BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Zamestnávatelia podporujú opatrenia smerujúce k zdynamizovaniu pracovnej mobility z tretích krajín.
Predstavitelia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Asociácie priemyselných zväzov (APZ), Klubu 500, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Americkej obchodnej komory (AmCham) preto podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadajú poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o službách zamestnanosti schválili.
Spoločné vyhlásenie na podporu zmien v zamestnávaní osôb z krajín mimo Európskej únie zamestnávatelia odošlú do kancelárie Národnej rady SR.
Získať Slovákov zo zahraničia
Ako na utorkovej tlačovej besede uviedol viceprezident RÚZ Mário Lelovský, Slovensko je na chvoste pri zamestnávaní občanov z tzv. tretích krajín. „Netreba sa však obávať, že by desaťtisíce týchto občanov prišli sem pracovať,“ povedal.
Upozornil na to, že na Slovensku je približne 100 tisíc voľných pracovných miest pre kvalifikovaných pracovníkov. Zamestnávateľom sa pritom podľa Lelovského nedarí získať dostatočný počet kvalifikovaných pracovníkov zo vzdelávacieho systému.
„Uvítali by sme, keby sa nám podarilo získať slovenských pracovníkov, ktorí pracujú v zahraničí,“ povedal. Ani vzdelávací systém, ani návrat Slovákov pracujúcich v zahraničí späť na Slovensko však podľa Lelovského nedokáže naplniť 100 tisíc voľných pracovných miest. „Na našich dôchodcov budú pracovať zahraniční pracovníci mnoho rokov,“ dodal.
Politické body nad rozumom
Viceprezident AZZZ Rastislav Machunka má obavy z toho, že v parlamente prevládne získavanie politických bodov nad ráciom. Na Slovensku pritom podľa neho pracuje len 0,3 % pracovníkov z krajín mimo Európskej únie, kým v Európskej únii je to 8 % a napríklad v Českej republike 2,5 %. „Vedeli by sme si predstaviť aj radikálnejšie zmeny, ktoré však nie sú priechodné,“ povedal.
Tibor Gregor z Klubu 500 tvrdí, že pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily musia firmy na Slovensku odmietať zákazky, ktoré sa následkom toho presúvajú do zahraničia. Upozornil na to, že zamestnať na Slovensku občana z tretích krajín je drahšie ako zamestnať Slováka.
Vláda minulý týždeň schválila návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa majú od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku.
Systém prijímania bude pružnejší
Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.
Vládou schválený návrh novely zákona zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. Parlament sa bude novelou zákona na nadchádzajúcej schôdzi zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní.
V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti. Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.
Novela zákona tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.
Lehoty na posudzovanie sa skrátia
Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily. Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.
V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier.
Prehodnotiť sa má aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmeniť sa má miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia radi príjmu pracovníkov zo zahraničia a žiadajú poslancov o schválenie novely © SITA Všetky práva vyhradené.