Podľa aktuálnych prieskumov nemá viac ako tretina Slovákov vôbec žiadne úspory. A asi tretina vydrží s tým, čo si zarobí len jeden až dva mesiace. Perspektíva v lepšiu budúcnosť je v dôsledku krízy ešte horšia. Ako teda znížiť naše náklady, aby to neohrozilo spotrebu rodiny?
Prekvapilo aj vás aktuálne ročné vyúčtovanie nájomného? Zdajú sa vám vaše náklady na bývanie vysoké? Môžete to zmeniť! Dáme vám k tomu niekoľko dobrých príkladov.
Usporiadajte si výdavky na potraviny a stanovte denný limit
Náklady na jedlo konzumujú významnú časť nášho rodinného rozpočtu. Preto si určte sumu, ktorú ste ochotní minúť za výrobky za týždeň. V prípade 2/3 tejto sumy urobte raz veľký nákup a 1/3 rozdeľte do zvyšných 6 dní. Stanovte si maximálny denný limit pre malé denné výdavky a neprekračujte ho, potom sa vám podarí ušetriť.
Okrem toho by ste mali opatrne využívať pôžičky, aby platby za ne nepresahovali 25 % príjmu. Je tiež dôležité snažiť sa NEminúť všetky svoje zárobky a viesť si záznamy o príjmoch a výdavkoch, ktoré sú možno aj v rámci pravidelnej správy bytových domov zbytočne vysoké.
Nerobte si zbytočne veľké zásoby
Platí to najmä pre potraviny, odevy a technológie. Nemá zmysel kupovať hneď všetko naraz, ak to nie je naliehavo potrebné.
Myslite na svoje zdravie
Ak je to možné, snažte sa viesť zdravý životný štýl. Ľahké cvičenie, prechádzka na čerstvom vzduchu a zdravá strava podporia váš fyzický a emocionálny stav v ťažkom období a pomôžu vám sa zotaviť po izolácii. Ušetrite tak na prevencii. Liečba choroby je predsa vždy drahšia ako jej zabránenie v rozvoji.
Sledujte aj malé výdavky
Skontrolujte napríklad svoje pravidelne platené odbery. Zabudnutá aplikácia v telefóne alebo nepoužité online kino vám môže zbytočne minúť peniaze na niečo, čo v skutočnosti nepoužívate. Skontrolujte svoje výdavky a tie zbytočné odstráňte.
(E/PR)