Chudoba ohrozuje viac ako 800-tisíc Slovákov, niektorí nedokážu čeliť ani nečakaným výdavkom
Štyria z desiatich obyvateľov si nemôžu zaplatiť týždennú dovolenku a tretina ľudí nie je schopná čeliť nečakaným výdavkom.
Filtrovať podľa kategórie
Štyria z desiatich obyvateľov si nemôžu zaplatiť týždennú dovolenku a tretina ľudí nie je schopná čeliť nečakaným výdavkom.
Operácia bola údajne už "v prvotných štádiách".
Na výstavbu 103 kilometrového úseku slovenskej časti prepojovacieho plynovodu je potrebných vyše šesť tisíc kusov šesť až osemnásť metrov dlhých oceľových potrubí.
Olu Biniho zatkli v apríli na letisku v Quite, keď sa chystal nastúpiť do lietadla do Japonska.
Desiatky ľudí skončili počas nepokojnej noci v nemocniciach.
Cieľom je poskytnúť komplexné informácie o aktuálnom stave dôchodkového zabezpečenia sporiteľov.
Parlamentné voľby sa na Ukrajine uskutočnia 21. júla, zhruba o 4 mesiace skôr ako bolo pôvodne plánované.
Boris Johnson je silným favoritom súboja o post šéfa britskej Konzervatívnej strany.
Trump predtým uviedol, že by sa mal s Putinom stretnúť na okraji budúcotýždňového summitu G20 v japonskej Osake.
Dlhy spoločnosti podľa agentúry zostanú na vysokej úrovni a jej voľný tok hotovosti bude v účtovných rokoch 2020 a 2021 negatívny.
BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Chudobou alebo sociálnym vylúčením je ohrozených 863-tisíc obyvateľov Slovenska. Štyria z desiatich obyvateľov si nemôžu zaplatiť týždennú dovolenku a tretina ľudí nie je schopná čeliť nečakaným výdavkom.
Vyplýva to zo zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností EU SILC 2018 na Slovensku.
„Najnovššie výsledky ukazujú, že v roku 2018 bolo na Slovensku chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených 16,1 % obyvateľov,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Alexander Ballek.
Podľa Balleka ide o 863-tisíc ľudí, ktorí sú ohrození minimálne jedným z troch sledovaných ukazovateľov v rámci chudoby a sociálneho vylúčenia.
Teda ľudí, ktorí trpia príjmovou chudobou alebo závažným materiálnym nedostatkom, či žijú v domácnosti, kde jej členovia majú veľmi nízku intenzitu práce. Najohrozenejšiu skupinu obyvateľov tvoria dotknutí všetkými troma dimenziami chudoby, čo sú aktuálne 2 % obyvateľov.
Na Slovensku podľa štatistikov žije 12,2 % osôb pod hranicou rizika príjmovej chudoby, čo je približne 650 tisíc obyvateľov. V porovnaní s rokom 2017 to znamenalo mierny pokles o 0,2 percentuálneho bodu (p.b.). Hranica rizika príjmovej chudoby dosiahla hodnotu 4 477 eur na rok.
Medziročne tak vzrástla o 167 eur. V pásme ohrozenia rizikom chudoby sa nachádzali domácnosti jednotlivca s mesačným príjmom nižším ako 373 eur. Hranica rizika pre úplné domácnosti s dvoma deťmi (2 dospelí + 2 deti do 14 rokov) bola 783 eur na mesiac.
Trend vo vývoji podielu a počtu osôb sa po roku 2008 podľa odborníkov zo štatistického úradu ustálil, ale nedosiahol predkrízové nízke počty. Hranica rizika chudoby sa podľa štatistického úradu každým rokom zvyšuje a od roku 2006 sa zvýšila viac než dvojnásobne.
Chudobou je najviac ohrozených 48,9 % nezamestnaných, ale aj 36,9 % neúplných domácností osamelých rodičov s jedným či viacerými závislými deťmi. Tiež je ohrozených 35,8 % úplných rodín s tromi a viac závislými deťmi.
Najohrozenejšou vekovou skupinou v rámci príjmovej chudoby sú deti vo veku do 18 rokov, každé piate dieťa (20,1 %) žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby.
Najmenej ohrození rizikom príjmovej chudoby sú obyvatelia Bratislavského kraja (4,4 %). Pod priemernou úrovňou SR sú aj ostatné tri kraje západného Slovenska – Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky kraj.
Najvyššia miera rizika príjmovej chudoby bola zaznamenaná v Prešovskom (19,0 %) a Banskobystrickom kraji (18,1 %). Banskobystrický región dosiahol aj najvýraznejšie zhoršenie stavu, medziročne stúpol podiel osôb ohorených príjmovou chudobou o 3,9 p. b.
Okrem príjmu sa zisťovanie EU SILC zameriava aj na potreby ľudí pre normálny život. V podmienkach Európy, a teda aj Slovenska ide najmä o to, či osoby majú finančné zdroje, a čo si môžu, respektíve nemôžu dovoliť. Na meranie tohto aspektu chudoby sa používa ukazovateľ – závažná materiálna deprivácia.
V roku 2018 bolo v SR dotknutých závažnou materiálnou depriváciou celkovo 7,0 % osôb. Z dlhodobého hľadiska tento ukazovateľ zaznamenáva klesajúci trend, teraz má však medziročne stabilnú hodnotu. Ide o ľudí žijúcich v domácnostiach, ktoré trpia minimálne štyrmi z deviatich sledovaných materiálnych nedostatkov.
Najviac ľudí, a to 39,9 %, uvádza, že si nemôžu dovoliť zaplatiť raz ročne týždeň dovolenky mimo domu. Druhým najčastejším problémom je neschopnosť čeliť nečakaným výdavkom (31,5 % osôb). Jesť jedno mäsité jedlo každý druhý deň si nemôže dovoliť 15,1 % osôb na Slovensku.
Problém s nedoplatkami pri platení hypotéky, pôžičiek, splátkového predaja aj pre platení výdavkov za bývanie (nájomné, energie, financovanie tepla) uvádza najnovšie 9,9 % obyvateľov.
Posledný, tretí ukazovateľ merania miery chudoby je veľmi nízka intenzita práce členov domácnosti. Prostredníctvom neho štatistici monitorujú podiel ľudí vo veku 0-59 rokov žijúcich v domácnostiach, v ktorých členovia odpracovali menej ako 20 % z ich celoročného pracovného potenciálu.
Ide o ľudí, ktorí pracovali veľmi málo a mohli pracovať. Podiel osôb žijúcich v takto charakterizovaných domácnostiach sa medziročne zásadnejšie nezmenil a dosiahol hodnotu 5,5 %.
EU SILC poskytuje obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach na Slovensku. Uskutočňuje sa vo všetkých členských štátoch EÚ podľa jednotnej metodiky, a preto získané údaje umožňujú medzinárodné porovnávanie Slovenska v rámci Európskej únie, a súčasne sú podkladom pre analyzovanie sociálnej situácie domácností na Slovensku.
Výberové zisťovanie EU SILC 2018 sa uskutočnilo formou terénneho zberu dát prostredníctvom dotazníkov v 6 500 náhodne vybraných domácnostiach vo viac ako 360 obciach a mestách Slovenska.
Agentúra SITA požiada aj o reakcie na aktuálne výsledky EU SILC 2018.
Viac k témam: chudoba, Štatistický úrad SR, výdavky
Zdroj: Webnoviny.sk – Chudoba ohrozuje viac ako 800-tisíc Slovákov, niektorí nedokážu čeliť ani nečakaným výdavkom © SITA Všetky práva vyhradené.