Dennodenne musíte čeliť stovkám rozhodnutí, či už ide o to, čo si dať na obed alebo o oveľa významnejšie otázky, ktoré majú vplyv na emocionálnu a fyzickú pohodu alebo financie. Bez ohľadu na to, či ste asertívni, submisívni, rozhodní alebo váhaví, vaša schopnosť rozhodovania nemusí byť vždy rovnako silná. Prečítajte si 3 príklady toho, čo a ako ju môže ovplyvniť. Asi budete prekvapení, pretože ide o úplne bežné faktory.
Rozhodovanie a hlad
„Ospravedlňujem sa za všetky veci, ktoré som vyslovil vtedy, keď som bol hladný.“ Možno ste sa už s touto vetou stretli na vtipných obrázkoch na internete alebo ako trefný nápis na tričku. Veselý podtón je zámer, no ak sa nad tým hlbšie zamyslíte, ukrýva v sebe takú múdrosť, ktorá vám môže pomôcť pri rozhodnutiach každodenného života. Ako? Urobte taký menší experiment. Choďte do obchodu hladní a ďalší krát urobte to isté, ale so spokojným žalúdkom. Vaše nákupy dopadnú pravdepodobne diametrálne odlišne, nielen čo sa týka množstva, ale aj kvality. Keď ste hladní, do vášho nákupného košíka sa dostane viac jedla a budete mať tendenciu preferovať nie úplne zdravé a čerstvé potraviny.
Hlad ale nevplýva iba na rozhodnutia týkajúce sa stravovania. Prázdny žalúdok má oveľa väčšiu moc. Predpokladá sa dokonca aj to, že podnecuje vyberať si namiesto dlhodobých investícií skôr krátkodobo výnosné riešenia. Ukazuje sa, že keď sme hladní, sme aj netrpezliví. Ak sa chcete rozhodovať triezvo, vyhýbajte sa drastickým diétam, stravujte sa vyvážene a ak to inak nejde, sledujte svoj denný príjem kalórií. Na stránke bezhladovania.sk nájdete presný návod, ako aj užitočné informácie o tom, čo sa stane vtedy, keď nemáte dostatok energie (kalórií).
Rozhodovanie a nedostatok spánku
Spánok je dôležitý. Všetky protiargumenty môžeme odvážne zaradiť do skupiny mylných tvrdení. Spomeňte si na to, keď ste niekedy v minulosti museli byť produktívni a aktívni po prebdenej noci alebo festivalom víkende. Predpokladáme, že vám robili ťažkosti aj bežné, nenamáhavé činnosti a ani vaša nálada vám nepomáhala prežiť ten malátny deň. Predstavte si, že by ste v takomto rozpoložení žili dlhodobo, a takto by ste sa museli rozhodovať v triviálnych, ale aj závažných záležitostiach, či už v práci alebo súkromnom živote.
Rozhodovanie pri nedostatku spánku nie je len namáhavé, znižuje sa aj kvalita tohto procesu. Keď svojmu organizmu nedoprajete potrebný čas na odpočinok a regeneráciu, kognitívne funkcie (napríklad pozornosť, koncentrácia alebo rozhodovanie) sa začnú stále viac zhoršovať. Nie je žiadnym tajomstvom, že nedostatok spánku predstavuje riziko rôznych ochorení, nielen telesných, vplýva aj na psychický stav, môže zhoršiť depresiu. Ďalšie zaujímavé informácie o tom, ako kvalitný spánok súvisí so zdravím, si môžete prečítať na stránke predajcu kvalitných zdravotných matracov zdravotne-matrace.sk.
Rozhodovanie a nepríjemné prostredie
Dôležité rozhodnutia si vyžadujú koncentráciu a chladnú hlavu. V praxi to znamená, že by ste mali byť v pokojnom, harmonickom a vyrovnanom rozpoložení. Aj vám sa stáva, že riešenie otázok, na ktoré cez deň nemôžete nájsť odpovede, si nechávate na večer a „na doma“? Robíte tak pravdepodobne intuitívne, pretože rozhodovanie pri pocite bezpečia v prostredí, ktoré poznáte a máte radi, je vždy ľahšie. A to, ako to vo vašom príbytku vyzerá, má obrovský vplyv nielen na rozhodovanie, ale aj vaše celkové duševné zdravie.
Takisto ako zhmotnenie kreatívnych aktivít človeka prezrádza veľa o jeho aktuálnom stave, niektoré dizajnové prvky s dôrazom na rovnováhu, proporcie, symetriu a „rytmus“ môžu viesť k vnútornému pocitu harmónie. Pri výbere farieb to budete mať jednoduchšie, pretože tie majú presne zadefinovaný význam v kontexte vplyvu na človeka. Čím je farba teplejšia, tým kompaktnejšie pôsobí daný priestor. Takéto odtiene môžu tiež vyvolať pocity pohodlia alebo stimulovať komunikáciu. Význam farieb je zaujímavou témou, a ak vás zaujíma, prečítajte si o tom viac na stránke farlesk.sk (u tohto predajcu si môžete zakúpiť aj overené farby na stenu).
Možno o sebe tvrdíte, že chaos je zdrojom vašej životnej sily, no všeobecnou pravdou je to, že neporiadok môže v značnej miere prispievať k prítomnosti stresu vo vašom živote. Iba pohľad na neuprataný a/alebo zaprataný byt môže zvýšiť duševné napätie. Pozrite sa okolo seba a nájdite preplnené kúty, skrine, police. Zbavte sa zbytočných vecí, položte všetko na svoje miesto, budete sa potom cítiť pokojnejšie, no predsa plní energie.
(E/PR, Zdroj fotiek: freepik.com)