Zlikvidovanie „škatule“ za 420 eur, Remišová upozorňuje na absurdné predraženie kyberprojektu
Niektoré položky projektu boli predražené až šestnásťnásobne.
Filtrovať podľa kategórie
Niektoré položky projektu boli predražené až šestnásťnásobne.
Bielorusko nasadzuje na hranici s Litvou mobilné taktické skupiny, ktoré ju budú kontrolovať po celej jej dĺžke. Cieľom je zabrániť Litve vracať späť migrantov, ktorí vstúpili na...
Dvadsiatnik z miesta činu ušiel, ale policajti ho neskôr zatkli v meste.
Vitaľa Šyšova našli v utorok obeseného v jednom z parkov v Kyjeve.
Dievča sa podľa polície proti svojej vôli muselo presťahovať do domácnosti 17-ročného ženícha, pomáhať s domácimi prácami a starostlivosťou o manžela, no domácnosť opustiť nemohlo.
Dobroslav Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila.
Dobrovoľníkov potrebujú do Šaštína, Prešova aj Košíc.
Doterajšiu pomoc spoločnostiam v kultúrnom priemysle administratívne zastrešovalo Ministerstvo hospodárstva SR.
Od 24. mája musí každý cestujúci pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať digitálny elektronický formulár, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF).
Starosta Kazumi Macui vyzval svetových lídrov, aby sa zjednotili v boji za elimináciu jadrových zbraní.
6.8.2021 (Webnoviny.sk) – Zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) po previerke Národného projektu kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe (2018 – 2020) sú ešte závažnejšie, ako sa predpokladalo. V reakcii na prezentované závery kontroly to uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
Ako poukázala šéfka rezortu informatizácie, zistenia NKÚ okrem podozrení z trestnej činnosti ukázali aj obrovské predraženie niektorých položiek projektu. „NKÚ uvádza ako absurdný príklad zlikvidovanie obalu z HDMI kábla, ktoré podľa predpokladu malo stáť 7 eur, fakturovaných bolo 84 eur za kus. Zlikvidovanie obalu z monitoru k PC malo stáť 26 eur, fakturovaných bolo 420 eur za kus, čo je oproti odhadovanej cene 16-krát drahšie. Za zlikvidovanie nejakej škatule teda hovoríme o sume vo výške základného platu zdravotnej sestry v niektorých slovenských regiónoch,” skonštatovala Remišová.
NKÚ počas kontrolnej akcie identifikoval viacero nedostatkov. Od priebehu verejného obstarávania, transparentnosti výberu dodávateľa, až po finančné riadenie projektu zo strany bývalého Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. NKÚ svoje zistenia odstúpil orgánom činným v trestnom konaní pre podozrenie v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní a porušením povinností pri správe cudzieho majetku.
Podľa Remišovej zistenia v súvislosti s kyberprojektom ukázali problém utajovaných miliónových zmlúv, netransparentné verejné obstarávania a plytvanie financiami Slovenska a Európskej únie.
„Aj preto som sa dnes dohodla s riaditeľom NKÚ Karolom Mitríkom na uskutočnení pracovného stretnutia, ktorého výsledkom bude návrh legislatívnych zmien na stanovenie podmienok uzatvárania zmlúv a zverejňovania všetkých skutočností potrebných na transparentnú a dôslednú verejnú kontrolu,” dodala Remišová.
Viac k témam: kybernetická bezpečnosť, predražené zákazky
Zdroj: Webnoviny.sk – Zlikvidovanie „škatule“ za 420 eur, Remišová upozorňuje na absurdné predraženie kyberprojektu © SITA Všetky práva vyhradené.