Irán vybudoval zbrojný priemysel na západných technológiách, drony Šáhid-136 poháňa nemecký motor
Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie.
Filtrovať podľa kategórie
Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie.
Automobilky doháňajú manko z čias covidu a firmy postupne obmieňajú svoje flotily.
Maďarskí predstavitelia dúfali, že pápež bude cestovať po krajine, ale Vatikán sa napokon rozhodol koncentrovať jeho návštevu na Budapešť.
Na projekt rezort práce a sociálnych vecí vyčlenil 40,5 milióna eur, z ktorých sa zatiaľ vyčerpalo takmer 27,4 milióna eur.
Hlas-SD podľa Tomáša Druckera nie je Smer-SD 2.
Spoločnosť vivo v Číne predstavila dvojicu skladacích smartfónov: vivo X Fold2, veľký skladacieho smartfón novej generácie, a vivo X Flip, prvý malý skladací model od vivo.
Takýmto spôsobom chce samospráva ušetriť rozpočet aj eliminovať svetelný smog.
Stretnú sa aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Spoločnosť Schneider Electric™, globálny líder v oblasti digitálnej transformácie riadenia energie a automatizácie, oznámila svoj nový Ecommerce partnerský program.
Limit 10-tisíc elektronických žiadostí vo výzve č.3 pri projekte Obnov dom (Plán obnovy), ktorá sa otvorila v pondelok 24.4., sa vyčerpal v priebehu necelých 24 hodín.
28.4.2023 (SITA.sk) – Nový výskum odhalil do akej miery Irán vybudoval svoj silný zbrojný priemysel na západných technológiách a tiež, ako tieto technológie využíva Rusko proti ukrajinským mestám. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Organizácia Conflict Armament Research (CAR) sídliaca v Spojenom kráľovstve, ktorá skúma komponenty zbraní, zistila, že drony Šáhid-136, ktoré Irán predáva Rusku, poháňa motor založený na nemeckej technológii, ktorú Irán nezákonne získal pred takmer 20 rokmi.
Zistenia, založené na detailnom skúmaní súčiastok zozbieraných na Ukrajine, o ktoré sa exkluzívne podelili so CNN, upozorňujú na schopnosť Iránu napodobňovať a vylepšovať nelegálne získané vojenské technológie.
Západní predstavitelia sa tiež obávajú, že by Rusko mohlo Iránu poskytovať západné zbrane a vybavenie zozbierané na bojisku na Ukrajine. Dosiaľ však nie sú jasné dôkazy, že by sa to stalo.
Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie. Zatiaľ čo Rusko chce iránske drony a balistické rakety, Irán chce ruské investície a obchod. Rusko sa podľa iránskych predstaviteľov stalo počas uplynulého roka najväčším zahraničným investorom v krajine.
Pre Rusov sú zase iránske drony výhodnou náhradou za oveľa drahšie rakety, ktorých zásoby sa podľa západných predstaviteľov míňajú. Odborníci sa domnievajú, že napríklad Šáhid-186 stojí asi 20-tisíc dolárov, čo je len zlomok ceny strely s plochou dráhou letu Kalibr.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Viac k témam: bojové drony, Iránske drony, Nelegálne zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Šáhid-136, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Irán vybudoval zbrojný priemysel na západných technológiách, drony Šáhid-136 poháňa nemecký motor © SITA Všetky práva vyhradené.