Obete násilných trestných činov majú právo na spravodlivé odškodnenie, minulý rok sa na ministerstvo obrátilo vyše 200 obetí
Tento deň je venovaný tým, ktorí sa stali terčom násilia, krutosti a nespravodlivosti.
Filtrovať podľa kategórie
Tento deň je venovaný tým, ktorí sa stali terčom násilia, krutosti a nespravodlivosti.
Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa podľa Kyjeva od začiatku vojny zvýšil na 866-tisíc.
KDH chce do ústavy zakotviť povinné referendum pre akékoľvek diskusie o vystúpení Slovenska z EÚ a z NATO.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vystúpil aj s príhovorom na americkej konzervatívnej konferencii CPAC.
Dôveryhodnosť Zelenského na Ukrajine stúpla z januárových 57 %.
Vladimír Palko je ale zároveň aj toho názoru, že aj vláda príliš dramatizovala hrozbu násilného prevratu na Slovensku.
Za toto obdobie dodali aj 42 ton brikiet na kúrenie starým ľuďom a zraniteľným rodinám, ktoré žijú v Sumskej oblasti blízko ruských hraníc.
Podľa prepočtov Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) pôrodnosť koreluje s vierovyznaním a etnicitou.
Mestá a obce dlhodobo pociťujú nedostatok policajtov, čo podľa ZMOS negatívne ovplyvňuje bezpečnostnú situáciu.
Zámok sprístupnili po veľkej rekonštrukcii za 2,7 milióna eur pred šiestimi rokmi. Odvtedy samospráva hľadá možnosti na získanie peňazí z externých zdrojov a postupne investuje do...
22.2.2025 (SITA.sk) – Obete násilných trestných činov majú právo na spravodlivé odškodnenie. Ministerstvo spravodlivosti to zdôraznilo pri príležitosti Európskeho dňa obetí zločinu, ktorý pripadá na 22. februára. Tento deň je venovaný tým, ktorí sa stali terčom násilia, krutosti a nespravodlivosti.
„Od roku 1993 sa v celej Európe zdôrazňuje potreba ochrany práv obetí, spravodlivého odškodnenia a dostupnej pomoci. Slovensko nie je výnimkou. Ministerstvo spravodlivosti SR pokračuje v poskytovaní finančnej a právnej podpory tým, ktorí ju najviac potrebujú,“ uviedol rezort spravodlivosti.
V roku 2024 sa na ministerstvo obrátilo 218 obetí, čo predstavuje rekordný počet žiadostí o odškodnenie.
„Celkovo bolo vyplatených viac ako 1,3 milióna eur. Táto suma nie je len číslom – za každou vyplatenou kompenzáciou sa skrýva ľudský príbeh, trauma a snaha o nový začiatok,“ podotklo ministerstvo s tým, že obete násilných trestných činov, ako sú znásilnenie, obchodovanie s ľuďmi, sexuálne násilie či týranie blízkej osoby, majú právo na spravodlivé odškodnenie podľa zákona o obetiach trestných činov.
„Uvedomujeme si však, že finančná kompenzácia nie je jedinou formou pomoci. Práve preto sú k dispozícii aj Informačné kancelárie pre obete a odborné poradenstvo, ktoré ponúkajú právnu aj psychologickú podporu. Obeť sa tak nemusí v boji za spravodlivosť cítiť osamotená,“ dodalo ministerstvo.
Tento deň podľa rezortu spravodlivosti pripomína, že na obete zločinov nemožno zabúdať a ubezpečil, že bude naďalej zlepšovať systém pomoci, aby sa každý, kto zažil bezprávie, mohol domôcť spravodlivosti a podpory, ktorú si zaslúži.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: Finančná pomoc, Obchodovanie s ľuďmi, právna podpora, Týranie, Znásilnenie
Zdroj: SITA.sk – Obete násilných trestných činov majú právo na spravodlivé odškodnenie, minulý rok sa na ministerstvo obrátilo vyše 200 obetí © SITA Všetky práva vyhradené.