Mimoriadnu schôdzu parlamentu o júnovom termíne volieb a migoch sa nepodarilo otvoriť ani v utorok (video)
Dva neúspešné pokusy o otvorenie schôdze boli už v pondelok.
Filtrovať podľa kategórie
Dva neúspešné pokusy o otvorenie schôdze boli už v pondelok.
Ruskí predstavitelia podporujú informačnú operáciu, ktorá falošne označí ruskú vojnu na Ukrajine za nevyhnutnú pre ďalšiu existenciu Ruskej federácie.
Extrémistická trestná činnosť Mariána Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom "Židokracia".
Ruské sily podľa Volodymyra Zelenského ničia všetko, čo by mohlo byť užitočné pre ukrajinskú armádu.
Kto neudrží sám seba v hraniciach slušnej politiky, nie je podľa Zuzany Čaputovej hoden spravovať túto krajinu.
Podľa Číny je návšteva „príležitosťou na podporu ďalšieho rozvoja spolupráce medzi krajinami“.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Jána Slotu.
Spoločnosť Amazon bola na Slovensku ocenená ako špičkový zamestnávateľ.
Šéf spravodajskej služby tiež zdôraznil, že nasledujúce tri mesiace budú „veľmi aktívne“ a určia ďalší vývoj udalostí.
Tridsaťšesťročného britsko-amerického občana zadržali koncom decembra v Bukurešti spolu s jeho bratom Tristanom.
28.2.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 28. februára 10:32
Mimoriadnu schôdzu parlamentu k návrhom Smeru-SD na júnové predčasné parlamentné voľby a k stíhačkám MiG-29 sa nepodarilo otvoriť ani v utorok. Tesne po 9:00 sa prezentovalo len 55 poslancov o hodinu neskôr podporilo otvorenie schôdze 57 zákonodarcov.
Na to, aby bola Národná rada SR uznášaniaschopná sa musí prezentovať 76 poslancov. Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) ukončil v zmysle rokovacieho poriadku 87. schôdzu. „Neprerokované body programu budú navrhnuté do programu schôdze Národnej rady SR so začiatkom od 14. marca,“ informoval.
Dva pokusy o otvorenie schôdze boli aj v pondelok. Prvýkrát sa prezentovalo 63 poslancov, druhýkrát 62 poslancov.
Predošlé pokusy o otvorenie mimoriadnej schôdze o prijatí uznesenia o skrátení volebného obdobia boli už 16. a 17. februára. Ani vtedy nebol Národná rada SR uznášaniaschopná. Parlament 16. februára nerokoval ani o prijatí uznesenia k vysloveniu nesúhlasu s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu sa síce podarilo otvoriť, poslanci však neschválili program.
Vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera, nemá podľa Smeru-SD pôsobnosť rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Preto chcú, aby Národná rada SR vyslovila nesúhlas s akoukoľvek formou odovzdania stíhačiek vo vlastníctve Slovenskej republiky Ukrajine.
Skupina poslancov navrhuje, aby sa predčasné parlamentné voľby konali 24. júna. Vláda s obmedzenými kompetenciami podľa nich nie je oprávnená a ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.
„Vláda svojimi krokmi v ostatnom období naznačuje, že nechce rešpektovať obmedzenia dané Ústavou SR a poverením prezidentky Slovenskej republiky, a preto je proti záujmom Slovenskej republiky, aby predlžovala túto agóniu bez ústavnej legitimity až do 30. septembra 2023,“ píše sa v odôvodnení návrhu, pod ktorým sú podpísaní poslanci Smeru-SD a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa.
Zrušiť chcú pôvodné schválené uznesenie, ktoré stanovilo termín predčasných volieb na 30. septembra s tým, že predseda Národnej rady SR má vyhlásiť voľby najneskôr 110 dní pred ich konaním.
Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Rokovanie NR SR, Stíhačky MiG-29
Zdroj: SITA.sk – Mimoriadnu schôdzu parlamentu o júnovom termíne volieb a migoch sa nepodarilo otvoriť ani v utorok (video) © SITA Všetky práva vyhradené.