Slovensko bude mať po voľbách v roku 2024 o jedného europoslanca viac
Viacerí zo súčasných slovenských europoslancov budú kandidovať opätovne aj v júni 2024.
Filtrovať podľa kategórie
Viacerí zo súčasných slovenských europoslancov budú kandidovať opätovne aj v júni 2024.
Informoval o tom riaditeľ Správy a údržby ciest PSK pre oblasť Poprad Marcel Polomský.
Tvrdí, že na prijatie rezolúcie by mali urýchlene nadviazať dôležité opatrenia vrátane vytvorenia humanitárnych koridorov.
Vlajky budú na štátnych a verejných budovách stiahnuté na pol žrde.
Môže hroziť aj tvorba snehových jazykov a závejov.
Generál sa živo zaujímal najmä o spôsob prežitia sviatkov v rizikových krajinách, akými je Irak, či Sýria.
Je aj mimoriadne sklamaný z komentárov vysokých izraelských predstaviteľov, ktorí spochybňujú riešenie v podobe dvoch štátov.
Rezolúciu v 15-člennej rade podporilo 13 štátov, žiaden nebol proti a USA a Rusko sa zdržali hlasovania.
Ruské úrady však v piatok tvrdili, že zostrelili bezpilotné lietadlá nad viacerými oblasťami.
Švédsko a Fínsko, dovtedy neutrálne štáty, požiadali o vstup do NATO po začatí ruskej invázie na Ukrajinu.
23.12.2023 (SITA.sk) – Slovensko bude mať po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2024 o jedného europoslanca viac. Celkový počet europoslancov sa zvýši zo 705 na 720.
Počty v európskom pléne sa budú meniť, pretože niektorým krajinám pribudli obyvatelia. Slovensko medzi ne nepatrí, no aj tak získa historicky najvyšší počet mandátov, a to 15. Vďačí za to princípu klesajúcej proporcionality – čím väčšia krajina, tým viac obyvateľov by mal zastupovať jeden volený zástupca. Od posledných volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 klesol pritom počet obyvateľov Slovenska z 5,45 milióna na 5,43 milióna.
V súčasnosti zastupujú Slovensko v europarlamente Monika Beňová, Vladimír Bilčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Robert Hajšel, Martin Hojsík, Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Jozef Mihál, Peter Pollák, Miroslav Radačovský, Katarína Roth Neveďalová, Ivan Štefanec, Milan Uhrík a Michal Wiezik. Viacerí z nich by chceli kandidovať opätovne aj v júni 2024. Definitívne rozhodnutie však musí padnúť na úrovni politických strán, ktoré ich nominujú na kandidátku.
„Martin Hojsík aj Michal Wiezik odvádzajú v europarlamente výbornú a konzistentnú prácu, dosahujú výsledky a pomáhajú zlepšovať európsku legislatívu, čo pomáha aj Slovensku. Na pôde EÚ našu krajinu dôstojne reprezentujú a obaja sa opakovane umiestňujú v rebríčkoch najaktívnejších europoslancov a europoslankýň, Martin Hojsík je dokonca jedným z podpredsedov EP,“ uviedlo pre agentúru SITA hnutie Progresívne Slovensko s dodatkom, že o podobe kandidátky do Európskeho parlamentu rozhodne predsedníctvo.
Informovať o nej budú v priebehu januára. Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko sa nedávno v médiách vyjadril, že bude stáť na čele kandidátky SNS.
„Určite áno, potiahnem kandidátku a následne sa rozhodnem, čo so získaným mandátom, ak sa nám to podarí,“ povedal s tým, že sa bude rozhodovať aj na základe politickej situácie.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zvažovalo, že súčasnú europoslankyňu Miriam Lexmann postaví ako kandidátku na prezidentku. Nakoniec však rozhodlo, že vlastného prezidentského kandidáta mať nebude a Lexmann sa bude opätovne uchádzať o post europoslankyne.
„V spoločnom vyhodnotení so širším vedením hnutie dospelo k záveru, že v prípade Miriam Lexmann bude najefektívnejším spôsobom napĺňania týchto cieľov, ak sa bude uchádzať o dôveru v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu a pokračovať tak vo vedení spoločného úsilia KDH o ochranu konzervatívnych hodnôt či lepšiu a dôveryhodnejšiu európsku politiku,“ informovalo KDH.
Europoslanec Jozef Mihál, ktorý v posledných voľbách do Národnej rady SR kandidoval za stranu Demokrati, je v Európskom parlamente len dva mesiace. Ako uviedol pre agentúru SITA, rozhodnutie, či bude kandidovať vo voľbách v júni 2024, z jeho strany ešte nepadlo.
Je to podľa jeho slov „vzhľadom na to, že politická situácia na Slovensku je po jesenných voľbách do NR SR nestabilná, strany preskupujú a novo formujú svoje sily, poslancom EP vo volebnom období 2019 – 2024 som ako náhradník za Michala Šimečku ešte len necelé dva mesiace a rozhodnutie kandidovať je aj otázkou zosúladenia rodinných priorít a ďalších pracovných aktivít“.
Do europarlamentu sa chystá kandidovať aj súčasná europoslankyňa za Smer-SD Katarína Roth Neveďalová. „Myslím si, že Slovensko potrebuje zástupcov, ktorí sa neboja povedať svoj názor a ktorí reprezentujú národné záujmy svojho štátu. Cítim veľkú podporu od ľudí, s ktorými komunikujem osobne alebo aj cez sociálne siete, a preto by som rada svoj mandát obhájila a pokračovala ďalej vo svojej práci pre Slovensko,“ povedala pre agentúru SITA. Ďalšia europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová na otázky nereagovala.
Novým hráčom bude v eurovoľbách 2024 strana Volt Slovensko. Ide o európsku stranu zastúpenú vo viac ako 30 krajinách Európy, ktorá teraz prichádza aj na Slovensko a zatiaľ zbiera podpisy potrebné na vznik strany.
Súbežne sa pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu a vyzýva na spoluprácu všetkých lídrov, ktorí stále nenašli svoj politický domov. Na čele kandidátky bude stáť Lucia Kleštincová, spolupredsedníčka prípravného výboru strany Volt Slovensko. „Slovenská politika absolútne zlyhala v schopnosti byť platformou pre hodnotové líderstvo európskeho kalibru,“ prízvukuje Kleštinská.
Viac k témam: Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Predseda Slovenskej národnej strany (SNS), Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Slovensko bude mať po voľbách v roku 2024 o jedného europoslanca viac © SITA Všetky práva vyhradené.