Problematická štátna karanténa aj kompetencie hygienikov. Ombudsmanka sa obrátila na ústavný súd
Podľa Márie Patakyovej momentálne nie je na zákonnej úrovni riešená napríklad požiadavka nevyhnutnosti zásahov do osobnej slobody a ich foriem.
Filtrovať podľa kategórie
Podľa Márie Patakyovej momentálne nie je na zákonnej úrovni riešená napríklad požiadavka nevyhnutnosti zásahov do osobnej slobody a ich foriem.
Kežmarok prešiel z tmavoružovej farby oproti minulému týždňu do bordovej a nachádza sa v treťom stupni varovania.
Na program, ktorý bude trvať najmenej do konca roka 2022, ECB doteraz vyčlenila zhruba 1,85 bilióna eur.
Možnosť podpísať petíciu na vyhlásenie referenda je spustená od 5. februára.pred
Na mieste zasahovala aj sanitka.
Hasiči vozidlo zabezpečili proti náhodnému pohybu.
Spoločnosť Saint-Gobain sa stala novým exkluzívnym členom Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).
Aktuálne prebiehajú lockdown by sa mal v krajine skončiť 14. februára.
Pred vstupom na územie Slovenska bude musieť osoba vyplniť formulár.
Radnica sa chce pripraviť na celoplošné očkovanie.
10.2.2021 (Webnoviny.sk) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v súvislosti s možným porušovaním základných práv a slobôd počas pandémie koronavírusu obracia na Ústavný súd SR.
Ako ďalej informovala v tlačovej správe Kancelária verejného ochrancu práv, podanie sa týka pozbavovania osobnej slobody osôb formou karantény alebo izolácie, nedostatočnej právnej a súdnej ochrany pred zásahmi do základných práv a slobôd, problematiky takzvaných „faktúr“ za štátnu karanténu ako aj problému vágnych a príliš širokých kompetencií Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a ministerstva zdravotníctva počas pandémie.
„Vychádzajúc z posúdenia podnetov od podávateľov a podávateliek, či už v kontexte nariaďovania izolácie v štátom určených zariadeniach ako aj v domácnosti môže dochádzať k porušovaniu základného práva na osobnú slobodu v jeho ústavnom ako aj medzinárodnoprávnom kontexte,“ povedala Patakyová.
Podľa nej momentálne nie je na zákonnej úrovni riešená napríklad požiadavka nevyhnutnosti zásahov do osobnej slobody a ich foriem, povinnosť zohľadňovania alternatív pozbavenia osobnej slobody, maximálna dĺžka pozbavenia osobnej slobody ani možnosť a podmienky jej predlžovania.
„Chýba aj úprava podania žiadosti o ukončenie nariadenej karantény či izolácie, ak neplní svoj účel alebo ho už naplnila ako aj úprava efektívneho dohľadu nezávislých štátnych orgánov nad jej realizáciou,“ skonštatovala ombudsmanka.
Pokiaľ ide o takzvané faktúry za pobyt v štátnej karanténe, podľa verejnej ochrankyne práv každý deň v zariadení na výkon štátnej karantény počas prvej vlny pandémie vyšiel zasiahnutých ľudí na 13 eur za deň.
Niektoré osoby pritom strávili v štátnej karanténe 20 alebo 25 dní, v niektorých prípadoch dokonca 50 dní. Štát tak podľa Patakyovej na jednej strane osobám, ktoré nemohli z dôvodu nariadenej izolácie alebo karantény vykonávať prácu, formálne garantoval právo na primerané hmotné zabezpečenie.
„Toto však v podstatnej miere de facto vyprázdnil uložením povinnosti nahradiť náklady nariadenej izolácie, a to potenciálne aj vo vyššej miere ako bolo poskytnuté primerané hmotné zabezpečenie,“ uviedla Patakyová.
Ombudsmanka tiež v súvislosti s pandémiou poukazuje na problém „nebezpečného, neobmedzeného rozpínania oprávnení a moci “ ÚVZ, ktoré podľa nej vykonáva bez efektívneho súdneho dohľadu a podľa zákona mu zostávajú k dispozícii aj po ukončení krízovej situácie. Podobné je to podľa nej aj v prípade ministerstva zdravotníctva.
„Oprávnenie umožňujúce orgánom výkonnej moci vykonať čokoľvek, čo považujú za nevyhnutné a týmto spôsobom zasiahnuť do akýchkoľvek základných práv a slobôd obyvateľov a obyvateliek, a to za splnenia len vágnych podmienok, sa javí ako v rozpore s princípom právneho štátu,“ skonštatovala ombudsmanka.
Dodala, že takýto stav môže byť v nesúlade s ústavou a predstavuje závažné ohrozenie základných práv a slobôd.
Viac k témam: Koronavírus, ombudsman, Pandémia, porušovanie ľudských práv, základné práva a slobody
Zdroj: Webnoviny.sk – Problematická štátna karanténa aj kompetencie hygienikov. Ombudsmanka sa obrátila na ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.