Situácia v dodržiavaní ľudských práv na Slovensku sa zhoršuje a narastajú nenávistné prejavy
Stredisko pre ľudské práva tiež vyjadruje vážne znepokojenie nad stavom právneho štátu na Slovensku.
Filtrovať podľa kategórie
Stredisko pre ľudské práva tiež vyjadruje vážne znepokojenie nad stavom právneho štátu na Slovensku.
Vyšetrovateľ podľa právnika nadácie túto trestnú vec riadne nevyšetril.
Prezident si uvedomuje, že jeho rozhodnutie zákon podpísať pravdepodobne vyvolá u časti spoločnosti výrazné emócie.
Vyplýva to z novely zákona o sudcoch a prísediacich z dielne ministerstva spravodlivosti
ÚHP odporúča znížiť maximálnu výšku rámcovej zmluvy na úroveň najnižšej ponuky z verejného obstarávania, ktorá bola 244,6 mil. eur.
Advokáta orgány činné v trestnom konaní stíhali pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.
Podotkol, že nateraz nie je známe, či tento čin súvisel s jej prácou.
Celkové plánované investičné náklady na realizáciu investičného projektu prekročia 50 miliónov eur.
Riaditeľ dotknutého OZ vraví, že to čakali.
Každých 60 sekúnd zomiera 1 dieťa na podvýživu, už 3 € to môžu zmeniť.
7.5.2025 (SITA.sk) – Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) zverejnilo Správu o dodržiavaní ľudských práv, vrátane zásady rovnakého zaobchádzania v Slovenskej republike, za rok 2024.
Dokument poukazuje na zhoršujúcu sa situáciu v oblasti ochrany ľudských práv, nárast nenávistných prejavov, oslabovanie právneho štátu a dlhodobo pretrvávajúcu segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní.
Stredisko konštatuje, že väčšina jeho predchádzajúcich odporúčaní štátnymi orgánmi nebola prijatá alebo implementovaná.
V správe opakovane zaznievajú problémy týkajúce sa diskriminácie Rómov, ochrany migrantov a migrantiek či ohrozenia politických práv. „Nenávistné prejavy sa stávajú bežnou súčasťou verejného priestoru,“ upozorňuje SNSĽP.
Stredisko zaznamenalo množstvo útokov voči Rómom, LGBTI+ komunite, utečencom a utečenkám, Ukrajincom a židovskej komunite. Výroky a útoky zaznamenáva nielen od anonymných osôb, ale aj od verejných činiteľov. Podľa SNSĽP právny systém stále neponúka účinné nástroje na vyvodzovanie zodpovednosti za hanlivé a diskriminačné prejavy.
Stredisko zároveň vyjadruje vážne znepokojenie nad stavom právneho štátu na Slovensku. Upozorňuje na snahy o obmedzovanie nezávislých médií, politizáciu štátnej správy a útoky na občiansku spoločnosť a novinárov. Tieto javy podľa SNSĽP ohrozujú základné demokratické hodnoty vrátane slobody prejavu a dôvery verejnosti v inštitúcie.
Správa tiež kritizuje pretrvávajúcu segregáciu rómskych detí, ktoré sú naďalej často umiestňované do oddelených tried či škôl s nižším štandardom výučby. Problémom ostáva aj nejednotná rozhodovacia prax súdov, pokiaľ ide o určovanie právnej zodpovednosti za takéto konanie.
„Podpora a ochrana ľudských práv si vyžaduje systematický prístup, odvahu pomenúvať problémy a vôľu prijímať konkrétne riešenia. Práve v čase narastajúceho spoločenského napätia a polarizácie je mimoriadne dôležité nekompromisne stáť na strane rovnosti a dôstojnosti pre všetkých,“ uviedla výkonná riaditeľka Strediska Silvia Porubänová.
Celé znenie Správy o dodržiavaní ľudských práv za rok 2024 je dostupné na webovej stránke www.snslp.sk.
Viac k témam: dodržiavanie ľudských práv, Ľudské práva, nenávisť, nenávistné prejavy, Ochrana ľudských práv, Právny štát, Správa o dodržiavaní ľudských práv
Zdroj: SITA.sk – Situácia v dodržiavaní ľudských práv na Slovensku sa zhoršuje a narastajú nenávistné prejavy © SITA Všetky práva vyhradené.