Ľan/Lab
Výstava sa zameriava na tradičné i netradičné technologické procesy spracovania priadneho ľanu.
Filtrovať podľa kategórie
Výstava sa zameriava na tradičné i netradičné technologické procesy spracovania priadneho ľanu.
Opoziční poslanci chcú povoliť brigády aj pre 15-ročných.
Ako uviedol prezident Petr Pavel vo svojom príhovore, aj napriek tomu, že sa ich prezidentské mandáty neprekrývali tak dlho, ako by si prial, stihli toho dosť veľa.
Je to len pár dní, odkedy bola uvedená do predaja tohtoročná bezdymová letná limitka IQOS ILUMA Neon Purple.
Komore sa tiež nepozdáva novelizácia zákona o elektronických komunikáciách.
Európa sa tento rok stane epicentrom športového diania.
Novinkou tejto letnej sezóny je automatizovaná úpravovňa vody v bazénoch, ktorá sa nachádza v strojovni.
Odvody Slovenska do EÚ boli za dvadsať rokov spolu takmer 13 miliárd eur.
Odobrením návrhu ako celku by sa mal príspevok zvýšiť zo sumy 79,67 eur na 200 eur.
Ďalší milión denne musia zaplatiť v prípade omeškania za nedodržanie azylových pravidiel v eurobloku.
13.6.2024 (SITA.sk) – Výstava sa zameriava na tradičné i netradičné technologické procesy spracovania priadneho ľanu. Expozícia s ukážkami pradenia, tkania, paličkovania, ale aj prírodného farbenia či experimentálnej tvorby z tohto rastlinného materiálu dopĺňa výstavu Tradícia netradične: Ľan a konopa inštalovanú v Galérii ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave. Návštevníci oboch galérií tak získajú ucelený obraz o možnostiach spracovania a využitia ľanu kedysi a dnes.
Názov výstavy: Ľan/Lab Miesto: Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava
Otvorené: utorok, streda, piatok 12.00 – 18.00 h, štvrtok 12.00 – 19.00 h
Vernisáž výstavy: 18. 6. 2024 o 18.00 h
Trvanie výstavy: 19. 6. – 20. 9. 2024
Kurátorky: Radoslava Janáčová, Ingrid Ondrejičková
Spôsob pestovania a spracovania ľanu je známy človeku už od neolitu. Priadny ľan sa v minulosti pestoval takmer v celej Európe a až do začiatku 20. storočia tvoril hlavnú zložku tradičného odevu na Slovensku. Samotný proces, ktorý umožňuje získať zo stoniek ľanu vlákna, má niekoľko fáz – sadenie, zber, čistenie, močenie, lámanie, česanie a pradenie. Priebeh spracovania je ekologický, bez nevyhnutnosti použitia chemických prostriedkov.
Kurátorky výstavy majú v rámci celoročnej témy ÚĽUV-u, ktorou je ľan, konopa a žihľava, ambíciu predstaviť a edukovať širokú verejnosť o procese spracovania priadneho ľanu. Vystavené predmety, ako trlica, praslice či hrebene, dýchajú minulosťou a prekvapujú nestarnúcou krásou a funkčnosťou. Dôkazom zmysluplnosti návratu ku koreňom v podobe dizajnových a zároveň funkčných nástrojov na spracovanie ľanu je aj projekt Príbeh ľanu, za ktorý Vladimíra Maťaše získala v súťaži Národná cena za dizajn 2021 špeciálne uznanie za kompletný výskum v oblasti dizajnu a remesla. Inšpirovala ju prastará mama, ktorá ľan pestovala, lámala, česala, priadla, tkala a vyrábala z neho doplnky do domácnosti či časti tradičného odevu.
Historické exponáty doplnia súčasné práce študentov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorí sa vo svojich výstupoch zamerali na proces paličkovania čipiek, tkania a prírodného farbenia ľanu. Vzorky materiálov autorky Zuzany Gombošovej vyrobené experimentálne z prírodných vlákien, ktoré na výstavu zapožičalo Slovenské centrum dizajnu, sú výsledkom projektu Plant matters/Rastlinné záležitosti. Projekt sa zameral na zhodnotenie využitia rastlinných vlákien z územia Slovenska na výrobu vybraných druhov biokompozitných materiálov na báze bakteriálnej celulózy.
Viac info: https://uluv.sk/podujatia/lan-lab/
Informačný servis
Viac k témam: Ľan, Výstava
Zdroj: SITA.sk – Ľan/Lab © SITA Všetky práva vyhradené.