Na poplach bije už aj Európska prokuratúra, podľa Šimečku prebieha na Slovensku pokus o únos štátu
Hlavná európska prokurátorka hovorí o riziku ohrozenia právneho štátu a varuje pred vládnymi návrhmi.
Filtrovať podľa kategórie
Hlavná európska prokurátorka hovorí o riziku ohrozenia právneho štátu a varuje pred vládnymi návrhmi.
Potenciálne dôsledky takto neprediskutovaných zásahov môžu viesť ku škodám na ekonomike.
Projekt si vyžiadal mnoho jedinečných technických riešení, a to s ohľadom na budúce využitie stavby.
Hnutie odmieta účelové zmeny, ktoré sa prijímajú v skrátenom legislatívnom konaní bez diskusie.
Ruské štátne médiá informovali, že jednotky Štorm-Z existujú, že sa zúčastnili na intenzívnych bojoch a niektorí z ich členov dostali medaily za statočnosť.
Nové kolo sankcií tiež zaväzuje spoločnosti EÚ, aby vo svojich zmluvách zakázali vývoz určitého tovaru, aby ho kupujúci nemohli predať Rusku.
Rusi podľa ukrajinského ombudsmana násilne „prevychovávajú“ unesené ukrajinské deti, aby z nich "vychovali novú generáciu ruského vojenského personálu“.
Žiadosti o požehnanie párov rovnakého pohlavia by sa nemali odmietať, prízvukuje pápež a zdôrazňuje, že manželstvo je celoživotnou sviatosťou medzi mužom a ženou.
Vyjadrenia Zalužného prišli po tom, ako ruský vodca Vladimir Putin minulý týždeň obvinil Ukrajinu, že vo svojej protiofenzíve nič nedosiahla.
Progresívne Slovensko podľa jeho podpredsedu predloží pozmeňujúci návrh k vládnej novele zákona.
19.12.2023 (SITA.sk) – S legislatívnymi zmenami, ktoré navrhuje vláda Roberta Fica (Smer-SD) v oblasti trestného práva, má problém aj Európska prokuratúra. Hlavná európska prokurátorka Laura Codruța Kövesi v liste Európskej komisii varuje pred vládnymi návrhmi na zmeny Trestného poriadku, Zákona o prokuratúre aj Zákona o ochrane oznamovateľov.
„Už aj Európska prokuratúra bije na poplach, návrhy podľa ich slov predstavujú vážne riziko porušenia zásad právneho štátu,“ vyhlásil podpredseda Národnej rady SR a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Záver Európskej prokuratúry je podľa neho pre premiéra Roberta Fica zdrvujúci.
„Konštatuje, že Ficov „promafiánsky” balíček ohrozí schopnosť slovenských orgánov chrániť finančné záujmy EÚ, lebo znižuje odstrašujúci účinok trestného práva. Explicitne hovorí o riziku ohrozenia právneho štátu na Slovensku v kontexte tzv. mechanizmu kondicionality, na základe ktorého boli Maďarsku obmedzené eurofondy,“ konštatuje Šimečka a dodáva, že to je veľmi nebezpečné nielen pre spravodlivosť na Slovensku, ale aj pre náš budúci ekonomický rozvoj.
Ako píše portál zameraný na dianie v Európskej únii euractiv.sk, podľa záverov Európskej prokuratúry predstavujú legislatívne zmeny navrhované slovenskou vládou „vážne riziko porušenia pravidiel právneho štátu podľa článku 4(2)c Nariadenia o podmienenosti európskych platieb“.
Navrhované zmeny podľa nej znížia odhaľovanie možných podvodov dotýkajúcich sa finančných záujmov EÚ, narušia existujúce línie spolupráce medzi Európskou prokuratúrou a Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a odrežú Európsku prokuratúru od špecializovaných vyšetrovateľov na NAKA bez adekvátnej náhrady.
Presunú tiež väčšinu prípadov, ktorými sa zaoberá Európska prokuratúra, zo Špecializovaného trestného súdu na nižšie súdy s nedostatočnou expertízou v danej oblasti.
Znamenať to bude de facto amnestiu v podstatnom počte vyšetrovaných prípadov podvodov týkajúcich sa finančných záujmov EÚ. Výsledkom bude podľa Európskej prokuratúry podkopanie schopnosti chrániť finančné záujmy EÚ na Slovensku.
Európska prokuratúra sa vyjadrila aj k spôsobu, akým chce vláda dané zákony novelizovať. Podľa nej môže ísť o porušenie povinnosti lojálnej spolupráce podľa článku 4 (3) Zmluvy o Európskej únii.
„Na špeciálnej prokuratúre sedia prokurátori, s ktorými Európska prokuratúra spolupracuje a ktorí sú kľúčoví pre zabezpečenie spolupráce so slovenskými orgánmi. Plánované zníženie trestov páchateľov ekonomických trestných činov sa bude týkať aj prípadov, ktoré spadajú do kompetencie európskej prokuratúry – korupcie, podvodov s európskymi platbami či príjmami do európskeho rozpočtu (clá, DPH),“ píše euractiv.sk.
Predseda progresívcov poukazuje na to, že Fico s predsedom Hlasu-SD Petrom Pellegrinim sa bránia, že iba harmonizujú slovenské zákony s európskym právom, stanovisko hlavnej európskej prokurátorky Kövesi však ich lož vyzlieklo donaha.
„Ide o ďalšie varovanie, že na Slovensku prebieha pokus o únos štátu. Vyzývame najmä Petra Pellegriniho, aby okamžite zaradil spiatočku, inak sa do slovenských dejín navždy zapíše ako kolaborant Ficových najhorších skutkov,” hovorí Šimečka.
V pondelok už Progresívne Slovensko upozornilo na list výkonnej podpredsedníčky Európskej komisie Margrethe Vestager, ktorá varovala pred ovládnutím Protimonopolného úradu. Slovensku pre vládou navrhovanú zmenu kompetenčného zákona hrozí žaloba.
Šimečka upozornil na to, že zmena odvolávania šéfa Protimonopolného úradu porušuje súťažné právo Európskej únie. Vláda Roberta Fica podľa neho priamo ohrozuje slovenské záujmy a hrozia nám súdne konania zo strany EÚ.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS), Podpredseda Národnej rady SR (NR SR), Predseda Národnej rady SR (NR SR), Premiér Slovenskej republiky, Trestný poriadok
Zdroj: SITA.sk – Na poplach bije už aj Európska prokuratúra, podľa Šimečku prebieha na Slovensku pokus o únos štátu © SITA Všetky práva vyhradené.