Slováci sa ocitli na chvoste rebríčka, cítime sa menej šťastní ako Maďari či Chorváti
Výsledky poodhaľujú, ako šťastní sa cítia Slováci a Slovenky a ako často sa stretávajú so svojimi blízkymi.
Filtrovať podľa kategórie
Výsledky poodhaľujú, ako šťastní sa cítia Slováci a Slovenky a ako často sa stretávajú so svojimi blízkymi.
Juhokórejčania by napríklad poskytovali tlmočnícke služby, ak by ukrajinské sily zajali severokórejských vojakov bojujúcich po boku Ruska.
Ministerstvo trvá na tom, že jeho postup bol v súlade so zákonom.
Spoločnosť DKV Mobility, popredná európska B2B platforma pre platby a riešenia na cestách, najnovšie rozšírila svoju akceptačnú sieť o 75 čerpacích staníc ČEPRO RoBin OIL.
Ukrajinský prezident zároveň uviedol, že s americkým ministrom obrany diskutovali o realizácii ukrajinského plánu víťazstva.
Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa podľa Kyjeva od začiatku vojny zvýšil na 681 580.
Zajatcov prinútili ľahnúť si tvárou k zemi a potom na nich vystrelili z bezprostrednej blízkosti.
Ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia, najmenej traja z nich sú vo vážnom stave.
V októbri 2024 vstúpila na slovenský trh značka Silwer. Ako prvá ponúka výživové doplnky, vyvinuté špeciálne pre ľudí po 50-tke.
Žilinka už predtým vyzval dotyčného na okamžité vyvodenie osobnej personálnej zodpovednosti pre objektívne poškodenie reputácie prokuratúry v súvislosti s konaním v medializovanej...
22.10.2024 (SITA.sk) – Najšťastnejší Európania žijú vo Švajčiarsku, Slováci sú na chvoste rebríčka. Vyplýva to z medzinárodného výskumu Európskej sociálnej sondy (European Social Survey, ESS ERIC), ktorý sa realizuje už od roku 2001 a poskytuje údaje o postojoch a hodnotách obyvateľov mnohých európskych krajín, vrátane Slovenska.
Výsledky najnovšieho kola poodhaľujú, ako šťastní sa cítia Slováci a Slovenky a ako často sa stretávajú so svojimi blízkymi v porovnaní s Európanmi z iných krajín.
Najvyššia úroveň šťastia spomedzi európskych krajín zaradených v analýze je vo Švajčiarsku (8,15), Fínsku (8,07) a Nórsku (7,95). Slovensko má priemernú úroveň šťastia 6,57, čo ho radí na chvost spomedzi krajín v analýze.
Respondenti zo Slovenska uvádzajú nižšiu mieru pocitu šťastia ako Maďarsko (7,10) a Chorvátsko (7,55), ktoré tiež majú relatívne nižšie hodnoty šťastia.
„Pre analýzu sme z dát ESS ERIC vybrali dve témy, ktoré spolu do určitej miery súvisia – subjektívne pociťované šťastie a frekvencia stretávania sa s priateľmi, príbuznými či kolegami. Dáta ukazujú, že Slovensko preukazuje najnižšiu úroveň alebo mieru pocitu šťastia v porovnaní s ostatnými skúmanými krajinami,“ uviedol výskumník zo Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV Alexander Loziak.
Priemerné skóre šťastia dosahovalo na Slovensku úroveň 6,57 na škále od 0 (extrémne nešťastný) po 10 (extrémne šťastný), Slováci a Slovenky teda v priemere stále viac inklinovali k pocitom šťastia ako nešťastia.
Žiadna z európskych krajín neklesla pod hodnotu 6,5, európski respondenti odpovedali vo všeobecnosti skôr pozitívne. Rozdiel medzi najvyššou a najnižšou nameranou hodnotou je 1,58 bodu, medzi jednotlivými krajinami teda neboli zaznamenané výrazné rozdiely.
Najčastejšie sa ľudia stretávajú so svojimi blízkymi v Nórsku (5,63), Holandsku (5,40) a Chorvátsku (5,27), a to pravidelne niekoľkokrát do týždňa. Slovensko dosahuje priemernú frekvenciu stretávania sa (4,61), čo ho radí do strednej časti rebríčka a najbližšie zodpovedá odpovedi „raz za týždeň“.
Slováci sa stretávajú so svojimi blízkymi menej často ako napríklad v Nemecku (4,85), no častejšie ako v Maďarsku (3,46) alebo v Írsku (4,19).
„Aj keď miera pocitu šťastia môže do istej miery súvisieť s frekvenciou sociálnych kontaktov, pocity šťastia sú tiež spôsobené mnohými ďalšími faktormi,“ dodal Loziak.
Viac k témam: Analýza, Rebríček, Šťastie, Výskum
Zdroj: SITA.sk – Slováci sa ocitli na chvoste rebríčka, cítime sa menej šťastní ako Maďari či Chorváti © SITA Všetky práva vyhradené.