Ako si Slováci predstavujú svet v roku 2050? Z týchto vecí má vyše polovica ľudí strach
Najväčší vplyv na podobu sveta v roku 2050 bude mať podľa 81,3 percenta ľudí klimatická zmena.
Filtrovať podľa kategórie
Najväčší vplyv na podobu sveta v roku 2050 bude mať podľa 81,3 percenta ľudí klimatická zmena.
Rozhodnutie počas stretnutia Výboru svetového dedičstva UNESCO odložili na rok 2023.
Sme rodina podporila novelu napriek tomu, že Kollár avizoval, že za ňu nezahlasujú.
Podujatie sa v tomto roku nebude konať na letisku Sliač, pretože v súčasnosti prechádza rekonštrukciou.
Smolenické fčely budú premávať v sobotu aj nedeľu na dvoch samostatných trasách zo železničnej stanice Smolenice.
Situácia je obzvlášť vážna v častiach západnej a východnej Afriky.
Na pochode ľudia nielen oslávili LGBT komunitu, ale aj vyjadrili svoje rozhorčenie nad politikou vlády.
Podľa Krajniaka sa podarilo zabrániť rozdeleniu ľudí na dve kategórie.
Podľa polície je zarážajúce, že autobusár zareagoval nelogicky aj keď bol vodič-profesionál.
Tento rok zatiaľ Slováci kúpili 313 spoločností, o 75 viac ako v porovnateľnom období 2020.
25.7.2021 (Webnoviny.sk) – Svet v roku 2050 vníma viac ako polovica (56,8 percenta) Slovákov v negatívnom svetle. Vyplýva to z online prieskumu neziskovej organizácie Človek v ohrození, do ktorého sa od 26. apríla do 10. mája zapojilo 2 785 ľudí z celého Slovenska. Informovala o tom koordinátorka komunikácie Človek v ohrození Lenka Kačmárová.
Dôvodmi obáv sú najmä klimatická zmena, rozpad ekosystémov či umelá inteligencia. Ako ďalšie negatívne faktory sa javia medzinárodné konflikty a robotizácia s automatizáciou. Svet v budúcnosti vnímajú veľmi pozitívne takmer štyri percentá a skôr pozitívne 23,8 percenta opýtaných. Prieskum tiež odhalil, že ženy (52,4 percenta) vidia svet v roku 2050 negatívnejšie ako muži (39,7 percenta).
Najväčší vplyv na podobu sveta v roku 2050 bude mať podľa 81,3 percenta ľudí klimatická zmena. Viac ako 35,3 percenta označilo rozpad ekosystémov a masové vymieranie druhov. Takmer podobný výsledok získala aj umelá inteligencia. Významnými faktormi boli aj medzinárodné konflikty (27 percenta), robotizácia s automatizáciou (26,1 percenta) či migrácia (20,5 percenta).
Podľa respondentov by však svet v roku 2050 mali charakterizovať aj slová ako mier, ekológia, zdravie či príroda. Uviedli to v otázke, ktorá ich vyzvala k napísaniu troch slov popisujúcich svet v danom roku. Pod 200 spomenutí mali slová pokoj, udržateľnosť, pokrok či láska.
Medzi hodnoty potrebné pre dobrý život v roku 2050 sa na prvé tri miesta dostali slová zdravie, láska a mier. Do zoznamu sa dostali aj slová rodina, tolerancia, zodpovednosť, empatia či sloboda.
„Výsledky nastavili zrkadlo našej dnešnej činnosti a obraz, ktorý vidíme, nie je dobrý. Poukazuje na spoločenskú nedôveru a systémový problém s negatívnymi očakávaniami budúcnosti. Prekvapením je dominantné umiestnenie klimatickej zmeny ako faktora, ktorý bude najviac vplývať na podobu sveta v roku 2050,“ podotkol Lukáš Osvald z organizácie Človek v ohrození.
Dodal, že dokonca aj ľudia, ktorí v kontrolnej otázke nevnímali jej dopad na svoj život, uviedli, že klimatická zmena bude mať dominantný vplyv na budúcnosť.
Kampaň Predstavme si 2050 organizovala organizácia Človek v ohrození v spolupráci so študentkami z Nexteria Leadership Academy v rámci projektu 1Planet4all.
Viac k témam: klimatické zmeny, prieskum, umelá inteligencia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ako si Slováci predstavujú svet v roku 2050? Z týchto vecí má vyše polovica ľudí strach © SITA Všetky práva vyhradené.