Členstvo Ruska v Rade Európy je po odsúdení Navaľného otázne, myslia si slovenskí europoslanci
Pokiaľ Európska únia a USA pristúpia k účinným sankciám, dostane to Putinov režim pod tlak.
Filtrovať podľa kategórie
Pokiaľ Európska únia a USA pristúpia k účinným sankciám, dostane to Putinov režim pod tlak.
Pápež sa prihovoril prvú nedeľu po tom, ako sa Rím dostal do žltej zóny, ktorá predstavuje najmenšie obmedzenia pohybu ľudí.
Nový šéf Bieleho domu vyhlásil, že sa chce vrátiť k dohode.
Migrantov zachránili počas niekoľkých akcií v Stredozemnom mori počas štvrtka a piatka.
Do záchrannej akcie sa zapojili hasiči, polícia aj horolezci.
Danielovi Lipšicovi odovzdalo v piatok 5. februára svoj hlas 79 poslancov Národnej rady SR.
Predseda strany SaS sa vyjadril k vládnutiu spolu so stranou Hlas - sociálna demokracia.
Úrady varovali obyvateľov v oblasti rieky Alaknanda, aby okamžite odišli do bezpečia.
Doklad by znamenal istú dávku povinnosti sa zaočkovať a bol by diskriminačný.
Exministerka vnútra Denisa Saková povedala, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) prisľúbil, že „sa pokúsi spraviť nový zákon, ktorý by upravoval podmienky kolúznej...
7.2.2021 (Webnoviny.sk) – Odsúdenie Alexeja Navaľného bolo jednoznačne politickým procesom, čo dokazujú aj súčasné represálie proti jeho stúpencom a nespokojným občanom. Jeho vinu spochybnil aj Európsky súdny dvor, je teda namieste aj otázka, či by nemala byť Ruská federácia vylúčená z Rady Európy.
Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).
Ako ďalej priblížil, aj v súvislosti so zmenou v Bielom dome očakáva všeobecne tvrdšiu odpoveď na policajné násilie.
„Vladimír Putin vždy, keď sa ocitol v domácich problémoch, snažil sa destabilizovať okolité štáty, aby odviedol pozornosť. Každý takýto pokus musí medzinárodné spoločenstvo už v zárodku zastaviť,“ zdôraznil europoslanec.
Pokiaľ Európska únia (EÚ) a USA pristúpia k účinným sankciám, dostane to Putinov režim pod tlak. Je však otázne, aká by bola jeho reakcia, uviedol v tejto súvislosti pre agentúru SITA europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.
„V najhoršom prípade sa Putin môže pokúsiť odvrátiť pozornosť svojich občanov ďalšími zahranično-politickými avantúrami – Sýria, Bielorusko, Ukrajina či Kaukaz, pred čím by sme ho mali dôrazne varovať,“ upozornil Šimečka.
Naopak, pokiaľ Únia a USA reagovať nebudú, ruská vláda to podľa europoslanca prečíta ako „znak našej slabosti a neschopnosti“ obhajovať vlastné hodnoty, a to by bolo podľa neho nebezpečné.
Šimečka zároveň upozornil, že Putinov režim najskôr skúsil zavraždiť svojho hlavného kritika, čo potvrdili experti z viacerých štátov aj medzinárodných organizácií.
Keď to Navaľnyj prežil a vrátil sa domov do Ruska, expresne ho odsúdili v politickom procese a ignorovali pritom záväzné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva.
Nehovoriac o policajnej brutalite proti vlastným občanom, ktorí v uliciach protestujú za dodržiavanie ľudských práv.
„Naša odpoveď by mala byť jednoznačná – prísne sankcie proti príslušníkom Putinovho režimu a proti všetkým, ktorí boli zapletení v pokuse o vraždu Navaľného,“ zdôraznil europoslanec Šimečka.
Ten sa osobne prihovára aj za to, aby boli Rusku opäť odňaté hlasovacie práva v Rade Európy. Je podľa neho absurdné, aby bolo Rusko riadnym členom organizácie, ktorej hodnoty denne popiera.
Moskovský súd v utorok 2. februára zmenil opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému podmienečný trest, ktorý dostal za spreneveru, na nepodmienečný a poslal ho do väzenia.
Známy kritik Kremľa dostal tri a pol roka odňatia slobody, keďže už ale rok strávil v domácom väzení, jeho pobyt za mrežami o tento čas skrátia. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
Navaľného, ktorý je najznámejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zadržali v nedeľu 17. januára po jeho návrate z Nemecka.
V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok. Z útoku obviňuje Kremeľ, čo ruské úrady odmietajú.
Podľa prokuratúry pobytom v Nemecku porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru. Navaľnyj označuje kauzu z roku 2014 za politicky motivovanú.
Viac k témam: politický proces
Zdroj: Webnoviny.sk – Členstvo Ruska v Rade Európy je po odsúdení Navaľného otázne, myslia si slovenskí europoslanci © SITA Všetky práva vyhradené.