Martinskou deklaráciou sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu. Bol to zárodok našej súčasnej štátnosti, zdôraznil Blanár (video)
Blanár zároveň vyzdvihol vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Českom.
Filtrovať podľa kategórie
Blanár zároveň vyzdvihol vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Českom.
TIPOS, najväčší podporovateľ športu na Slovensku, uzavrel spoluprácu s olympionikom Matejom Beňušom.
„Toto nie je len hanba pre Slovensko, ale aj dôkaz o tom, ako hlboko je premiér ochotný klesnúť v záujme osobnej propagandy a spolupráce s obhajcami vojnových zločinov,“ dodala...
Cestu do Číny kritizovali predstavitelia KDH, SaS, Za ľudí aj Progresívneho Slovenska.
Za odvolanie ministerky Šimkovičovej z funkcie hlasovalo 68 poslancov.
Odvolávanie ministra spravodlivosti iniciovali opoziční poslanci.
Manažment firmy tento týždeň informoval zástupcov zamestnancov o pláne na zatvorenie najmenej troch závodov v Nemecku.
V Lidli teraz opäť nájdete lahodný čokoládový svet privátnej značky Favorina plný figúrok, tabličiek či lízaniek a mnohého iného.
V prejave, ktorý pri tejto príležitosti predniesol, skonštatoval, že ide o deň v našej histórii, ktorý nie je celkom docenený.
Každý rok o takomto čase si pripomíname dôležitosť informovania o pľúcnych ochoreniach.
30.10.2024 (SITA.sk) – Martinskou deklaráciou sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu Čechov a Slovákov. Bol to zárodok našej súčasnej štátnosti, uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).
Slovenská republika si 30. októbra pripomína pamätný deň – Výročie Deklarácie slovenského národa. Ako Blanár pripomenul, v Turčianskom Svätom Martine sa v tento deň zišli národní buditelia, inteligencia, politickí činitelia a prihlásili sa k sebaurčovaciemu právu národov.
„Ustanovili Slovenskú národnú radu ako jedinú, ktorá môže vystupovať za záujmy Slovákov,“ povedal Blanár pri príležitosti 106. výročia prijatia Martinskej deklarácie.
Podotkol, že účastníci martinského zhromaždenia v danej chvíli nemali informácie o udalostiach z 28. októbra toho roku v Prahe, kde bola vyhlásená Česko-Slovenská republika.
Nevedeli, či budú víťazné mocnosti súhlasiť s oddelením Slovenska od rozpadajúceho sa Rakúsko-Uhorska, a zároveň štátny aparát monarchie všade stupňoval vojenské a policajné represie. Napriek tomu mali podľa Blanára odvahu a prihlásili sa k spoločnému štátu.
„Dnes vieme, že to bolo dôležité rozhodnutie, pretože to bol náš prvý štát, v ktorom malo Slovensko zastúpenie. Česi sa 28. októbra prihlásili k Slovensku a 30. októbra Slováci prostredníctvom Martinskej deklarácie k Česku. Bol to zárodok našej súčasnej štátnosti – samostatnej Slovenskej republiky,“ zdôraznil Blanár a vyzdvihol vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Českom.
Podľa neho na svete snáď neexistujú dva národy, ktoré by spolunažívali tak blízko vedľa seba a mali tak jedinečné vzťahy. Spoločne sme s prestávkou žili v jednej republike takmer 70 rokov, a to je niečo, čo formovalo našu históriu, dodal minister.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: Martinská deklarácia, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Martinskou deklaráciou sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu. Bol to zárodok našej súčasnej štátnosti, zdôraznil Blanár (video) © SITA Všetky práva vyhradené.