BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Odborári od polovice júla už vyzbierali 227 tisíc podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku.
„Veríme, že na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky zapôsobí číslo 227 000, pretože to je práve počet ľudí, ktorí si momentálne najviac prajú, aby bol schválený návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov. A je ich podľa nás ešte oveľa viac. Veríme, že poslanci rozhodnú v prospech ľudí,“ uviedol v tlačovej správe šéf OZ KOVO Emil Machyna.
Chcú rokovanie s Kiskom
Cieľom odborárov je podľa neho získať potrebný počet 350 tisíc podpisov do konca tohto roka, no nevzdajú sa, ani ak to bude trvať dlhšie. Zároveň chcú rokovať s prezidentom SR Andrejom Kiskom o vhodnom termíne na vyhlásenie referenda.
Počas komunálnych volieb, ktoré sa konali 10. novembra tohto roka, OZ KOVO vyzbieral pod petíciu za vyhlásenie referenda o strope na dôchodkový vek 45 tisíc podpisov. V samotnom referende by sa mali občania vyjadriť k tomu, či by sa mal ústavným zákonom zaviesť strop na penzijný vek na úrovni 64 rokov.
Pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, by mal byť podľa odborárov dôchodkový vek najviac 63,5 roka, pre ženy, ktoré vychovali dve deti, by platil strop na dôchodkový vek na úrovni 63 rokov a ženy s vychovanými tromi a viacerými deťmi by mohli ísť do dôchodku najneskôr v 62,5 roku.
Strop na vek odchodu do dôchodku
Hlasovanie o návrhu ústavného zákona, ktorým sa má od júla budúceho roka zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku, parlament koncom minulého mesiaca presunul na novembrovú schôdzu. Procedurálny návrh na presunutie hlasovania na novembrovú schôdzu parlamentu podal poslanec za Smer-SD Ján Podmanický „v záujme hľadania konsenzu na podporu tohto zákona“.
Podľa navrhovaného ústavného zákona, za ktorého schválenie musí hlasovať aspoň 90 poslancov, by ľudia na Slovensku mali ísť do penzie najneskôr v 64 rokoch. Poslanci za Smer-SD Jana Vaľová a Erik Tomáš podali na októbrovej schôdzi pozmeňujúci návrh, aby žena, ktorá vychovala jedno dieťa, mala právo ísť do dôchodku najneskôr v 63,5 roku.
Ak žena vychovala dve deti, mohla by ísť najneskôr v 63 rokoch a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi má mať strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roku.
Za posunutie návrhu ústavného zákona do druhého čítania v septembri hlasovalo 93 poslancov, 29 bolo proti a 19 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania. Návrh podporili aj niektorí poslanci za stranu Most-Híd, spomedzi opozičných poslancov za hlasovali poslanci za hnutie Sme rodina a poslanci za ĽS Naše Slovensko.
Ustanovenie o minimálnej mzde
Navrhovaný ústavný zákon obsahuje aj ustanovenia o tom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.
Do návrhu ústavného zákona vložili poslanci za Smer-SD aj ustanovenia o minimálnej mzde. V návrhu ústavného zákona sa uvádza, že „každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda“. Podrobnosti o úprave minimálnej mzdy ústavný zákon ponecháva na obyčajný zákon.
Ak by návrh ústavného zákona parlament definitívne neschválil, strana Smer sa podľa jej predsedu Roberta Fica aktívne zapojí do petičnej akcie odborárov na vyhlásenie referenda o zastropovaní dôchodkového veku. Odborársku petíciu Fico podpísal pred televíznymi kamerami ešte počas septembrovej tlačovej besedy.
Viac k témam: Andrej Kiska, dôchodkový strop, dôchodkový vek, OZ KOVO, prezident SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári už vyzbierali viac ako 200-tisíc podpisov za referendum o strope na dôchodkový vek © SITA Všetky práva vyhradené.