Advokáti označili za najnegatívnejší jav v roku 2019 komunikáciu viacerých sudcov s Kočnerom
Slovenská advokátska komora uskutočnila prieskum zameraný na právnu istotu, do ktorého sa zapojilo 500 advokátov.
Filtrovať podľa kategórie
Slovenská advokátska komora uskutočnila prieskum zameraný na právnu istotu, do ktorého sa zapojilo 500 advokátov.
Podobne hlboký prepad, akému čelila najväčšia európska ekonomika na jar, je v závere roka nepravdepodobný, tvrdí Bundesbank v aktuálnej správe.
Antigénové testy boli platené z položky štátnych hmotných rezerv a náklady, ktoré mali mestá a obce, pôjdu cez ministerstvo vnútra.
Stále silnejúci hurikán sa blíži k oblastiam, ktoré len pred týždňom zasiahla silná búrka Eta.
Projekt spoločnosti Huawei, zameraný na vzdelávania mladých odborníkov v oblasti IT a IKT, má od minulého týždňa šesť nových absolventov.
V zozname menej rizikových krajín sa nachádza desať štátov.
Volkswagen mal podľa pôvodného plánu vybudovať nový závod v Turecku za 1,3 miliardy eur.
DKV Euro Service, poskytovateľ služieb pre mobilitu, ponúka svojim zákazníkom na novom Trajektovom portáli DKV (DKV Ferry Portal) možnosť porovnávať viac ako 1 000 trajektových...
Bystrík Palovič sa s podnikateľom z mafiánskych zoznamov podľa disciplinárneho návrhu stretol minimálne deväťkrát.
Vodiča Dacie Duster zastavili v Slovenskom Grobe, kde nafúkal takmer 2,4 promile.
16.11.2020 (Webnoviny.sk) – Advokáti považovali v roku 2019 za najnegatívnejší jav komunikáciu viacerých sudcov s neprávoplatne odsúdeným Marianom K. s cieľom ovplyvniť výsledok prebiehajúcich konaní.
Vyplýva to z prieskumu Slovenskej advokátskej komory (SAK) zameraného na právnu istotu, v ktorom takmer 500 advokátov hodnotilo desať vybraných právnych aktov a opatrení z roku 2019. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.
Komunikácia sudcov s Marianom K. je historicky najhoršie hodnoteným javom, ktorý doposiaľ v rámci Indexu právnej istoty advokáti posudzovali. V prieskume získal 1,37 bodu z desiatich, pričom známka vyššia ako päť posilňuje právnu istotu a známka nižšia ako päť oslabuje právnu istotu.
Trojicu opatrení s najnepriaznivejším dopadom na právnu istotu v roku 2019 dopĺňa nejednotné a netransparentné rozhodovanie správnych orgánov spojené s absenciou databázy ich rozhodnutí (1,51 bodu) a nepredvídateľné posudzovanie prípustnosti dovolaní zo strany Najvyššieho súdu SR (1,9 bodu).
Negatívne hodnotili respondenti aj proces výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR na pôde Národnej rady SR, v dôsledku ktorého orgán súdnej ochrany ústavnosti zostal niekoľko mesiacov v neúplnom zložení (1,96 bodu).
Pozitívne hodnotenie, naopak, dosiahlo uznesenie Ústavného súdu SR, ktorým pozastavil účinnosť zákona, ktorým sa moratórium na predvolebné prieskumy predĺžilo na 50 dní (7,01 bodu) a činnosť Komisie Súdnej rady SR vo vzťahu k sudcom podozrivým z nelegálneho alebo neetického konania v medializovaných kauzách (5,31 bodu).
Cieľom už tretieho ročníka projektu Index právnej istoty je monitorovať a hodnotiť úroveň ochrany právnej istoty v praxi orgánov tvorby práva aj aplikácie práva. Jeho podstatou je vyhodnotenie právnych aktov vydaných v predchádzajúcom kalendárnom roku z hľadiska ich vplyvu na kvalitu ochrany a kultivácie princípu právnej istoty v Slovenskej republike.
Viac k témam: advokáti, kauza
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti označili za najnegatívnejší jav v roku 2019 komunikáciu viacerých sudcov s Kočnerom © SITA Všetky práva vyhradené.