Svet privítal nový rok 2024 s optimizmom, ale oslavy tlmili vojnové konflikty
Nový rok ako prví privítali v ostrovnom štáte Kiribati v Tichom oceáne.
Filtrovať podľa kategórie
Nový rok ako prví privítali v ostrovnom štáte Kiribati v Tichom oceáne.
Zemetrasenia zasiahli prefektúru Išikawa a ďalšie v jej blízkosti, pričom jedno z nich malo predbežné magnitúdo 7.6.
Výjazdy hasičov v Prešovskom kraji súviseli prevažne s používaním zábavnej pyrotechniky.
Úderom polnoci po 75 rokoch od svojho vzniku zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a na mape sveta sa objavili dva nové štáty.
Dievčatko sa narodilo sekciou v 39. týždni tehotnosti s mierami 3 135 gramov a 45 centimetrov.
Nedeľa očami fotografov.
Takto vysoko možno sídlili Kelti, naznačil Marián Soják z Archeologického ústavu SAV.
Už v prvom polroku sa pokles zastavil, v druhom polroku počet obyvateľov mierne stúpol.
Pohoda je nominovaná až v troch kategóriách na najprestížnejšie európske festivalové ceny.
Rusko zvolalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN po sobotňajšom útoku na Belgorod.
1.1.2024 (SITA.sk) – Svet dal zbohom roku 2023 a privítal nový rok 2024 s optimizmom, že prinesie viac radosti ako trápenia.
Hoci svetové konflikty utlmili oslavy a vyvolali obavy o bezpečnosť, ľudia vyšli do ulíc čakať na novoročnú polnoc, ktorá prišla s ohňostrojmi či svetelnými šou.
Nový rok ako prví privítali v ostrovnom štáte Kiribati v Tichom oceáne. Potom postupne zavítal do ďalších časových pásiem cez Austráliu, Áziu a Európu až do Ameriky.
Ikonický ohňostroj okolo známej Opery v austrálskom Sydney si prišlo pozrieť viac ako milión ľudí, čo sa rovná každému piatemu obyvateľovi mesta.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Ohňostroje vo svete, vítanie Nového roku 2024 (fotografie)
Na pláž Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro aj napriek jemnému dažďu prišli sledovať 12-minútovú pyrotechnickú šou zhruba dva milióny ľudí.
Tisícky ľudí sledovali zostup svetelnej gule na Times Square v New Yorku či svetelnú šou na Champs-Élysées v Paríži, ktorá ukázala históriu metropoly a bola aj predzvesťou nadchádzajúcich olympijských hier.
Ohňostroje rozžiarili oblohu napríklad nad najvyššou budovou sveta Burdž chalífa v Dubaji či Akropolou v Aténach, v kenskom Nairobi alebo Tchaj-peji na Taiwane.
Čína oslavovala príchod roku 2024 potichu, keďže väčšina miest zakázala ohňostroje pre obavy o bezpečnosť a zo znečistenia. V Pekingu vítali nový rok tancami v pestrofarebných kostýmoch a v Čchung-čchingu dav vypúšťal balóny so želaniami.
Naprieč Japonskom sa ľudia zišli v chrámoch, aby mohli zazvoniť na masívne zvony. V indickom Bombaji zase tisícky ľudí pozorovali západ slnka nad Arabským morom.
V Rusku jeho vojna na Ukrajine zatienila koncoročné oslavy a tradičný ohňostroj s koncertom na Červenom námestí v Moskve aj tento rok zrušili. Aj bez osláv prišli ľudia na námestie a nový rok privítali s radostným volaním a svietiacimi telefónmi.
V izraelskom Tel Avive boli mrakodrapy nasvietené na žlto, čo bola výzva na prepustenie rukojemníkov, ktorých viac ako 80 dní zadržiavajú palestínski militanti v Pásme Gazy.
Tam sa zase Palestínčania vysídlení vojnou schádzali pri ohňoch v provizórnych utečeneckých táboroch. Napríklad v Pakistane, kde je väčšina obyvateľstva moslimská, zo solidarity s Palestínčanmi zakázali všetky koncoročné oslavy.
Metropoly prijali prísnejšie bezpečnostné opatrenia. V Berlíne nasadili okolo 4 500 policajtov, aby udržiavali poriadok a predišli nepokojom ako pred rokom. Vo Francúzsku bolo na Silvestra nasadených okolo 90-tisíc policajtov a príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Viac k témam: Nový rok
Zdroj: SITA.sk – Svet privítal nový rok 2024 s optimizmom, ale oslavy tlmili vojnové konflikty © SITA Všetky práva vyhradené.