Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia
O pomoc nežiadajú najmä preto, že nespĺňajú podmienky, alebo jej výška nestojí za množstvo administratívy a hroziace sankcie.
Filtrovať podľa kategórie
O pomoc nežiadajú najmä preto, že nespĺňajú podmienky, alebo jej výška nestojí za množstvo administratívy a hroziace sankcie.
Predseda Smeru-SD Robert Fico odmietol povedať, či je Peter Pellegrini slniečkar.
Po víkendovej rodinnej dráme obvinili 45-ročného muža z pokusu vraždy.
Úrady v súčasnosti čakajú na výsledky ďalších testov. Vo firme pracuje približne 900 ľudí.
Aktuálna koronakríza podľa Remišovej veľmi jasne ukázala, aké dôležité sú pre súčasné fungovanie spoločnosti informačné a komunikačné technológie.
Najsilnejšia opozičná strana žiada, aby sa všetkým dôchodcom na Slovensku koncom tohto roka vyplatil trinásty dôchodok.
V niektorej z budov je údajne uložená bomba.
Podľa ministerstva obrany mohla haváriu spôsobiť technická chyba.
Pri požiari nebol nikto zranený, zásah hasičov trval približne hodinu.
Ministri potvrdili nadštandardné vzťahy medzi oboma krajinami.
26.5.2020 (Webnoviny.sk) – Viac ako polovica živnostníkov, malých a stredných firiem hodnotí pomoc štátu počas aktuálnej koronakrízy za nedostatočnú. Ako ďalej vyplýva z prieskumu od organizácií zastupujúcich uvedených podnikateľov, najkritickejšie vnímajú prijaté opatrenia podniky z odvetvia stravovania (76,1%), ubytovania (69,2 %) a umenia, zábavy a rekreácie (63,9%), kam patria napríklad športové činnosti či realizácia eventov. Naopak, najpozitívnejšie spoločnosti v stavebníctve.
„Podnikatelia žiadali rýchlu a jednoduchú pomoc, žiaľ, aj výsledky nášho najnovšieho prieskumu potvrdzujú opak a mnohé firmy sa o prijaté opatrenia ani neuchádzajú,“ konštatuje prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.
Štatistiky o miere využívania záchranných opatrení sú podľa viceprezidenta Slovenského živnostenského zväzu Jána Pálenčára alarmujúco nízke.
Respondenti, ktorí žiadali o niektorú z foriem pomoci, pokladajú za najväčší problém zložitosť podporných opatrení a problematickú orientáciu v nich (22,9 %), ako aj nejednoznačné informácie (16,9 %), ktoré sa navyše menia.
Najčastejším dôvodom, prečo firmy o podporu nežiadali je, že nespĺňajú požadované kritériá. Medzi ďalšie patrí nízka výška podpory v porovnaní s administratívou a potenciálnymi kontrolami či sankciami, ktoré podnikateľom hrozia a neprehľadné a nejasné podmienky.
„Až 40 % opýtaných podnikateľov a živnostníkov, ktorým situácia počas koronavírusu spôsobila problémy, nespĺňa požadované podmienky podpory. A približne tretina označuje čerpanie za administratívne náročné voči výške samotnej podpory. Táto spätná väzba nám ukazuje, ako komplikované podmienky a príliš špecifické kritériá spôsobujú, že pre mnohých príde pomoc až príliš neskoro alebo vôbec. Od začiatku krízy poukazujeme na potrebu plošných a jednoducho čerpateľných dotácii,” uviedol riaditeľ Wilio.sk František Duračinský.
Ak sa má situácia zlepšiť, podnikatelia by podľa prieskumu uvítali zmiernenie podmienok (23,5 %), zjednodušenie žiadostí (18,1 %) a zlepšenie informovanosti (15,2 %).
Zároveň by im pomohlo zníženie odvodov alebo predĺženie ich čiastočného odpustenia (22,4 %), zníženie administratívnej záťaže (12,3 %) a zvýšenie dostupnosti bezúročných a nízko úročených úverov (12 %).
„Zo súčasných opatrení živnostníci najviac oceňujú odpustenie odvodov a navrhujú rozšírenie tohto opatrenia na ďalšie mesiace,“ doplnil Pálenčár.
Okrem kompenzácie škôd spôsobených zatvorením prevádzok je v tejto dobe podľa Solíka obzvlášť potrebná flexibilita a minimum byrokratických prekážok.
Zároveň firmy potrebujú aspoň základnú stabilitu a predvídateľnosť podmienok na podnikanie.
„Ak sa zmeny ohlasujú zo dňa na deň, nedokážu plánovať a nepomáhame ich prežitiu ani zachovaniu zamestnanosti,“ poukazuje.
Je tiež podľa neho najvyšší čas na diskusiu o opatreniach, ktoré pomôžu ekonomike po kríze nadýchnuť sa.
Prieskum realizovalo Združenie podnikateľov Slovenska, Slovenský živnostenský zväz a Slovak Business Agency v spolupráci s Wilio.sk a Podnikajte.sk.
Cieľom bolo zistiť názory a skúsenosti živnostníkov, malých a stredných podnikateľov s využívaním podporných opatrení na zmiernenie dopadov koronakrízy a zároveň získať informácie na potrebné zmeny.
Do prieskumu sa zapojilo 1 043 respondentov, ktorí reprezentovali malé a stredné podniky. Zber dát prebiehal od 15. do 22. mája 2020.
Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, ekonomické opatrenia, firmy, vládne opatrenia, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Opatrenia vlády pri riešení dopadov koronakrízy sú nedostatočné, kritizujú podnikatelia © SITA Všetky práva vyhradené.