Uvažujete, že by ste si kúpili investičný byt? Radi by ste prenajali apartmán vo forme ubytovania pre turistov? Alebo máte ešte smelšie ambície v podobe zárobku prostredníctvom kúpy a predaja rodinného domu? Prečítajte si, aké výhody a nevýhody má investovanie do nehnuteľnosti.
Trh alternatívnych investícií sa dá dnes považovať za bohatý a farebný. Máte na výber rôzne nástroje, je len na vás, ktorý bude pre vás ten najsympatickejší alebo ktorý si môžete dovoliť z finančného hľadiska. Pokiaľ ste sa ešte nerozhodli, kam investovať, odpoveď možno nájdete na internetovej stránke investoportal.sk od exportov na túto tému.
1. (ne)výhoda: Popularita investovania do nehnuteľnosti
Predaj a kúpa bytov, rodinných domov, pozemkov, garáží a ďalších druhov nehnuteľností na Slovensku nie je ničím výnimočným, typickým iba pre tých najmajetnejších obyvateľov. Samozrejme, nie každý vlastník je zároveň aj investorom, tento jav však predstavuje určitú výhodu pre obe skupiny. Investovanie do nehnuteľnosti so zámerom väčšieho výnosu si vyžaduje aktívne investorské správanie a dobrú orientáciu vo finančnom svete ako aj aspoň minimálnu znalosť práva. Keďže záujem o tieto informácie je skutočne veľký, sú ľahko dostupné. Na internete môžete naraziť na niekoľko odborných portálov zameraných na túto problematiku, ako aj na ponuky osobných konzultácií a poradenstva. Určite sa nájde aj vo vašom priamom okolí niekto, kto sa s vami vie podeliť o vlastné skúsenosti.
Tu sa hneď dostaneme aj k nevýhode popularity investičných bytov na Slovensku. Vysoký dopyt znamená zároveň aj intenzívnejší nárast cien. Samozrejme nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje zvyšovanie hodnoty, no ako v každom odvetví, aj tu platí jednoduché pravidlo: čoho je málo, to má vyššiu cenu.
2. (ne)výhoda: Prenájom nehnuteľnosti
Keď sa rozhodnete stať sa investorom nehnuteľnosti, môžete sa rozhodnúť, aký bude váš prvotný nástroj zárobku. Buď sa vyberiete po ceste predaja za vyššiu cenu ako bola kúpna, ale pokiaľ myšlienka pravidelného výnosu vás láka viac, máte aj takúto možnosť. Svoju nehnuteľnosť prenajmete.
Výhoda tohto rozhodnutia je to, že vám každý mesiac pípne určitá čiastka na účte (v tom lepšom prípade včas), tým pádom sa nemusíte spoliehať iba na výplatu, a váš majetok rastie rýchlejšie. Nevyžaduje si to ani takú námahu ako mať 2 plnohodnotné roboty naraz, no výsledok z finančného hľadiska môže byť veľmi podobný.
Nevýhoda prenajatia vlastnej nehnuteľnosti je paradoxne presný opak výhody. Vysvetlíme vám to. Popritom, že zarábate viac, máte zároveň aj vyššie výdavky. Samozrejme, cenu prenájmu určite nastavíte tak, aby táto suma pokryla to, čo miniete. Avšak nemôžete zabudnúť na to, že jedno riziko bude vždy prítomné: daný byt alebo rodinný dom bude stáť určitý čas prázdny. Na druhej strane, podobné nebezpečie predstavujú aj nečakané výdavky, a to najmä vtedy, keď v nehnuteľnosti niekto býva. Už aj jeden pokazený spotrebič v nešťastnom období dokáže veľmi nepríjemne prekvapiť.
3. (ne)výhoda: Predaj nehnuteľnosti
Nie každý investor má ambície prenajať svoju nehnuteľnosť, lákavejšia je pre nich predstava kúpy a následného predaja za vyššiu cenu. Ak to urobíte šikovne, môžete sa dostať k celkom vysokej sume vo forme jednorazového zárobku, čiže získate veľa peňazí naraz. Ako sme to spomenuli vyššie, dopyt po dobrej nehnuteľnosti je skutočne vysoký, ponuka je nedostačujúca, takže nemusíte mať veľké obavy z toho, či nájdete nejakého záujemcu.
To už ale nie je také isté, že kedy nehnuteľnosť predáte. V prípade bytov sú to približne 4 mesiace, kým v prípade rodinných domov pol roka po zverejnení ponuky, kým v niekom uvidíte budúce majiteľa svojej nehnuteľnosti.
Predaj bytu alebo rodinného domu má aj ďalší háčik, ktorý tiež môžeme identifikovať ako nevýhodu. Keď sa dostanete do situácie, v ktorej budete potrebovať určité množstvo peňazí, nemôžete modifikovať vašu ponuku predaja. Budete sa musieť rozlúčiť s celým bytom/domov.
Nie je jedno ani to, kedy predávate. Mnohí sa spoliehajú na to, že investičný nástroj určitej hodnoty v minulosti bude mať dnes automaticky vyššiu cenu. Nie je to vždy tak, môže nastať aj obdobie stagnácie, v horšom prípade poklesu cien.
(E/PR) Zdroj fotiek: freepik.com