Zuzana Čaputová v prvom kole prezidentských volieb výrazne dominovala. Najmä voliči pronárodných a alternatívnych kandidátov prezentovali podozrenia z manipulácie výsledkov prezidentských volieb. Frustrácia istej časti obyvateľstva je pochopiteľná, keďže spoločnosť je značne polarizovaná.
Výsledky prezidentských volieb 2019 – celé Slovensko
Slovenská republika je demokratická krajina, preto žiadne podozrenie nemôže byť zamietnuté pod koberec. Ak aj vy pochybujete, vedzte, že výsledky volieb prezidenta môžu byť jednoducho a spoľahlivo overené.
Ak došlo k manipulácii, týmto postupom ju jednoducho odhalíte.
1. Nájdite si oficiálne výsledky pre vašu obec
Oficiálne výsledky volieb sú zverejnené. Vďaka transparentným voľbám si môžeme kedykoľvek z pohodlia domova alebo cez mobilný telefón skontrolovať výsledky od celého Slovenska až po najmenšie dedinky. Výsledky pre vaše mesto, mestskú časť alebo dedinu si môžete vyhľadať napríklad na tomto webe.
Oficiálne výslekdy preberajú médiá z portálu VOLBYSR, na starosti ich má štatistický úrad.
2. Kontaktujte člena volebnej komisie
Percentá a čísla, ktoré vidíte nie sú vycucané z prsta. Sú spočítané členmi volebnej komisie. Tí videli hlasovacie lístky na vlastné oči, reálne čísla poznajú, nahlásili ich.
3. Porovnajte výsledky
Ak sú výsledky volieb pravdivé a nemanipulované, člen komisie vám potvrdí ich pravdivosť. Stačí, keď ho poprosíte a ukážete mu oficiálne výsledky. On si ich ale z najväčšou pravdepodobnosťou už skontroloval. Porovná čísla, ktoré si pamätá z volebnej noci s číslami zverejnenými na internete. Ak si chcete byť istí, poproste o informácie člena komisie, ktorý podporoval Vášho kandidáta.
4. Uvažujte triezvo, ak nájdete nezrovnalosť, konajte
Vďaka transparentnému zverejneniu počtu hlasov pre jednotlivé obce by bola akákoľvek manipulácia ľahko odhaliteľná. Ako ste si mohli prečítať vyššie, na detektíva sa môžete zahrať aj vy. Majte na pamäti, že Slovensko má 4 426 760 opravnených voličov. To, že váš okruh priateľov preferuje jediného kandidáta neznamená, že tak uvažujú aj iné okruhy Slovákov. Hovoríme o takzvaných sociálnych bublinách.
Na prvý pohľad sa vo vašej sociálnej bubline môže zdať, že váš kandidát bude vo voľbách dominovať, realita ale môže byť úplne opačná.
Ak ste našli nezrovnalosť, nahláste ju patričným orgánom. Členovia volebnej komisie sú informovaní a budú vám v tejto veci nápomocní.