodiny v súdnictve.
Podľa analýz v roku 2012 mal každý piaty sudca rodinu v justícii a počet takýchto väzieb ďalšie roky narastal. V roku 2017 bolo na Slovensku o tretinu viac sudcov s rodinnou väzbou v súdnictve ako päť rokov predtým.
Za poklesom v rokoch 2018 a 2019 vidí TIS sčasti odchod do dôchodku, či zmenu práce tých sudcov, ktorí mali nadpriemerné rodinné väzby, ale aj reformu výberových konaní z roku 2017.
Ako informovalo TIS, za ostatné dva roky prišli do súdnictva ľudia s najmenším počtom väzieb od existencie dát. V rokoch 2017-2019 uspelo vo výberových konaniach celkovo 116 uchádzačov, pričom iba dvadsiati z nich mali rodinu na súde, išlo teda o šestinu z nich.
„Nový spôsob výberu totiž pretrhal lokálne väzby uchádzačov na výberové komisie. Od júla 2017 neprebieha nábor na nových okresných sudcov individuálne v réžii každého súdu, ale hromadne pre celý kraj. Podľa viacerých uchádzačov, s ktorými sme sa o novom systéme výberu rozprávali, je nový model naozaj transparentnejší,“ dodala mimovládna organizácia.
Zmena v roku 2017 priniesla aj to, že členov do komisie vyberá predseda Súdnej rady SR, a nie predseda súdu s voľným miestom. Po novom sú dvaja členovia vyberaní z databázy súdnej rady, dvaja z databázy ministerstva spravodlivosti a jeden zvolený kolégiom sudcovských rád pre príslušný obvod krajského súdu.
Členstvo vo výberovej komisii je otvorené aj pre ľudí z vedeckého prostredia či neziskového sektora. Ako TIS podotklo, nevýhodou výberu pre celý kraj je, že proces zaberie dlhší čas.
Miera zastúpenia rodín v slovenskom súdnictve bude podľa TIS klesať ďalej aj v tomto roku. Z Krajského súdu v Košiciach odišlo totiž niekoľko sudcov, ktorí mali v štatistikách silné rodinné prepojenia.
„S účinnosťou od marca 2020 sa vzdal funkcie Imrich Volkai, spolu s ktorým na súdoch v okolí pracovala aj manželka, dcéra, zať a nevesta. Do dôchodku v rovnaký mesiac odišiel aj Juraj Sopoliga a ďalších šesť sudcov. V rokoch 2019 a 2020 celkovo zanikla sudcovská funkcia až 108 sudcom s celkovo 31 rodinnými prepojeniami,“ dodalo TIS s tým, že z 27 nových členov sudcovského stavu má rodinu v justícii šesť z nich, čo je zhruba pätina.
Viac k témam: sudca
Zdroj: Webnoviny.sk – Každý piaty sudca mal rodinu zamestnanú v súdnictve, prepojenia však začali po prvýkrát klesať © SITA Všetky práva vyhradené.