Koalícia momentálne nerokuje o tom, aby kandidát na šéfa SIS musel absolvovať vypočutie pred výborom
PS minulý týždeň informovalo, že navrhne zmenu zákona o SIS, na základe ktorej by každý budúci šéf tajných musel prejsť pohovorom aj v parlamente.
Filtrovať podľa kategórie
PS minulý týždeň informovalo, že navrhne zmenu zákona o SIS, na základe ktorej by každý budúci šéf tajných musel prejsť pohovorom aj v parlamente.
Podľa niektorých sú to obete ochorenia COVID-19.
Politik vlani prekonal COVID-19, ktorý mu zapríčinil dlhodobé problémy.
Ioannisa Lagosa poslali na 13 rokov do väzenia.
Spoločnosť Tui, ktorá je najväčšou cestovnou kanceláriou na svete, obnovila v sobotu lety na ostrovy Kos, Rhodos a Korfu a od júna chce lietať do zvyšku Grécka.
Rodinný dom v blízkosti drevenice sa podarilo ochrániť.
Desatina firiem sa domnieva, že sa im už nepodarí nikdy vrátiť biznis do pôvodných koľají.
Armáda predtým zaútočila na dom popredného politického predstaviteľa hnutia.
Bratislavská mestská časť Ružinov má vo svojej správe 21 kilometrov chodníkov, ktoré nikomu nepatria, niektoré z nich oficiálne ani neexistujú.
Voľby sa budú konať na budúci rok na jar.
16.5.2021 (Webnoviny.sk) – V koalícii sa momentálne nerokuje o tom, aby kandidát na šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) musel absolvovať vypočutie pred výborom. Potvrdila to predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová.
Doplnila, že užitočné by to mohlo byť, ak by bolo vypočutie cez Osobitný kontrolný výbor Národnej rady SR (NR SR) na kontrolu činnosti SIS, ktorý nie je verejný.
Jej stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca liberálov Ondrej Šprlák. Progresívne Slovensko minulý týždeň informovalo, že ich člen a nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek navrhne zmenu zákona o SIS, na základe ktorej by každý budúci šéf tajných musel prejsť pohovorom aj v parlamente.
„Je naozaj len ťažko vysvetliteľné a obhájiteľné, prečo práve riaditeľ inštitúcie, ktorá smie vykonať najtvrdšie zásahy do súkromia a ľudských práv občanov, je volený zväčša bez toho, aby občania čo i len tušili o pozadí tejto osoby a aby výber riaditeľa mohli ovplyvniť cez svojich poslaneckých zástupcov,” tvrdí Valášek.
Dodáva, že riaditelia tajných služieb sú verejným vypočutím pred parlamentom preverení vo väčšine susedných krajín. Podľa neho by sa tak zvýšila aj dôveryhodnosť SIS, ktorá podľa neho funguje ako štát v štáte.
Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia Sme rodina pre agentúru SITA uviedla, že voľba šéfa SIS je dohodou koalície. „Je predčasné sa vyjadrovať k podobným špekuláciám. Avšak v budúcnosti sa takýmto zmenám nebránime, a ak by s tým niekto z koaličných partnerov prišiel, budeme to konzultovať,“ dodala.
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) rovnako povedal, že ak niekto z koaličných partnerov navrhne takúto systémovú zmenu, budú o nej rokovať.
Osobne je však presvedčený, že žiadne nové systémové riešenie nevylúči ľudské zlyhanie do budúcnosti. Poukázal na to, že kandidát na riaditeľa SIS musí už dnes spĺňať kritériá, ktoré by mali garantovať jeho spoľahlivosť.
„Musí disponovať bezpečnostnou previerkou a jeho vymenovanie je dvojstupňové: na návrh vlády ho menuje hlava štátu. Výber riaditeľa SIS je navyše právomocou exekutívy a zasahovanie poslancov by mohlo tento proces znefunkčniť. Pre mňa osobne to má viac mínusov ako plusov,“ podotkol.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok 6. mája do funkcie nového šéfa SIS vymenovala Michala Aláča. Ten inštitúciu ako námestník SIS dočasne viedol namiesto Vladimíra P., ktorý je momentálne vo väzbe.
Najdôležitejšou úlohou nového riaditeľa SIS bude podľa prezidentky posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, posilniť dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu.
Viac k témam: bezpečnosť, rokovania, tajne služby, verejné vypočutie, výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Koalícia momentálne nerokuje o tom, aby kandidát na šéfa SIS musel absolvovať vypočutie pred výborom © SITA Všetky práva vyhradené.