Vypálenie obce Kalište bolo podľa prezidentky Čaputovej aktom beštiality
Za pomoc partizánom nacisti obec Kalište 18. marca 1945 prepadli a vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami.
Filtrovať podľa kategórie
Za pomoc partizánom nacisti obec Kalište 18. marca 1945 prepadli a vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami.
Líbya sa stala hlavným východzím bodom pre migrantov a utečencov z Afriky smerujúcich do Európy po povstaní, ktoré v roku 2011 zvrhlo a pripravilo o život tamojšieho diktátora...
Na celom Slovensku naďalej až do polnoci platí výstraha prvého stupňa pred búrkami, pri ktorých môže napršať 20 až 40 milimetrov zrážok.
Poslanci z klubu SaS navrhujú vypustiť zo zákona o štátnom jazyku ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na Slovensku.
Igor Matovič sa obáva, že KDH vo voľbách môže získať menej ako päť percent hlasov.
Novinárka E. Jean Carroll tvrdí, že ju americký prezident zneužil v 90. rokoch v obchodnom dome.
Clám v obchode s Európskou úniou sa dá podľa Marka Carneyho vyhnúť, aj keď Veľká Británia z bloku odíde bez dohody.
Podľa Budaja sa celý proces voľby zmenil na frašku, pri ktorej sa nevyberá podľa odbornosti, ale rozhodujú zákulisné dohody a ani tie vždy nefungujú.
Muž počas túry na Holý vrch pocítil náhlu nevoľnosť s prekolapsovým stavom.
Ak by prekročili tento limit, museli by dať stranu do bankrotu.
BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Vypálenie obce Kalište v roku 1945 bol akt beštiality, ktorý mal za následok viac ako štyridsať obetí a nepredstaviteľné utrpenie ďalších obyvateľov obce a napokon aj jej zánik.Uviedla to na pietnej spomienke na mieste, kde stávala obec, prezidentka Zuzana Čaputová.
„Kalište je jednou z mnohých osád a obcí na Slovensku, ktoré boli vypálené počas druhej svetovej vojny, ale je to jediná obec, v ktorej život nebol nikdy obnovený. Stretnutiami, aké je to dnešné, život do Kališťa vraciame. Kým si budeme pamätať, čo sa tu stalo, kým si budeme pamätať, prečo k tejto tragédii došlo, pamiatka a odkaz Kališťa budú a zostanú živé,“ povedala prezidentka.
Obce ako Kalište, Kľak, Ostrý Grúň, Tokajík a ďalšie, ktoré boli vypálené a jej obyvatelia vyvraždení, považuje Čaputová podľa vlastných slov za memento, ktoré pripomína, aké desivé a hrozné sú následky toho, keď národy a štáty podľahnú nenávistnej ideológii.
„Keď príliš veľa ľudí uverí tomu, že za všetko, čo ich trápi, s čím sú nespokojní, je zodpovedná konkrétna skupina osôb, že stačí túto skupinu fyzicky či spoločensky zlikvidovať a všetko sa zmení k lepšiemu. Kto systematicky vyvoláva, či organizuje nenávisť, kto ju pestuje ako nástroj na dosiahnutie svojich cieľov, ten pracuje na tom, aby Kalište nebolo iba minulosťou,“ zdôraznila Čaputová.
Na spomienke sa zúčastnil aj predseda vlády Peter Pellegrini. „Obete nezmyselného skutku porazenej, na všetkých frontoch ustupujúcej armády a jej zdesených domácich prisluhovačov, si zaslúžia našu úctu i trvalú spomienku. No je to príležitosť oceniť aj tých, ktorí sa tomuto zlu odvážne postavili,“ vyhlásil.
Stav mieru je podľa premiéra dnes braný ako samozrejmosť. „Nikdy ale nezabúdajme na časy, keď to tak nebolo, aby sme sa vedeli vyvarovať takých tragédii, ako tej v obci Kalište,“ dodal.
Za pomoc partizánom nacisti obec Kalište 18. marca 1945 prepadli a vypálili 42 domov aj s hospodárskymi budovami. Po oslobodení Slovenska preživších obyvateľov obce presídlili do Banskej Bystrice, do časti Fončorda, kde pre nich boli vybudované domy na ulici Nové Kalište.
Viac k témam: premiér Slovenskej republiky, prezident Slovenskej republiky, vypálenie obce Kalište
Zdroj: Webnoviny.sk – Vypálenie obce Kalište bolo podľa prezidentky Čaputovej aktom beštiality © SITA Všetky práva vyhradené.