Takýto útok vrcholových politikov nemá v Európe obdobu, hovorí šéfka Európskeho inštitútu pre ochranu oznamovateľov
Navrhované zmeny by znamenali, že policajti nebudú môcť získať status chráneného oznamovateľa. Európska legislatíva to zakazuje.
Filtrovať podľa kategórie
Navrhované zmeny by znamenali, že policajti nebudú môcť získať status chráneného oznamovateľa. Európska legislatíva to zakazuje.
Zároveň je v priamom rozpore s právom Európskej únie, a tým aj s Ústavou SR.
AIS ďalej upozorňuje aj na problém segregácie rómskej populácie.
Prihlásené boli projekty z viac ako 20 krajín zo šiestich kontinentov, ktoré bojovali o 22 cien.
Tak ako v minulosti sa očakáva, že vláda uvoľní finančné prostriedky pre vybrané kľúčové projekty v regióne.
Zákazníci DKV Mobility, poprednej európskej B2B platformy pre platby a riešenia na cestách, majú teraz prístup k 10 000 nabíjacím staniciam Tesla Supercharger v celej Európe.
Mestské zastupiteľstvo odmietlo rokovať o preklenovacom úvere v objeme približne 9 miliónov eur na prefinacovanie nákladov spojených s Kreatívnym centrom.
Vlaková premávka v tomto úseku železničnej trate už bola obnovená.
Blanár sa stretol s ministrami z Arménska a Azerbajdžanu a zaujímal ho najmä aktuálny stav mierového urovnania sporu o Náhorný Karabach.
Ako Dobrovodský uviedol, váži si ich entuziazmus, energiu, odvahu a ich prácu, ktorá robí zo Slovenskej republiky lepšiu, tolerantnejšiu a spravodlivejšiu krajinu.
12.12.2023 (SITA.sk) – Pripravované opatrenia vlády v súvislosti s Úradom pre ochranu oznamovateľov sú „odvetou voči úradu, ktorý má chrániť pred odvetou“.
Uviedla to riaditeľka Európskeho inštitútu pre ochranu oznamovateľov a profesorka európskeho práva na univerzite v Maastrichte Vigjilenca Abazi v rozhovore pre Euractiv.sk. Zároveň hovorí o bezprecedentnej situácii v Európe.
„Vyskytli sa problémy ohľadom nedostatočného financovania úradov, nedostatočného personálneho obsadenia, ale takýto priamy útok zo strany vrcholových politikov je veľmi znepokojujúci,“ povedala.
Navrhované zmeny by znamenali, že policajti nebudú môcť získať status chráneného oznamovateľa. Európska legislatíva to zakazuje.
„Toto konkrétne zakazuje článok 25 európskej smernice o ochrane oznamovateľov, ktorý hovorí, že vláda nemôže znížiť úroveň ochrany oznamovateľov, ktorú už krajina priznávala pred prijatím smernice,“ poukázala Abazi, ktorá smernicu pre Európsky parlament spoluvytvárala.
Zároveň dodala, že čísla nenapovedajú, že by na Slovensku dochádzalo k zneužívaniu mechanizmov ochrany oznamovateľov, ako argumentuje vláda.
„Približne 400 prípadov ročne nie je ani v porovnaní s inými krajinami také vysoké číslo, že by naznačovalo nadmerné využívanie,“ povedala pre Euractiv.
To, že vláda chce dať generálnemu prokurátorovi možnosť zrušiť rozhodnutia súdov, ktoré poskytujú ochranu oznamovateľom korupcie, je už podľa nej na úplne inú diskusiu – o nezávislosti súdnictva. Podčiarkla, že rozhodnutia sudcov majú byť záväzné, takže by to bolo v rozpore so zásadou pôsobnosti súdov.
Podľa Abazi dáva zmysel, že proti rozhodnutiam okresného súdu sa dá odvolať na vyšší súd, ale nie na orgán menovaný vládou.
„V tomto zmysle ide o viac než len o zníženie ochrany oznamovateľov a ešte viac to podporuje obavy, že by Komisia mohla na Slovensku spustiť nariadenie o podmienenosti,“ uviedla Abazi, ktorá je zároveň presvedčená, že politické útoky na oznamovateľov môžu ovplyvniť verejnú mienku.
„Keď vidíte, že sa to deje, a to veľmi verejne, aká je pravdepodobnosť, že korupciu nahlásite a sami sa budete usilovať získať túto ochranu?“ podotkla Abazi.
Viac k témam: Generálny prokurátor, Legislatíva, Ochrana oznamovateľov, Súdnictvo, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Takýto útok vrcholových politikov nemá v Európe obdobu, hovorí šéfka Európskeho inštitútu pre ochranu oznamovateľov © SITA Všetky práva vyhradené.