Vláda ukrátila desaťtisíce ľudí o vyššie mzdy, Machyna s prijatou novelou zákona nesúhlasí
Zo zákona o kolektívnom vyjednávaní boli totiž vypustené viaceré ustanovenia.
Filtrovať podľa kategórie
Zo zákona o kolektívnom vyjednávaní boli totiž vypustené viaceré ustanovenia.
Opatrenie bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy.
Návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia poslanci neposunuli do druhého čítania.
Proces v Senáte sa začne už o pár dní.
Predĺženie dohody je dobrou správou pre globálnu, ale i európsku bezpečnosť, myslí si šéf slovenskej diplomacie.
Spoločný európsky nákup vakcín bol nevyhnutný, ale teraz je podľa prezidentky čas pozerať sa aj do vlastných radov.
Mestská časť Bratislava-Dúbravka pripravila počas víkendu 6. a 7. februára 2021 bezplatné antigénové testovanie.
Niektoré hotely sa však už so zimnou sezónou a otvorením rozlúčili.
Výbuch plynu v obci Bánovce nad Ondavou.
Primátori a starostovia miest a obcí sa v rýchlo meniacich informáciách strácajú rovnako ako občania.
5.2.2021 (Webnoviny.sk) – Vládna koalícia obrala 90-tisíc zamestnancov o možnosť zvýšiť ich mzdy a získať ďalšie benefity. Na piatkovej tlačovej besede to povedal predseda odborového zväzu (OZ) Kovo Emil Machyna. Parlament totiž vo štvrtok schválil zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní.
Z tohto zákona sa od začiatku marca tohto roka vypúšťajú ustanovenia, podľa ktorých bolo možné reprezentatívnu kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa rozšíriť na ďalších zamestnávateľov, ktorí neboli združení v zamestnávateľskom zväze a neboli pokrytí žiadnou takouto zmluvou. Podľa Machynu sa to negatívne dotkne zamestnancov v strojárskom, hnutníckom a elektrotechnickom priemysle.
„Je to len tlak na to, aby sa oslabili pozície odborov,“ zdôraznil Machyna. Kritizuje tiež zmeny v zákone o tripartite, podľa ktorých majú zamestnancov v Hospodárskej a sociálnej rade SR po novom zastupovať okrem Konfederácie odborových zväzov SR ďalšie dve odborové organizácie. „Je to len preto, že sa minister Krajniak urazil na to, že sme nesúhlasili s jeho návrhom minimálnej mzdy,“ tvrdí šéf OZ Kovo.
Podľa neho sa na Slovensku začína demontáž sociálneho štátu. Ak by podľa Machynu nebola pandémia a neplatil by zákaz vychádzania, odborári by boli v uliciach. „Kováci aj ďalšie odborové zväzy by protestovali proti tým veciam, ktoré sa prijali,“ dodal Machyna.
Zamestnancov aj zamestnávateľov budú v tripartite zastupovať najmenej po tri subjekty. Ak ďalšie subjekty nespĺňajú súčasné kritérium na členstvo v Hospodárskej a sociálnej rade (HSR) SR, ďalší zástupca zamestnancov alebo zamestnávateľov sa doplní do tripartity podľa veľkosti subjektov. Po vstupe do rady bude miesto takého člena garantované na 12 mesiacov.
Ak sa po roku garantovaného členstva iné subjekty budú domnievať, že majú väčšiu reprezentatívnosť ako niektorý člen tripartity, budú môcť požiadať o vstup do HSR. V prípade sporu o členstvo v tripartite rozhodne rozhodca. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorou sa mení aj zákon o tripartite. Zmeny vo štvrtok schválil parlament.
Zámer meniť zákon o tripartite predstavil minister práce Milan Krajniak vlani po augustovom rokovaní tripartity. Reagoval tak na neústupčivý prístup predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR pri rokovaniach o minimálnej mzde. Predstavitelia KOZ opustili rokovanie tripartity a prerušili sociálny dialóg.
Ako vtedy na brífingu uviedol prezident KOZ Marián Magdoško, reagovali tým na konanie ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorý pozval na individuálne rokovania len zástupcov zamestnávateľov. Predstavitelia KOZ dokonca vlani v októbri podali na Krajniaka podnet na Generálnu prokuratúru SR pre porušovanie zákonov.
Zamestnávateľov v Hospodárskej a sociálnej rade SR v súčasnosti zastupujú štyri organizácie, a to Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Asociácia priemyselných zväzov a Združenie miest a obcí Slovenska. Záujmy zamestnancov obhajuje len Konfederácia odborových zväzov SR.
Viac k témam: kolektívne vyjednávanie, novela zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda ukrátila desaťtisíce ľudí o vyššie mzdy, Machyna s prijatou novelou zákona nesúhlasí © SITA Všetky práva vyhradené.