Kritici Kremľa tvrdia, že Rusko prenasleduje svojich nepriateľov v zahraničí. Dôkazy svedčia o vraždách, otravách či obťažovaní
Kremeľ síce popiera, že by prenasledoval v zahraničí svojich oponentov, no dôkazy svedčia proti Moskve.
Filtrovať podľa kategórie
Kremeľ síce popiera, že by prenasledoval v zahraničí svojich oponentov, no dôkazy svedčia proti Moskve.
Expozícia sa nachádza priamo v centre mesta, na Námestí gen. M. R. Štefánika v priestoroch brány č. 2, hneď vedľa Mestského úradu.
Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 472 140.
„Nezabúdajte, že krajina je vo vojne,“ uviedol na komunikačnej platforme Telegram Popko.
Tento počet nezahŕňa poškodené alebo zničené pamiatky kultúrneho dedičstva.
„Dve deti utrpeli ľahké zranenia končatín a štyri stredne ťažké zranenia. Všetky obete hospitalizovali,“ uviedol gubernátor Synjehubov.
V tomto roku organizácia očakáva jeho posilnenie o 3,1 percenta a v budúcom o 3,2 percenta.
Zamestnanci mestského úradu cestu uzatvorili prenosným dopravným značením, z oboch strán budú v noci k dispozícii hliadky mestskej polície.
V ostatných mesiacoch francúzsky líder čoraz dôraznejšie podporuje európsku obranu a zasadzuje sa za zvýšenie vojenskej výroby a pomoci Ukrajine.
Mária Kolíková vníma návrh na svoje odvolanie vníma ako výkrik koalície - „kto sa nám postaví, pôjde dole“.
3.5.2024 (SITA.sk) – Odporcovia ruského vodcu Vladimira Putina sa čoraz viac obávajú dlhých chápadiel ruských spravodajských služieb, a to aj v krajinách, ktoré kedysi vnímali ako bezpečné.
Kremeľ síce popiera, že by prenasledoval v zahraničí svojich oponentov, no dôkazy svedčia proti Moskve.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine sú známe viaceré prípady. Ruského pilota, ktorý vlani na Ukrajinu previezol vrtuľník Mi-8, našli mŕtveho v Španielsku. Ruského opozičného aktivistu napadli v litovskom Vilniuse, kde ho udierali kladivom a v Nemecku ochorel ruský novinár, u ktorého bolo podozrenie z otravy.
„Práve sme utiekli z Ruska a mali sme ilúziu, že sme utiekli z väzenia,“ povedala novinárka Irina Dolininová, ktorá pracuje pre nezávislý portál Dôležité príbehy so sídlom v Prahe. Dolininová a jej kolegyňa Alesia Marochovská boli v roku 2023 obťažované, čo viedlo k obavám, že sú pod dohľadom. Dostali výhražné správy prostredníctvom komentárov na webovej stránke média a varovania, aby necestovali na konferenciu do Švédska. Vyhrážka dokonca obsahovala čísla leteniek a rezervácie hotelov.
„Bolo chybou myslieť si, že tu sme v bezpečí,“ povedala Dolininová pre agentúru AP.
Medzi najznámejšie prípady prenasledovania a likvidácie oponentov Kremľa patrí sovietsky revolučný disident Leon Trockij, ktorého zabili v roku 1940 v Mexiku po tom, ako ho sovietsky agent napadol cepínom, či Georgij Markov, disident pracujúci pre bulharskú verziu BBC, ktorý zomrel v roku 1978 v Londýne po bodnutí dáždnikom s otrávenou špičkou.
Británia bola miestom aj ďalších otráv, ktoré mali na svedomí Putinove bezpečnostné služby. Bývalý ruský spravodajský dôstojník Alexander Litvinenko zomrel v roku 2006 po vypití čaju s rádioaktívnym polóniom-210 a bývalý špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra v roku 2018 vážne ochoreli, ale zotavili sa po útoku nervovoparalytickou látkou zo sovietskej éry.
Bezpečnostný expert Andrej Soldatov tvrdí, že Rusko prenasleduje množstvo ľudí, aj keď mnohí „vyzerajú a znejú úplne bezvýznamne“. Je to podľa neho spôsobené tým, že ruské úrady veria, že „by sa raz mohli vrátiť do krajiny a úplne ju zničiť“.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)
Viac k témam: Kremeľ, Prenasledovanie, Ruská opozícia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Kritici Kremľa tvrdia, že Rusko prenasleduje svojich nepriateľov v zahraničí. Dôkazy svedčia o vraždách, otravách či obťažovaní © SITA Všetky práva vyhradené.