Staňte sa porotcom a rozhodnite o prvom Európskom hlavnom meste demokracie
Projekt Európske hlavné mesto demokracie je nová celoeurópska iniciatíva, ktorej cieľom je prispieť k budovaniu silnejšej demokracie v Európe.
Filtrovať podľa kategórie
Projekt Európske hlavné mesto demokracie je nová celoeurópska iniciatíva, ktorej cieľom je prispieť k budovaniu silnejšej demokracie v Európe.
Na najbližšej schôdzi parlamentu chcú podať návrh na jeho odvolanie.
Rusko potrebuje víťazstvo v Bachmute vzhľadom na to, že minulý mesiac v dôsledku ukrajinskej protiofenzívy stratilo kontrolu nad veľkými časťami Ukrajiny.
Obvineniu z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky čelí 51-ročný Petr. M. z Bratislavy.
Zároveň obom uložil tresty tri roky väzenia podmienečne odložené na skúšobnú dobu päť rokov a zákaz vykonávať verejné funkcie na dubu piatich rokov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil správy o možnom stiahnutí ruských jednotiek z Chersonu za dezinformáciu.
Washington poskytne Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 275 miliónov dolárov.
Vrátenie zákona parlamentu ako aj Čaputovej zdôvodnenie je podľa neho v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa.
Vláda splnomocnila ministra obrany, aby zmluvy s americkom firmou Lockheed Martin podpísal hneď, keď poslanci nákup odsúhlasia.
Hlavnými heslami kampane je - Všetci sa chceme vrátiť domov živí a zdraví a Šoférujú iba triezvi.
28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Projekt Európske hlavné mesto demokracie je nová celoeurópska iniciatíva, ktorej cieľom je prispieť k budovaniu silnejšej demokracie v Európe. Kľúčovú úlohu v ňom zohráva 10 000 členná občianska porota. Jedinečnú príležitosť stať sa porotcom a rozhodnúť o historicky prvom Európskom hlavnom meste demokracie majú aj Slovenky a Slováci.
Rok 2022 je prvým ročníkom iniciatívy Európske hlavné mesto demokracie. Projekt vznikol ako reakcia na dlhodobý trend, ktorý možno pozorovať v Európe a prejavuje sa vzostupom autoritárskych politík, lídrov či postojov v regióne na úkor demokracie. Európska demokracia čelí v súčasnosti mnohým výzvam; viaceré z nich sa pritom v dôsledku pandémie a vojny na Ukrajine stali ešte akútnejšími. Projekt poukazuje na potenciál rozvíjať demokratické postupy a presadzovať nové formy demokratickej angažovanosti, ktoré dokážu posunúť Európu vpred.
Projekt pritom upriamuje pozornosť na mestá ako kľúčových aktérov, ktorí dokážu prinášať inovácie, nové nápady a slúžia ako inkubátory pre ďalší rozvoj demokracie. Cieľom projektu je prepájať európske mestá, podporovať zdieľanie osvedčených postupov a inšpirácií naprieč Európou a prispieť tak k budovaniu silnejšej demokracie v Európe. Úlohou Európskeho hlavného mesta demokracie bude v spolupráci s miestnymi partnermi zorganizovať širokú škálu aktivít a podujatí v oblastiach, ktoré majú podľa odborníkov priamy dosah na vývoj demokracie v mestách.
Občianska angažovanosť je dôležitým pilierom demokracie. Kľúčovú úlohu v projekte preto zohráva občianska porota. 10 000 Európanov a Európaniek bude každý rok, počnúc týmto, vyberať Európske hlavné mesto demokracie. Porotcami sa môžu stať aj Slovenky a Slováci, ktorí majú viac ako 15 rokov. Majú tak jedinečnú príležitosť vyjadriť svoj názor a prispieť k budovaniu silnejšej demokracie v Európe.
Členstvo v porote pritom prináša rôzne výhody. Porotcovia môžu vyhrať vstupenky na podujatia v budúcom Európskom hlavnom meste demokracie, či rozvíjať schopnosti na rôznych voliteľných školeniach a workshopoch. Študenti si môžu pridať členstvo v porote a aktivity s tým spojené do svojho životopisu.
Porotcovia sa môžu prihlasovať do 18.11.2022 na tomto linku.
Viac informácií si môžete prečítať na oficiálnej stránke projektu.
Informačný servis
Viac k témam: Demokracia, Mestá, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Staňte sa porotcom a rozhodnite o prvom Európskom hlavnom meste demokracie © SITA Všetky práva vyhradené.