Slovenskí „tajní“ sa zaoberali hrozbami terorizmu, monitorovali jednotlivcov aj nákup chemikálií
V rokoch 2015 až 2018 vypracovala naša tajná služba 153 spravodajských informácií a analýz týkajúcich sa bezpečnostných a teroristických hrozieb.
Filtrovať podľa kategórie
V rokoch 2015 až 2018 vypracovala naša tajná služba 153 spravodajských informácií a analýz týkajúcich sa bezpečnostných a teroristických hrozieb.
Maroš Šefčovič pôsobí v Európskej komisii od roku 2009.
Celý chaos v procese voľby kandidátov na ústavných sudcov podľa Roberta Fica spôsobil svojím postupom bývalý prezident Andrej Kiska.
V súčasnosti pritom musí nezamestnaný najprv navštíviť úrad práce so žiadosťou o zaradenie do evidencie nezamestnaných.
Jedenásť domových prehliadok a tri prehliadky iných priestorov v rámci zaisťovacej akcie MULTI.
Podľa premiéra Petra Pellegriniho je vzťah medzi ním a predsedom strany Robertom Ficom "štandardný pracovný".
V jeho byte zhabali aj drogy či nepriestrelnú vestu.
Semafor ostal funkčný, aj keď trochu ohnutý.
Presné okolnosti nehody a mieru zavinenia polícia vyšetruje.
Obvinený je momentálne v cele, vyšetrovateľ podal podnet na jeho vzatie do väzby.
BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – V rámci protiteroristických opatrení sa Slovenská informačná služba v rokoch 2015 až 2018 zaoberala monitoringom jednotlivcov, ktorí vycestovali z územia SR do oblastí ozbrojených konfliktov.
Uvádza sa to v Správe o plnení úloh vyplývajúcich z Národného akčného plánu boja proti terorizmu na roky 2015 – 2018, ktorú vypracoval rezort vnútra.
Tajná služba sa podľa materiálu zaoberala aj možnými navrátilcami z týchto regiónov, ktorí „vzhľadom na získané bojové zručnosti, vlastnú frustráciu, či radikalizmus“ predstavovali potenciálne bezpečnostné riziko aj pre SR.
„V hodnotenom období SIS vypracovala 153 spravodajských produktov (spravodajských informácií a analytických hodnotení) týkajúcich sa bezpečnostných rizík a potenciálnych hrozieb súvisiacich so SR, ako aj bezpečnostnej situácie a teroristických hrozieb vo svete,“ uvádza sa v správe.
Primárna spravodajská pozornosť SIS pri získavaní informácií o teroristických rizikách a hrozbách voči SR, jej občanom, záujmom a objektom bola v rokoch 2015 až 2018 podľa dokumentu venovaná subjektom rizikovým z pohľadu ich potenciálu na možnú radikalizáciu a prejavov sympatií k zahraničným teroristickým organizáciám či kontaktom na radikálne osoby.
„SIS získavala informácie o rizikových nákupoch nebezpečných chemikálií a prekurzorov výbušnín, ktoré je možné zneužiť na teroristický útok. SIS získavala informácie aj o nákupoch zbraní kategórie D (napr. plynové, znehodnotené, historické, pozn. SITA), ktoré by bolo možné spätne upraviť na funkčné, streľbyschopné zbrane,“ uvádza sa v dokumente.
V rámci zahraničnej spolupráce SIS podľa správy získavala a vyhodnocovala poznatky o islamistickom náboženskom radikalizme v regiónoch severnej Afriky, Blízkeho a Ďalekého východu, strednej Ázie, severného Kaukazu a západného Balkánu, ako aj signály možných teroristických rizík potenciálne plynúcich z rizikových komunít v geograficky blízkych krajinách.
„V súvislosti s masívnou migračnou vlnou smerujúcou z krajín Blízkeho východu a severnej Afriky do Európy bola od roku 2015 spravodajská pozornosť SIS zameraná na riziká možného prieniku rizikových osôb prostredníctvom tejto vlny do krajín EÚ. SIS sa vo svojom monitoringu a analytickej činnosti zameriavala na vyhodnocovanie bezpečnostných rizík globálneho džihádu s dôrazom na bezpečnostné implikácie pre Európu, prioritne na vývoj a možný dopad na bezpečnostnú situáciu na území SR,“ konštatuje dokument.
V rámci boja proti teroristickým rizikám SIS takisto priebežne spolupracovala s partnerskými bezpečnostnými zložkami na národnej i medzinárodnej úrovni.
„Domácich externých príjemcov SIS informovala o teroristických rizikách a bezpečnostnej situácii, čím proaktívne prispela k eliminovaniu a predchádzaniu potenciálnych ohrození,“ uvádza sa v správe.
V rámci spolupráce na medzinárodnej úrovni so zahraničnými partnermi tajná služba zase poskytovala analytické príspevky do protiteroristických projektov, v ktorých je aktívnym členom.
Viac k témam: SIS Slovenská informačná služba, teroristický útok, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí „tajní“ sa zaoberali hrozbami terorizmu, monitorovali jednotlivcov aj nákup chemikálií © SITA Všetky práva vyhradené.