INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
Privatizácia by sa mala aspoň sčasti dotknúť Slovenskej pošty či Železničnej spoločnosti Slovensko.
Filtrovať podľa kategórie
Privatizácia by sa mala aspoň sčasti dotknúť Slovenskej pošty či Železničnej spoločnosti Slovensko.
Makó hovorí, že na veci napriek tomu ďalej pracovali a pripravovali sa vraj na podanie trestného stíhania.
Ak chcete, aby bol Váš balík doručený ešte do Vianoc, mali by ste dodržať lehoty podania odporúčané Slovenskou poštou.
Prezidentka Čaputová vyzvala premiéra, aby zvážil, že odovzdá manažovanie koronakrízy inému členovi vlády.
„My zase nemusíme objavovať koleso," priblížila prezidentka.
Minister Krajčí doplnil, že v priebehu víkendu sa k tejto téme vyjadroval aj premiér Igor Matovič.
Podľa portálu Aktuality.sk bol vydieraným podnikateľom zrejme Pavla Konkoľa.
Podľa Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ) by mal nárok na dôchodok vznikať výhradne dovŕšením dôchodkového veku.
Podľa exministra financií Ivana Mikloša neboli v snahe dosiahnuť reformné zmeny peniaze problémom, ale naopak problémom je to, že sa európske financie nevyužívajú dostatočne a...
Získajte pred Vianocami v domácnosti priestor na niečo užitočnejšie, ako sú nepotrebné spotrebiče.
7.12.2020 (Webnoviny.sk) – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) navrhuje tretiu vlnu privatizácie, vstupu súkromného kapitálu a v menšej miere aj odštátnenia formou delimitácie na obce a regióny.
Týkať by sa mali Slovenskej pošty, Železničnej spoločnosť Slovensko, ako aj spoločnosti Cargo Slovakia, ďalej bratislavského letiska, SPP, firiem distribujúcich elektrinu, štátnych teplární, Všeobecnej zdravotnej poisťovne i štátnych nemocníc, Kúpeľov Sliač, Slovenskej plavby a prístavov a Verejných prístavov, štátnych lesov a štátnej pôdy aj národnej lotériovej spoločnosť TIPOS.
Pri podnikoch, ktoré ostanú v štátnych rukách, navrhuje inštitút výkon vlastníckych práv na základe odporúčaní OECD, ktoré požadujú najmä striktnú autonómiu týchto podnikov, podriadenie sa trhovým pravidlám a zákonom, nezávislý manažment a jasnú štruktúru merateľných a verejných cieľov a pravidiel. Zároveň varuje pred vznikom nových štátnych podnikov či rozširovaním existujúcich.
INESS argumentuje, že hoci dve historické vlny privatizácie na Slovensku nesú so sebou stigmu káuz a podvodov, s odstupom času je ekonomika krajiny vďaka nim na tom lepšie, ako bez nich.
„Najmä druhá vlna privatizácie otvorila cestu pre skutočnú transformáciu Slovenska na modernú globalizovanú ekonomiku. Ak by sme vychádzali z odhadov stratenej efektívnosti Medzinárodného menového fondu, vyšší podiel štátnych podnikov by v období 2006 – 2020 znamenal nižšie HDP Slovenska asi o 68 miliárd eur,“ tvrdí inštitút.
Výkonnosť štátnych podnikov vo svete je pritom vo väčšine prípadov nižšia ako výkonnosť súkromných podnikov. Dôvodom je byrokraticky a nie ziskovo riadený manažment, využívanie štátnych podnikov na ovplyvňovanie verejnej mienky, ale aj chýbajúci prístup na globálne trhy.
Štátne podniky zároveň podľa INESS často narúšajú konkurenciu a ich prítomnosť znižuje výkonnosť celého odvetvia.
Viac k témam: privatizácia, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa, Železničná spoločnosť Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku © SITA Všetky práva vyhradené.