Slovenské hotely strádajú, ubytovacie zariadenia využilo až o tretinu menej ľudí ako minulý rok
Okrem slovenských turistov navštevovali hotely a iné ubytovacie zariadenia menej aj ľudia zo zahraničia.
Filtrovať podľa kategórie
Okrem slovenských turistov navštevovali hotely a iné ubytovacie zariadenia menej aj ľudia zo zahraničia.
Sťažnosť na úrad podal nemenovaný zákazník.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta špekulácie o dohodách s opozíciou na voľbe generálneho prokurátora.
Vláda plánuje v Anglicku návrat k regionálnym opatreniam a používaniu trojstupňového systému obmedzení v závislosti od závažnosti jednotlivých ohnísk nákazy.
Ruskú vakcínu Sputnik V ešte dosiaľ neposúdila Európska lieková agentúra.
Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ nechce komentovať situáciu okolo otvorenia lyžiarskych stredísk.
Spôsobil to silný vietor, ktorý sa prehnal celým regiónom.
Spoločnosť Top Glove má po celom svete viac ako 60 výrobných prevádzok - až 30 sa nachádza v Malajzii.
Verejné vypočutie kandidátov na členov Rady pre vysielanie a retransmisiu sa uskutoční na konci novembra v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu.
Na pokračujúce problémy v oblastiach rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže minulý týždeň upozornil interný dokument Európskej komisie.
24.11.2020 (Webnoviny.sk) – Návštevnosť slovenských hotelov, penziónov a ďalších ubytovacích zariadení klesla v septembri tohto roku medziročne o tretinu. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, cestovný ruch podržali domáci návštevníci, s výnimkou žilinského regiónu ich však bolo menej ako vlani.
V zariadeniach cestovného ruchu sa v septembri 2020 ubytovalo celkovo viac ako 378-tisíc návštevníkov. Medziročný pokles o 35,1 percenta bol dôsledkom stále pretrvávajúcej výrazne nižšej návštevnosti zahraničných hostí, v septembri až o 66,3 percenta.
Zahraničná klientela chýbala aj naďalej najmä v hoteloch v mestách. Hostia strávili v zariadeniach celkovo viac ako 1 milión nocí, medziročne sa ich počet znížil o 27,5 percenta.
V súhrne, po zohľadnení návštevnosti domácich aj zahraničných hostí, sa počet návštevníkov medziročne najmenej znížil v Žilinskom kraji (o 13,7 percenta), a to najmä vďaka regiónom Liptov, Orava a Turiec. Najnavštevovanejšie oblasti Slovenska, Žilinský a Prešovský kraj, evidovali spolu takmer 180-tisíc návštevníkov.
V Prešovskom kraji, napriek tomu, že má na svojom území mnohé známe turistické lákadlá, klesol celkový počet návštevníkov o 23,2 percenta. V týchto dvoch regiónoch bol zároveň najväčší počet ubytovacích zariadení a lôžok v nich. Kapacity izieb tu boli v septembri využité od 30 do 40 percent, kým napríklad v Bratislavskom a Košickom kraji len na viac ako 20 percent.
Návštevnosť na celom Slovensku tvorili aj v septembri najmä domáci turisti, z celkového počtu ubytovaných predstavovali 78,9 percenta. Ich počet sa však oproti vlaňajšku znížil o 13,8 percenta na takmer 300-tisíc.
Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v septembri viac domácich ubytovaných hostí ako vlani (o 0,9 percenta). V ostatných krajoch bol medziročný pokles slovenskej klientely od 7 do 17 percent, v Bratislavskom kraji pokles dosiahol takmer 50 percent.
Negatívny dopad opatrení spôsobených pandémiou bol najviac viditeľný v Bratislavskom kraji, v ktorom bola celková návštevnosť medziročne nižšia až o 68,1 percenta, počet zahraničných hostí tu však klesol až o viac ako 80 percent. „Samotné mesto Bratislava bolo na tom ešte o niečo horšie, celkový pokles cudzincov prekročil 81 percent,“ dodal Štatistický úrad SR.
Košice trpeli v septembri taktiež najmä poklesom zahraničnej návštevnosti (o takmer 70 percent), ale návštevnosť do istej miery kompenzovali domáci hostia. Celková návštevnosť Košíc bola v medziročnom porovnaní nižšia o 40,4 percenta.
Obmedzenia cestovania zásadne ovplyvnili aj súhrn návštevnosti od začiatku roka. Za deväť mesiacov roku 2020 sa v slovenských zariadeniach cestovného ruchy ubytovali takmer 3 milióny návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles oviac ako 40 percent.
Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil o takmer 29 percent a počet cudzincov o viac ako 58 percent. Podľa posledných údajov slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4 365 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo takmer 70-tisíc izieb a 183,4-tisíca lôžok. Počet izieb medziročne klesol o 1,6-tisíca a počet lôžok o 4,2-tisíca.
Viac k témam: hoteliérstvo, turizmus, ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské hotely strádajú, ubytovacie zariadenia využilo až o tretinu menej ľudí ako minulý rok © SITA Všetky práva vyhradené.