Parlament schválil novú Bezpečnostnú stratégiu SR, mala by zvýšiť pripravenosť ozbrojených síl
Plénum zároveň hlasovaním zrušilo stratégiu schválenú uznesením Národnej rady SR z roku 2005.
Filtrovať podľa kategórie
Plénum zároveň hlasovaním zrušilo stratégiu schválenú uznesením Národnej rady SR z roku 2005.
Agresívny muž čelí teraz obvineniu z nebezpečného vyhrážania sa.
Módna e-commerce vzrástla v roku 2020 o 27,22 % aj vďaka koronavírusu.
K danému zisteniu dospela Transparency International Slovensko.
Elektronické sčítanie ľudí bude prebiehať od 15. februára do 31. marca.
Ich vymenovanie je aktom uznania toho, že sú na plnenie svojich nových funkcií plne pripravení.
Varovanie pred povodňami platí predovšetkým pre okresy Trebišov a Michalovce.
O svojej účasti v Drážďanoch sa Peter Pellegrini rozhodol na poslednú chvíľu a preto ani nevyužil služby slovenského veľvyslanectva v Nemecku.
Demonštranti sa najskôr zhromaždili pred budovou súdu a neskôr kráčali do centra k sídlu vládnej strany Právo a spravodlivosť.
Dôvodom je jeho sledovanie.
28.1.2021 (Webnoviny.sk) – Parlament vo štvrtok 28. januára 77 hlasmi zo 122 prítomných poslancov schválil novú Bezpečnostnú stratégiu SR, v ktorej sa uvádza, že SR skvalitní riadenie obrany štátu, zvýši pripravenosť ozbrojených síl na obranu a na plnenie medzinárodných záväzkov.
Zlepší aj pripravenosť ďalších prvkov a kapacít systému obrany štátu na plnenie úloh v čase vojny či vojnového stavu. Plnenie týchto úloh, vrátane úloh ústavných orgánov, bude pravidelne precvičovať. Plénum zároveň týmto hlasovaním zrušilo bezpečnostnú stratégiu schválenú uznesením Národnej rady SR (NR SR) z 27. septembra 2005.
Slovensko zároveň rozvinie kapacity poskytovania podpory zahraničným ozbrojeným silám v súlade s medzinárodnými záväzkami a Ústavou SR. Zvýši tiež svoju pripravenosť na obranu štátu v kybernetickom priestore.
Ozbrojené sily SR budú podľa schváleného materiálu pripravené aj na plnenie úloh podpory mieru, bezpečnosti a stability mimo územia Slovenska a na plnenie úloh pri mimoriadnej udalosti a nevojenskej krízovej situácii na jej území.
Pri klasifikácii svojich bezpečnostných záujmov SR rozlišuje životne dôležité a strategické bezpečnostné záujmy. Bezpečnostná stratégia vytvára rámec na ich koordinované, systematické a efektívne presadzovanie.
Medzi životne dôležité bezpečnostné záujmy SR patrí zachovanie jej nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc, právneho štátu a demokratického ústavného zriadenia, ako aj ochrana života a zdravia, základných práv a slobôd jej obyvateľov.
Medzi strategické bezpečnostné záujmy SR patrí okrem iného ochrana demokratických hodnôt, základných ľudských práv a slobôd a princípov právneho štátu a medzinárodného práva vo svete. Tiež odolnosť štátu a spoločnosti voči bezpečnostným hrozbám; dôvera občanov v demokratický štát a nezávislé verejné inštitúcie a súdržnosť spoločnosti či bezpečnosť a stabilita v euroatlantickom priestore a jeho susedstve.
„Úlohou dokumentu je mať zhodu a konsenzus o tom, ako vládne zložky a všetci tí, ktorí sa podieľajú v Slovenskej republike na bezpečnosti, zareagujú na bezpečnostné výzvy a na nestabilný, rozbúrený svet, v ktorom sa nachádza aj Slovenská republika. Preto je dobré, že máme v tomto jasno,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).
Zároveň odmietol dezinformácie, že táto stratégia otvára dvere pre pobyt cudzích vojsk na území Slovenska. V tejto súvislosti zároveň poukázal na to, že dezinformácie sú jedným z nových bezpečnostných fenoménov.
Viac k témam: Bezpečnostná stratégia SR, Národná rada SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament schválil novú Bezpečnostnú stratégiu SR, mala by zvýšiť pripravenosť ozbrojených síl © SITA Všetky práva vyhradené.