Cestovnému ruchu sa na Slovensku darilo, počet ubytovaných návštevníkov vzrástol
Spomedzi regiónov sú dlhodobo najnavštevovanejšie Bratislavský, Žilinský a Prešovský samosprávny kraj.
Filtrovať podľa kategórie
Spomedzi regiónov sú dlhodobo najnavštevovanejšie Bratislavský, Žilinský a Prešovský samosprávny kraj.
Zhruba tretina účastníkov prieskumu Národnej asociácie podnikových ekonómov sa domnieva, že americkú ekonomiku zasiahne koncom roka 2021 recesia.
Podľa prepočtov Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika z celkových priemerných mzdových nákladov na zamestnanca v sume 1 411 eur skončilo v minulom roku takmer 882 eur na...
Verejnosť nemôže tolerovať, že štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská je podozrivá z kolaborácie s mafiou.
Na začiatku sobotňajšieho protestu sa zúčastnilo približne 20-tisíc ľudí.
Štátnej tajomníčke vo štvrtok podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom K.
Prezident Bolsonaro v piatok povolil armáde zúčastniť sa na hasení požiarov a dodal, že je odhodlaný chrániť Amazonský prales.
Operáciu naplánovali po júnovej kontrole, čo znamená, že to nebol naliehavý zákrok.
Poslanci NR SR za stranu Smer-SD v novele zákona nevyriešili to, že od začiatku budúceho roka sa má rodičovský príspevok podľa aktuálne platného zákona zvýšiť o percento rastu...
Bývalý minister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker odišiel z politického života na jar minulého roka, keď podľa vlastných slov nedokázal odvolať vtedajšieho policajného...
25.8.2019 (Webnoviny.sk) – Cestovnému ruchu na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka darilo. Celkový počet návštevníkov ubytovacích zariadení v uvedenom období dosiahol takmer 2,9 milióna a medziročne vzrástol o 11 %. Rýchlejšie rástol počet domácich návštevníkov, ktorí dovolenkovali, alebo využili služby ubytovacích zariadení počas služobnej cesty.
Ich počet oproti prvému polroku vlaňajška stúpol o 12,3 % na skoro 1,8 milióna (62 % z celkového množstva návštevníkov). V hoteloch, penziónoch a iných ubytovacích zariadeniach sa zároveň ubytovalo 1,1 milióna zahraničných návštevníkov (38 % zo všetkých ubytovaných) a ich počet sa zvýšil o 9 %. Agentúru SITA o tom v utorok informoval Štatistický úrad Slovenskej republiky v tlačovej správe.
Spomedzi regiónov sú dlhodobo najnavštevovanejšie Bratislavský, Žilinský a Prešovský samosprávny kraj. „V rebríčku dynamiky rastu, teda medziročného nárastu počtu domácich aj zahraničných hostí za obdobie prvého polroka viedli Žilinský, Banskobystrický a Košický kraj, v ktorých návštevnosť stúpla o viac ako 15 %,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie podnikových štatistík Štatistického úradu SR Libuša Kolesárová.
Rýchlejšie tempo rastu počtu domácich návštevníkov vo vzťahu k tempu rastu cudzincov sa prejavilo v prvom polroku v piatich z celkovo ôsmich regiónov Slovenska. Výnimkou boli košický, bratislavský a trnavský región, kde rýchlejšie tempo rastu zaznamenala návštevnosť cudzincov.
„Celkovo šesť z ôsmich krajov Slovenska malo medziročný nárast počtu ubytovaných domácich návštevníkov, teda hostí zo Slovenska nad hranicou 10 %. Najvyšší rast 16,4 % sa prejavil v Žilinskom kraji, ktorý je najnavštevovanejším regiónom Slovenska v rámci domácej turistiky,“ priblížila Kolesárová.
Vďaka najvyššej dynamike rastu domácej návštevnosti preto Žilinský kraj prekročil v prvom polroku počet 400-tisíc domácich návštevníkov a poistil si regionálne prvenstvo v obľúbenosti domácich návštevníkov. V Žilinskom kraji je viacero turisticky atraktívnych lokalít (Liptov, Orava, Kysuce, Malá a Veľká Fatra, Západné Tatry – Roháče) a predbieha tak v absolútnom počet domácich návštevníkov aj Prešovský kraj, na ktorého území sú Vysoké Tatry. Pri zohľadnení aj počtu cudzincov prvenstvo v celkovej návštevnosti patrí naďalej Bratislavskému kraju.
Celkový počet prenocovaní v prvom polroku presiahol 7,6 milióna a medziročne vzrástol približne v rovnakej miere (o 12 %) ako počet návštevníkov. Dlhodobo teda zostáva zachovaná priemerná dĺžka pobytu. „Cudzinec strávil v prvom polroku na jednom mieste v priemere 2,5 noci a Slovák 2,8 noci,“ poznamenala Kolesárová. Z regionálneho hľadiska dĺžku pobytu nad priemerom SR – tri noci vykazujú Trnavský, Trenčiansky a Prešovský kraj (Vysoké Tatry).
Ubytovacie služby v SR ku koncu júna poskytovalo na základe aktualizovaného štatistického registra celkovo 4 474 ubytovacích zariadení. K dispozícii je v nich 71,1 tisíca izieb (medziročne viac o 6 %) so 185,7 tisíca lôžkami (viac o 6,7 %).
Viac k témam: cestovný ruch, ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Cestovnému ruchu sa na Slovensku darilo, počet ubytovaných návštevníkov vzrástol © SITA Všetky práva vyhradené.