Pre niekoho práca z domu je to najlepšie, čo si od svojho zamestnávateľa môže priať. No pre väčšinu ľudí home office znamená skôr záťaž a je zdrojom nenápadného, zato nebezpečného stresu. Pokiaľ nemáte možnosť pracovať z kancelárie, stavte si jasné pravidlá vykonávania práce z domáceho prostredia. Ako na to? Čítajte ďalej, poradíme vám, ako môžete zlepšiť svoju produktivitu a nestratiť motiváciu si sadnúť k pracovnému stolu každé ráno.
Multitasking je mýtus
Jedným z obľúbených pojmov posledných rokov spojených s prácou a prebratých zo zahraničia je multitasking. Predstavuje ten jav, keď niekto naraz vykonáva rôzne veci, ktoré by za iných, „normálnych“ okolností boli samostatné aktivity. Pre mnohých je synonymom chaosu, iní sú zas hrdí na to, že v takomto móde dokážu pracovať prakticky stále. Do ktorej skupiny patríte vy?
Pokiaľ si počas vykonávania pracovných povinností pravidelne kontrolujete svoje emaily, odpisujete svojim kolegom na firemnom chate, dokonca ste schopní aj telefonovať, máme pre vás zlú správu: v týchto momentoch padáte do pasce multitaskingu. Pýtate sa, prečo sme použili opis s negatívnym podtónom? Dôvodom je to, že multitasking je falošná produktivita. Predstavte si, ako sa správa váš počítač, keď mu naraz zadáte niekoľko príkazov. Spomalí jednotlivé procesy, no niektoré môže aj zastaviť, v najhoršom prípade úplne zamrzne. Váš mozog na veľké množstvo úloh paralelne a v rovnakom čase reaguje podobne.
Keď sa budete sústreďovať iba na jednu vec, pôjde to plynulejšie, rýchlejšie, budete mať kapacitu aj na menšie detaily zadania, tým pádom budete robiť menej chýb. Najväčšími nepriateľmi takejto koncentrácie sú sociálne siete a emaily. Nastavte si režim, určte si čas, kedy budete svoje správy kontrolovať. Nepotrebujete to robiť každú chvíľku. Ak by ste sa náhodou obávali toho, že vaši kolegovia potrebujú od vás okamžité spätné väzby, ale vy by ste sa radšej venovali nejakej náročnejšej úlohe, využite funkciu automatickej odpovede.
Pracovný kút je o hraniciach
Či už žijete sami alebo zdieľate domácnosť s ďalšími ľuďmi, počas pracovnej doby majte svoj vlastný priestor, kde vás nikto neruší. Pokiaľ máte doma aj deti, nebude to úplne jednoduché, no pokúste sa určiť jasné hranice – nielen priestorové, ale vytvorte spoločne aj pravidlá týkajúce sa režimu dňa.
Možno, že nevlastníte samostatnú pracovňu, ale určite sa nájde nejaký malý kútik, ktorý môže slúžiť na tento účel. Podstatné je to, aby vás „izoloval“ od ďalších častí bytu alebo izby, ale aj od ostatných ľudí v byte. Môžete túto provizórnu kanceláriu ohraničiť aj fyzicky, napríklad paravánom, no pre niekoho bude stačiť len správny uhol. Znamená to, že by ste mali sedieť tak, že zvyšok miestnosti je mimo vášho zorného poľa.
Stavte na minimalizmus. Rovnako ako vykonávanie rôznych vecí naraz, aj rozptyľovanie rôznymi podnetmi znižuje produktivitu a nadmerne unavuje. Aj keď si to neuvedomujete, každý stimul na vás nejako vplýva, všetko, čo vidíte, počujete, cítite, je pre váš mozog informácia, ktorú musí spracovať. Majte teda okolo seba poriadok, zbavte sa nepotrebných predmetov a skúste sa vyhýbať aj zvukom. Vetrajte často, cez leto sa vám ale určite zíde aj klimatizácia. Ak ju doma nemáte, navštívte stránku aerium.sk a zainvestujte do produktu, ktorý bude užitočný (nielen) pri zvyšovaní produktivity a efektivity práce z domu.
Mentálny chaos je prirodzený, no nepotrebný
K počítaču si sadnite tak, že svoju myseľ najprv pomyselným gombíkom prepnete do pracovného módu. Nie, nemyslíme to samozrejme doslova a uvedomujeme si, že nie je úplne jednoduché sa to naučiť.
Keď nemáte home office, do roboty sa presúvate fyzicky, a kým sa z bodu A (domáce prostredie) dostanete do bodu B (kancelária), váš mozog dostane dostatok signálov k tomu, aby si uvedomil, že čo sa ide diať. Prostredie vašej práce spája s inými činnosťami ako váš byt. Ale ak sa do roboty pustíte v tej istej miestnosti, v ktorej vykonávate aktivity bežného života a ktorá stráži vaše súkromie, vaša hlava zrazu nevie, čo sa deje a prečo sa to vlastne deje. Môžete tomuto chaosu predísť mentálnou prípravou vo forme ranných rituálov. Nie náhodou sa hovorí tak často o dôležitosti denného režimu. Pokiaľ sa rozhodnete, že každé ráno pred zapnutím počítača si zacvičíte alebo pôjdete na krátku prechádzku, vaša myseľ začne tieto aktivity spájať s ďalšími činnosťami a automaticky prepne do potrebného režimu. Veľmi podstatné je aj to, aby sa to dialo systematicky a v rovnakom čase.
Ak máte smart hodinky, zapnite si notifikácie na jednotlivé ranné aktivity na presný čas. Cieľom je síce posilnenie vnútornej motivácie, no to sa môže udiať aj takouto vonkajšou pomocou. Takisto by vás mali smart hodinky upozorniť na čas obeda a koniec pracovného dňa. Ak ešte nevlastníte takýto šikovný nástroj, prekvapte sa jedným kvalitným modelom zo stránky mistores.sk.
Táto stabilita je podmienená ale aj ďalšou vecou: oddychom. Vždy si dávajte pozor na to, aby sa práca z domu nepremenila na žitie v práci. Zanedbávanie bežných činností, potrieb, obľúbených aktivít je priama ceste do pasce vyhorenia. Spite dosť a kvalitne, nezabudnite na to, že len preto, lebo sa fyzicky nepresúvate do kancelárie, potrebujete rovnaké množstvo nočného odpočinku. Častým javom je pri práci z domu nespavosť, tento problém určite nezanedbávajte a začnite ho čo najskôr riešiť. Najprv stačia malé zmeny, ako napríklad iné umiestnenie postele alebo jej výmena. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť pouvažujte nad kúpou nábytku šetrného k zdraviu, akým je napríklad futon. V našich končinách ho nepozná každý, našťastie však s jeho popularizáciou pomáhajú niektorí predajcovia, ako napríklad matrachello.sk.
(E/PR) Zdroj fotiek: freepik.com