Očakávaná dĺžka života v Európskej únii bola vlani 81,5 roka, ako sme na tom na Slovensku?
V porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019 zaznamenalo 18 krajín únie v minulom roku nárast strednej dĺžky života.
Filtrovať podľa kategórie
V porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019 zaznamenalo 18 krajín únie v minulom roku nárast strednej dĺžky života.
Izraelský premiér Netanjahu prisľúbil, že uskutoční vojenskú operáciu v Rafahu napriek varovaniam amerického prezidenta Bidena a ďalších západných predstaviteľov.
Počas predošlého dňa prišli Rusi o 860 vojakov, deväť tankov, 18 bojových obrnených vozidiel či 21 delostreleckých systémov.
Bodku za tohtoročnými Košickými Benátkami dala ohňová šou.
Ďalších 68 osôb je naďalej nezvestných.
Schengenský priestor bez kontrol na vnútorných hraniciach je v súčasnosti najväčšou zónou voľného cestovania.
Ruskí predstavitelia bezprostredne neobjasnili svoje obvinenia.
Bol to najnovší zo série incidentov, ktoré zvýšili politické napätie v Nemecku pred eurovoľbami.
Do tejto štatistiky sa zarátavajú zabití i zranení.
Ministerstvo financií požadovanú sumu nezahrnulo.
5.5.2024 (SITA.sk) – Očakávaná dĺžka života pri narodení v Európskej únii (EÚ) bola vlani podľa predbežných údajov Eurostatu 81,5 roka. Je to o 0,9 roka viac ako v roku 2022 a o 0,2 roka viac v porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019.
V 15 krajinách stredná dĺžka života prekročila priemer EÚ, pričom najvyššiu strednú dĺžku života zaznamenal Eurostat v Španielsku, konkrétne 84 rokov.
Ďalšími dvoma krajinami, kde sa ľudia dožívajú najviac rokov, je Taliansko s 83,8 roka a Malta s 83,6 roka.
Naopak, najnižšia očakávaná dĺžka života bola zaznamenaná v Bulharsku, na úrovni 75,8 roka, Lotyšsku (75,9 roka) a Rumunsku (76,6 roka).
A kde v rebríčku sa nachádza Slovensko? Na Slovenku dosahovala vlani očakávaná dĺžka života pri narodení 78,1 roka. Je to nárast oproti predpandemickým 77,8 roka v roku 2019.
V porovnaní s úrovňou pred pandémiou v roku 2019 zaznamenalo 18 krajín únie v minulom roku nárast strednej dĺžky života, zatiaľ čo dve krajiny zostali na rovnakej úrovni a šesť krajín zaznamenalo pokles.
Najväčší nárast, o jeden rok, sa odhaduje v Rumunsku, za ktorým nasledujú Litva s nárastom o 0,8 roka, Bulharsko, Česko, Luxembursko a Malta, všetky s nárastom o 0,7 roka.
Naopak, najväčší pokles zaznamenali Rakúsko a Fínsko, po 0,4 roka. Za ktorými nasledovali Estónsko a Holandsko s poklesom 0,2 roka.
Viac k témam: Demografia, Očakávaná dĺžka života, stredná dĺžka života
Zdroj: SITA.sk – Očakávaná dĺžka života v Európskej únii bola vlani 81,5 roka, ako sme na tom na Slovensku? © SITA Všetky práva vyhradené.