Slováci zarábajú v priemere 1 101 eur, v jedenástich odvetviach sú však platy nižšie
Podľa Štatistického úradu SR išlo o najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008.
Filtrovať podľa kategórie
Podľa Štatistického úradu SR išlo o najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008.
Stíhaný je vo väzbe a hrozí mu trest na sedem až 12 rokov.
V prípade dokázania viny mu hrozí trest na tri roky až osem rokov.
Pri nehode sa zranili dve osoby. Hasiči im poskytli predlekársku prvú pomoc a odovzdali ich záchranárom.
Medzinárodné zločinecké organizácie hľadajú nové trhy a Nový Zéland sa pre nich ukázal byť atraktívny.
Do parlamentu nastupujú noví poslanci.
Prvý líder Zimbabwe po získaní nezávislosti skonal po pretrvávajúcich zdravotných problémoch.
Mimoriadna schôdza parlamentu.
Podľa bahamského ministra zdravotníctva očakávajú, že počet obetí ešte výrazne stúpne.
Na stranu majiteľky kohúta sa postavilo množstvo Francúzov. Petíciu za jeho záchranu podporilo vyše 140-tisíc signatárov.
6.9.2019 (Webnoviny.sk) – Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka medziročne stúpla o 9,7 % na 1 101 eur. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, išlo o najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008.
Po zohľadnení miery inflácie rast reálnej mzdy v apríli až júni dosiahol 7 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2019 vzrástla o 2,9 %.
Najviac v druhom kvartáli tohto roka zarábali zamestnanci v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti, informácie a komunikácia ako aj dodávka elektriny, plynu, a to nad úrovňou 1 890 eur. V jedenástich odvetviach však bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali už tradične zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (657 eur) či v stavebníctve (740 eur).
Medziročne mzda vzrástla vo všetkých odvetviach, relatívne najrýchlejšie vo verejnej správe a obrane (o 20,3 %), v oblasti dodávky elektriny, plynu a pary (o 16,7 %), ubytovacích a stravovacích službách (o 15,9 %) a v umení, zábave a rekreácii (o 14,3 %). Vysoké prírastky zaznamenali aj mzdy v oblasti vzdelávania a v odvetví zdravotníctvo a sociálna pomoc (zhodne o 12,6 %).
Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji (1 368 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 832 eur v Prešovskom kraji do 1 033 eur v Trnavskom a Košickom kraji.
„Vo všetkých krajoch bolo tempo rastu priemernej mzdy vysoké, v troch krajoch SR zaznamenal nominálny rast úroveň nad 10 % a to v Banskobystrickom kraji (o 11,3 %), v Košickom kraji (o 11 %) a Nitrianskom kraji (o 10,4 %),“ uviedli štatistici.
Pre Banskobystrický región sú to podľa ŠÚ SR historicky najvyššie medziročné rasty miezd od roku 2005, teda odkedy sa zverejňujú údaje za jednotlivé štvrťroky. Košický a Nitriansky kraj mali v priebehu tohto obdobia len raz vyšší rast ako v aktuálnom období, v období pred krízou (Košický kraj v 1. štvrťroku 2005 a Nitriansky kraj v 1. štvrťroku 2008).
V prvom polroku 2019 dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 1 062 eur. Medziročne sa zvýšila o 8,4 %, reálna mzda vzrástla o 5,8 %. Rast nominálnej mzdy bol o dva percentuálne body rýchlejší ako v rovnakom období minulého roka.
Viac k témam: mzda, priemerná mesačná mzda na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci zarábajú v priemere 1 101 eur, v jedenástich odvetviach sú však platy nižšie © SITA Všetky práva vyhradené.