Chorvátsko by nemalo byť súčasťou schengenu, podľa Human Rights Watch porušuje ľudské práva
Ľudskoprávna organizácia vyzvala Európsku úniu, aby prešetrila porušovanie práv migrantov v Chorvátsku.
Filtrovať podľa kategórie
Ľudskoprávna organizácia vyzvala Európsku úniu, aby prešetrila porušovanie práv migrantov v Chorvátsku.
Zariadenie v Teutschenthali je bývalá baňa na uhličitan draselný..
Prieskum zisťoval aj názor ľudí na Lex Haščák.
Ich šíreniu napomáha prudký vietor a vysoké teploty do 35 stupňov Celzia.
Lex Haščák podľa Penty nerieši súčasné problémy v zdravotníctve a môže tiež výrazne ohroziť ďalšie súkromné investície do tohto sektora.
Hrnko uviedol, že ak Galko navrhne na rokovaní výboru nový bod programu, nebude mať nič proti.
Víťazkou tretieho ročníka Ceny Dionýza Ilkoviča (CDI) sa stala pedagogička Zdenka Baxová z Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne.
Zaistili zelenú sušinu, bielu kryštalickú látku, ale aj sklenené banky, skúmavky a materiál, ktoré sú známe ako pomôcky pri výrobe pervitínu..
Mladík skonal v piatok ráno v miestnej nemocnici.
Vodičovi policajti namerali 2,31 promile alkoholu v dychu.
8.11.2019 (Webnoviny.sk) – Chorvátsko by nemalo mať možnosť stať sa súčasťou schengenského priestoru. Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW), podľa ktorej je to preto, ako sa správa k migrantom prichádzajúcim do krajiny zo susednej Bosny a Hercegoviny.
Vo svojej správe zverejnenej v piatok skritizovala Európsku komisiu (EK) za to, že sa minulý mesiac vyjadrila, že je Chorvátsko pripravené pridať sa k schengenu. „Chorvátske nezákonné a násilné rýchle návraty žiadateľov o azyl a migrantov by mali diskvalifikovať jeho vstup do schengenského priestoru,“ vyhlásila výskumníčka HRW pre východnú Európu a Balkán Lydia Gall.
Odporúčanie EK podľa HRW „vysiela správu, že závažné porušenia ľudských práv nie sú prekážkou na vstup do schengenu„. Európska únia by však mala namiesto „odmeňovania Chorvátska“ prešetriť správy o tomto porušovaní.
HRW tvrdí, že zdokumentovala „rýchle hromadné vyhosťovanie“ migrantov z Chorvátska do Bosny a Hercegoviny a Srbska od roku 2016. Nešetrila kritikou voči chorvátskym policajtom za to, že „bijú ľudí päsťami, kopú ich a nútia ich bežať uličkami medzi radmi policajtov„, pričom násilie je namierené aj na ženy a deti.
„Na rozdiel od legálnych deportácií sa migranti nevracajú na miesta vstupu do krajiny, ale nechávajú ich v odľahlých pohraničných oblastiach. Občas sú nútení prekročiť mrznúce potoky,“ uvádza Human Rights Watch.
Chorvátsko zatiaľ na správu Human Rights Watch nereagovalo. Záhreb však opakovane popiera obvinenia z týrania zo strany migrantov a ľudskoprávnych skupín.
Chorvátsko sa pridalo k Európskej únii v roku 2013. Vstup do schengenského priestoru mu musia schváliť všetky členské krajiny.
Viac k témam: deport, migranti, Schengen
Zdroj: Webnoviny.sk – Chorvátsko by nemalo byť súčasťou schengenu, podľa Human Rights Watch porušuje ľudské práva © SITA Všetky práva vyhradené.