Po rokoch sa Haščák konečne dočkal, SIS musí definitívne zničiť nahrávky Gorily. Práva podnikateľa boli porušené, rozhodol súd
ESĽP totiž podľa advokáta ochranu poskytnutú Haščákovi dovtedajšími rozhodnutiami ÚS SR nepokladal za dostatočnú.
Filtrovať podľa kategórie
ESĽP totiž podľa advokáta ochranu poskytnutú Haščákovi dovtedajšími rozhodnutiami ÚS SR nepokladal za dostatočnú.
Borko zdôraznil, že nedisponujú informáciami o tom, čo danému zásahu predchádzalo.
Taraba pripomenul, že manažérske zlyhania predchodcov v programe Obnov dom ohrozili nesplnenie míľnikov, hrozilo aj vrátenie finančných prostriedkov EÚ.
Nové clá sú reakciou na „jednostranné zvýšenie ciel" zo strany USA, ktoré Washington ohlásil cez víkend, uviedol Peking.
Skupina Generali, ktorej súčasťou je aj poisťovňa Generali, dnes predstavila nový strategický plán na nasledujúce tri roky, ktorý pod názvom "Lifetime Partner 27: Driving...
Polka je stíhaný pre trestný čin nepriamej korupcie.
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne získala v decembri 2024 akreditáciu pre nový profesijne orientovaný študijný program manažment v turizme.
Púštna krajina, ktorá valcuje popredné priečky záujmu dovolenkárov. Tu dokonalé hotelové služby a krásne prírodné pláže s jemným pieskom, tam horské priesmyky, tisícročná história...
Dotácie môže ministerstvo obrany poskytnúť na vzdelávacie aktivity, športové, branno-športové, kultúrne alebo spoločenské podujatia.
Pondelok očami fotografov.
4.2.2025 (SITA.sk) –
Ústavný súd SR koncom januára rozhodol, že Slovenská informačná služba (SIS) nezničením výsledkov použitia informačno-technických prostriedkov (ITP) v rámci akcie Gorila porušila základné práva podnikateľa Jaroslava Haščáka, a zároveň prikázal SIS, aby bezodkladne zničila tak primárne, ako aj sekundárne výsledky použitia ITP.
Ako ďalej informoval právny zástupca finančníka Martin Škubla, v tomto prípade ide o naplnenie rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Haščák proti Slovenskej republike z roku 2022. ESĽP totiž podľa advokáta ochranu poskytnutú Haščákovi dovtedajšími rozhodnutiami ÚS SR nepokladal za dostatočnú.
ÚS SR následne v roku 2023 usmernil Haščáka, aby si podal novú ústavnú sťažnosť a tej minulý týždeň vyhovel.
„Uvedený nález ukladá povinnosti SIS a týka sa nielen sekundárnych materiálov, ale aj nahrávok, t.j. hoci SIS tvrdí, že nahrávky skartovala, je treba vykonať nápravu aj vo vzťahu k dosiaľ nezničeným nahrávkam (tzv. stopa 21 z domu Mariana Kočnera). Pokiaľ sa ukáže, že niektoré z týchto materiálov unikli mimo SIS a má ich k dispozícii iný štátny orgán, bude povinnosťou týchto orgánov s nimi naložiť v súlade s predpismi o neoprávnenej manipulácii s utajovanými skutočnosťami podľa pokynov pôvodcu (SIS),“ zdôraznil Škubla.
Aj preto podľa neho právni zástupcovia Haščáka žiadajú, aby obdobne ako v roku 2016 polícia odovzdala pôvodcovi (SIS) materiály, ktoré mohli pochádzať z akcie Gorila, aby si SIS mohla splniť zákonnú povinnosť ich zničiť.
Ústavný súd SR ešte minulý rok prikázal v rámci iného rozhodnutia Slovenskej informačnej službe, aby zničila výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v kauze známej ako Gorila. Ako totiž konštatoval senát zložený z predsedu Libora Duľu a sudcov Miroslava Duriša a Martina Vernarského, SIS nezničením nahrávok porušila základné práva sťažovateľa Zoltána V. SIS nahrávky vyhotovila na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave z 23. novembra 2005 a z 18. mája 2006.
Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter Holúbek. Nahrávky vznikli v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý vlastnil Zoltán V., prezývaný Gorila. Neskôr prenikla na verejnosť aj 39-hodinová nahrávka.
Viac k témam: Kauza Gorila, nahrávky, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Po rokoch sa Haščák konečne dočkal, SIS musí definitívne zničiť nahrávky Gorily. Práva podnikateľa boli porušené, rozhodol súd © SITA Všetky práva vyhradené.