Neuveríte, čo s vašou firmou urobia tréningy reziliencie. Odporúčajú ju aj vedci
Dôsledkom pandémie je aj nárast stresu a ťažšie zvládanie vypätých situácií vo firmách, pomôcť s tým môžu tréningy reziliencie.
Filtrovať podľa kategórie
Dôsledkom pandémie je aj nárast stresu a ťažšie zvládanie vypätých situácií vo firmách, pomôcť s tým môžu tréningy reziliencie.
Na cestujúcich sa tak nevzťahuje povinnosť testovania a karantény.
To naozaj chcete sociálne slabším rodinám a finančne podvyživenej strednej triede zrušiť zaužívané príjmy v podobe stravných poukážok?
Buď športovo aktívny po celý rok a za každých okolností. To je hlavné motto Európskeho týždňa športu 2021 (ETŠ), projektu Európskej komisie (EK). V rámci tohto týždňa od 23. do...
Nemecká spoločnosť LANXESS, popredný výrobca špeciálnych chemikálií, vyhlásila jún za mesiac ochrany životného prostredia.
Zájazdy na jún sa tento rok podľa cestoviek vypredali veľmi rýchlo, aktuálne sa dopredáva júl. Hitom letnej sezóny je Grécko.
Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) ocenil prínos Luxemburska v oblasti vývoja a implementácie COVID pasov.
V utorkovej diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane o tom hovoril minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Epidemická situácia je v Moskve podľa jej starostu veľmi náročná.
Zranenia rôzneho rozsahu utrpel aj vodič osobného vozidla.
23.6.2021 (Webnoviny.sk) – Dôsledkom pandémie je aj nárast stresu a ťažšie zvládanie vypätých situácií vo firmách, pomôcť s tým môžu tréningy reziliencie.
Potrebujete si upratať myšlienky, lepšie zvládať stres a byť oporou pre svojich blízkych, no samému sa vám nedarí tieto ciele dosiahnuť? Prípadne chcete vliať optimizmus či vrátiť chuť do práce v rámci pracovného kolektívu? V takom prípade treba vyskúšať princíp reziliencie.
„Dobrá správa je, že tak, ako každú inú zručnosť, aj rezilienciu vieme trénovať a pracovať na jej zlepšení,“ objasňuje Daniel Bacík zo vzdelávacej inštitúcie PLUS Academia, ktorá sa venuje aj trénovaniu tzv. soft skills, teda mäkkých zručností. Podľa odborníkov totiž i v negatívnej situácii treba nájsť pozitívum. A takýmto výzvam čelíme už celé mesiace.
Ešte pred nástupom pandémie koronavírusu označovala Svetová zdravotnícka organizácia za globálnu epidémiu 21. storočia stres. Žiaľ, ten sa s príchodom epidémie znásobil, keďže ľudia mali zrazu strach o zdravie svoje a svojich najbližších, aj o živobytie. Preto v presvedčení, že situácia tým bude lepšie zvládnuteľná, snažili sa byť neustále zastihnuteľnými, fungovať v náročnom pracovnom tempe a snažili sa maximálne napĺňať vysoké očakávania. No zmeny k lepšiemu nemusia prísť tak skoro, možno v najbližších rokoch vôbec, preto je pre nás dôležité začať pracovať na budovaní vlastnej odolnosti, teda reziliencie. Nastaviť sa tak, aby sme s pozitívnou mysľou zvládali prácu, no súčasne si dokázali vychutnať aj každodenný osobný život.
Práve negatívne situácie nás môžu naučiť reagovať na neočakávané a lepšie sa vyrovnať s výzvami, ktoré nám život prináša. „V stresovo náročnej dobe, akou je aj tento rok, pomáha vzdať sa veľkých plánov a pracovať len na tom, čo človek skutočne zvládne zrealizovať. Je lepšie ísť na to postupnými krokmi, na čo sa práve zameriavajú tréningy reziliencie. Vďaka nim sa možno naučiť lepšie narábať so svojimi emóciami a vedome usmerňovať svoj život aj myslenie,“ dodáva odborník.
Koncept reziliencie spočíva v budovaní schopnosti zvládať záťažové situácie v živote. Zjednodušene povedané, odolnosť sa buduje zmenou nášho myšlienkového postoja, správania sa či sociálnymi interakciami. Základom je pozerať sa na zmeny optimisticky, udržať si schopnosť emočne balansovať pri vypätých situáciách a cítiť sa bezpečne. „Okrem iného reziliencia pomáha rozvíjať aj medziľudské vzťahy a spoluprácu v rámci tímov. Obzvlášť firmy ocenia, keď ich zamestnanci lepšie porozumejú správaniu svojich kolegov, budú empatickejší a pripravení hľadať riešenia v náročných situáciách,“ pokračuje Bacík.
Jedinečnosť reziliencie v porovnaní s mnohými podobnými konceptmi zameranými na rozvoj soft skills či work-life balance spočíva v dlhoročnom vedeckom základe, ktorý sa opiera najmä o poznatky z psychológie, neurobiológie a neuropsychológie. Kľúčové zásady, ktorými sa riadi, sú: sebapoznanie, sebaregulácia, kritické myslenie, realistický optimizmus, empatia a zdravý životný štýl. Vďaka tomu by rozvoj osobnej reziliencie, teda psychickej aj fyzickej odolnosti pracovníkov, mal patriť do portfólia firemného vzdelávania moderných spoločností. Výsledkom je zvýšenie spokojnosti aj produktivity jednotlivých zamestnancov.
Dôkazom sú mnohé odborné analýzy, na čele s výskumom Julie Roussouw, ktorý dokázal, že po opakovanom tréningu reziliencie sa úroveň odolnosti účastníkov školenia merateľne zvýšila o 25 %. To malo priamy vplyv na nárast ich schopnosti zvládať stres, došlo k znižovaniu dní na PN, naopak sa zvýšila miera angažovanosti, produktivity a celkovej spokojnosti nielen v pracovnej, ale aj osobnej oblasti. „Firmy ocenia, že ich zamestnanci dokážu vďaka tréningom reziliencie rozvíjať svoje manažérske zručnosti a silné stránky – dokážu lepšie zvládať stres, aj emocionálne veľmi vyhrotené situácie, objektívne ich zhodnotiť a prísť s konštruktívnymi riešeniami. Sú schopní naplno využiť potenciál spolupráce, pričom poskytnú svojim kolegom emocionálnu podporu. Aj preto počas leta otvárame Letnú akadémiu reziliencie – ak sa prihlásite už teraz, získate jeden vstup zadarmo,“ uzatvára D. Bacík.
Informačný servis
Viac k témam: PR, reziliencia, stres, zvládanie stresu
Zdroj: Webnoviny.sk – Neuveríte, čo s vašou firmou urobia tréningy reziliencie. Odporúčajú ju aj vedci © SITA Všetky práva vyhradené.