Poľský premiér požiadal o preskúmanie Istanbulského dohovoru, podľa vlády je ideologicky poškvrnený
O preskúmanie dokumentu, ktorý Poľsko ratifikovalo v roku 2015 a plánuje od neho odstúpiť, požiadal premiér.
Filtrovať podľa kategórie
O preskúmanie dokumentu, ktorý Poľsko ratifikovalo v roku 2015 a plánuje od neho odstúpiť, požiadal premiér.
Zadržaných polícii nahlásili ich susedia.
Prezidentské voľby sú naplánované na november.
Felix Byamukama tvrdí, že ho Rafiki napadol a on ho zabil v sebaobrane.
Vo štvrtok rumunské úrady potvrdili 1 356 infikovaných a 35 úmrtí.
Ešte v stredu pred vyhlásením rozsudku Majského advokát uviedol, že jeho klient sa nachádza v domácom ošetrení na súkromí v Ostrave.
Odchod federálnych agentov je podmienený robustnejšou prítomnosťou štátnej polície.
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová rokovala s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi a židovských náboženských obcí.
Prokuratúra pripisuje starostovi Dolného Chotára Františkovi D objednávku troch vrážd.
Za kľúčové pritom združenie považuje rozhodnutie, aké práce má nová IT organizácia verejnej správy zabezpečovať a tomu prispôsobiť aj vytvárané pracovné pozície.
30.7.2020 (Webnoviny.sk) – Poľský premiér Mateusz Morawiecki požiadal ústavný súd, aby preskúmal Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu predtým, ako sa jeho pravicová vláda rozhodne, či od neho odstúpi. Takzvaný Istanbulský dohovor je podľa poľskej vlády „ideologicky poškvrnený“ a podľa Morawieckeho vyvoláva „vážne pochyby“.
Premiér v utorok uviedol, že požiadal ústavný súd, aby skontroloval poľský preklad slova „gender“. Výraz je tŕňom v oku konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť, ktorá ho často spája s právami LGBT ľudí a vníma ho ako hrozbu pre katolícke rodinné hodnoty v Poľsku.
Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011 a začal platiť o tri roky neskôr. Jeho základným cieľom je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia“ s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách.
Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe.
Poľsko, ktoré je jedným zo 45 európskych štátov, ktoré ho podpísali, dokument ratifikovalo v roku 2015, keď bola pri moci liberálna vláda. Kritici dohovoru argumentujú, že nie je v súlade s poľským právnym systémom, nesprávne identifikuje zdroje násilia páchaného na ženách a neposkytuje účinné nástroje na boj proti domácemu násiliu.
Súčasná poľská vláda tiež verí, že dohovor mylne spája náboženstvo s násilím. Morawiecki trvá na tom, že poľská legislatíva poskytuje obetiam domáceho násilia dostatočnú ochranu.
Proti plánom vlády odstúpiť od Istanbulského dohovoru protestovalo mnoho Poliakov. Kritikou nešetrili ani predstavitelia Rady Európy, podľa ktorých by bol takýto krok „veľmi poľutovaniahodný“ a znamenal by „významný krok späť v ochrane žien pred násilím v Európe“.
Viac k témam: domáce násilie, Istanbulský dohovor, násilie na ženách, ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľský premiér požiadal o preskúmanie Istanbulského dohovoru, podľa vlády je ideologicky poškvrnený © SITA Všetky práva vyhradené.