Vyše päťtisíc slovenských firiem sídli v daňových rajoch, najviac ich to láka za veľkú mláku
Majitelia spoločností z daňovo zvýhodnených destinácií majú v základnom kapitáli zainvestovaných viac ako 10,6 miliárd eur.
Filtrovať podľa kategórie
Majitelia spoločností z daňovo zvýhodnených destinácií majú v základnom kapitáli zainvestovaných viac ako 10,6 miliárd eur.
Súčasný núdzový stav, ktorý sa skončí 7. júna, umožnil vláde zaviesť prísne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.
V Beskydskom panteóne majú pamätné tabule spisovateľ Ladislav Mňačko aj zbojník z 15. storočia Fedor Hlavatý.
Najsilnejšou parlamentnou stranou by naďalej ostala strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorú by volilo 21,8 percenta opýtaných.
Protestujúci žiadajú obvinenia pre všetkých štyroch policajtov, ktorí boli pri úmrtí Afroameričana Georgea Floyda.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) v polovici apríla vyhlásili, že budú spolupracovať pri tvorbe...
Aplikácia eKaranténa aktuálne funguje na dvanástich hraničných priechodoch.
Župe vznikli v súvislosti s pandémiou ďalšie mimoriadne výdavky, ktoré sa doposiaľ vyšplhali na takmer pol milióna eur.
Priemerná dočasná práceneschopnosť na Slovensku v apríli tohto roka oproti marcu síce klesla o 0,41 percentuálneho bodu, medziročne však stúpla o 1,61 percentuálneho bodu.
Do fondu sa doteraz vyzbieralo 651 226 eur.
31.5.2020 (Webnoviny.sk) – Počet slovenských firiem v daňových rajoch prekročil 5 000. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode.
„Aj napriek útlmu, ktorý sme očakávali, nastal výrazný nárast v počte slovenských firiem v daňových rajoch. Podľa našich dát v nich má v súčasnosti sídlo 5 249 slovenských firiem,“ priblížila analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Najviac spoločností pritom sídli v Spojených štátoch amerických, nasledujú Holandsko a Cyprus.
Prvým trom mesiacom tohto roka tak dominuje zvýšenie počtu firiem, ktoré presťahovali svoje sídlo zo Slovenska do niektorého z daňových rajov. Najvýraznejšie to bolo v Lotyšsku, Seycheloch či Spojených štátoch amerických.
„Za Atlantikom sme v decembri minulého roka evidovali 1 228 firiem, súčasné dáta hovoria o 1 285 slovenských podnikoch, čo je o 57 viac. Každým štvrťrokom sa tak počet spoločností v USA zvyšuje rádovo o desiatky. Takéto nárasty sme naposledy videli približne pred desiatimi rokmi, keď podnikatelia usídľovali svoje firmy na Cypre,“ doplnila Štěpánová.
Práve Cyprus však aktuálne patrí medzi krajiny, ktoré o firmy prichádzajú takmer každý mesiac. V prvom kvartáli tohto roka z neho podľa dát Bisnode odišlo 20 slovenských spoločností. Aj napriek tomu sa však radí medzi top destinácie.
„Dnes má na cyperských schránkach menovku 1 039 slovenských firiem, čo radí tento ostrov na tretiu priečku v obľúbenosti daňových rajov pre našich podnikateľov. Na druhom mieste je Holandsko (1 170 firiem),“ uviedla analytička.
Majitelia spoločností z daňovo zvýhodnených destinácií majú v základnom kapitáli zainvestovaných viac ako 10,6 mld. eur.
Najviac z nich podniká oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (997), v oblasti profesijných a vedeckých činností (946) a v oblasti nehnuteľností (659).
Bisnode je líder v dátach a analytike. Zamestnáva viac ako 2 100 pracovníkov v 19 krajinách Európy. Používa analytiku a skóringové modely, vďaka ktorým predpovedá zákaznícke správanie či poskytuje detailné informácie.
Viac k témam: daňové raje, schránkové firmy
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyše päťtisíc slovenských firiem sídli v daňových rajoch, najviac ich to láka za veľkú mláku © SITA Všetky práva vyhradené.