OSN varuje pred hladomorom, v západnej a strednej Afrike môže v budúcom roku postihnúť takmer 50 miliónov ľudí
K potravinovej neistote prispievajú zmena klímy a inflácia, ale hlavnou príčinou je rastúce násilie.
Filtrovať podľa kategórie
K potravinovej neistote prispievajú zmena klímy a inflácia, ale hlavnou príčinou je rastúce násilie.
Ruské útoky poškodili aj domy vo viacerých mestách.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruská armáda obsadila kľúčové mesto.
Švédsko a Fínsko požiadali o vstup do NATO vlani po tom, ako Rusko začalo inváziu na Ukrajinu.
Jej modernizáciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Povedal to po vyjadrení šéfa parlamentnej frakcie ukrajinskej politickej strany Sluha ľudu Davyda Arachamija.
Zničenie lode Novočerkassk podľa britského ministra obrany „ukazuje, že tí, ktorí si myslia, že vojna na Ukrajine dospela do patovej situácie, sa mýlia!".
Vždy hrozí obkľúčenie a prielom. Prisúvame však zálohy, meníme formát jednotiek, spôsobujeme nepriateľovi straty, povedal Oleksandr Štupun.
Policajtov zavolali susedia, ktorí si všimli kaluž krvi pred dverami bytu. Polícia našla päť tiel.
Ich tréning v Británii sa začal v auguste. V súčasnosti absolvujú cvičné lety v Dánsku.
26.12.2023 (SITA.sk) – Organizácia Spojených národov (OSN) varovala, že v budúcom roku môže v západnej a strednej Afrike dôjsť k prudkému nárastu hladu, ktorý bude spôsobený najmä násilím v tomto konfliktami zmietanom regióne.
Takmer 50 miliónov ľudí by mohlo čeliť potravinovej neistote a viac ako 2,5 milióna ľudí bude na pokraji hladu, uviedli predstavitelia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), keď prezentovali svoju správu v senegalskom hlavnom meste Dakar. K potravinovej neistote síce prispievajú zmena klímy a inflácia, ale hlavnou príčinou je rastúce násilie, najmä v centrálnej časti Sahelu, rozsiahleho územia pod saharskou púšťou, ktoré bolo najviac postihnuté.
V Mali, Burkine Faso a Nigeri došlo za tri roky k piatim prevratom, čo viedlo k zvýšenému počtu džihádistických útokov spojených s al-Káidou a skupinou Islamský štát. Militanti už v tejto oblasti pôsobili a využili politické nepokoje, zabrali množstvá pôdy a zablokovali mestá.
Cezhraničný región medzi Burkinou Faso, Mali a Nigerom je epicentrom stupňujúcej sa humanitárnej krízy v západnej Afrike, ktorú zhoršujú dôsledky zmeny klímy, silných povodní a sucha. OSN sa v tejto oblasti zameriava na pomoc viac ako 10 miliónom ľudí.
Od júlového vojenského prevratu v Nigeri sa zvýšilo džihádistické násilie, zatiaľ čo hospodárske, obchodné a finančné sankcie uvalené západoafrickým regionálnym blokom ECOWAS sťažili prísun pomoci do krajiny. V Mali násilnosti na severe medzi vojakmi podporovanými Wagnerovou skupinou a tuarégskymi bojovníkmi spolu so stiahnutím mierovej misie OSN po viac ako desiatich rokoch sťažili prístup pomoci do niektorých miest, tvrdia humanitárni pracovníci.
V Burkine Faso, kde je mnoho miest v obkľúčení, žije podľa humanitárnych pracovníkov približne milión ľudí v ťažko dostupných oblastiach. Sieť systémov včasného varovania pred hladomorom v utorok uviedla, že státisíce ľudí v severnom meste Djibo by mohli byť ohrozené hladomorom po tom, ako boli v októbri pozastavené dodávky humanitárnej pomoci.
Odvtedy dostalo potravinovú pomoc menej ako 1 % miestnych obyvateľov. Aj keď sú potraviny k dispozícii, prudko rastúce náklady spôsobili, že ľudia si nemôžu nič kúpiť.
„Nie sú tu žiadne peniaze. V Djibe sa nedá obchodovať, aby sme získali peniaze, potraviny sú veľmi drahé,“ povedal v utorok telefonicky pre agentúru AP obyvateľ Djiba Maiga, ktorý chcel z bezpečnostných dôvodov uviesť len svoje priezvisko.
OSN tvrdí, že nie je schopná uspokojiť prudko rastúce potreby, pretože jej ubúdajú finančné prostriedky. OSN v pondelok zverejnila výzvu na pokrytie sumy 7,6 miliardy dolárov na podporu viac ako 32 miliónov ľudí v západnej a strednej Afrike, ktorí sú v núdzi.
Martin Griffiths, šéf humanitárnej pomoci OSN, varoval, že podpora medzinárodného spoločenstva nezodpovedá potrebám. „Ak v roku 2024 nedokážeme poskytnúť viac pomoci, ľudia za to zaplatia životom,“ povedal.
Viac k témam: Hlad, Humanitárna kríza, Inflácia, Nárast cien, Násilie, Potravinová neistota, Zmena klímy
Zdroj: SITA.sk – OSN varuje pred hladomorom, v západnej a strednej Afrike môže v budúcom roku postihnúť takmer 50 miliónov ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.