Americký veľvyslanec Gautam Rana odovzdal ceny za ochranu ľudských práv – FOTO
Ceny sú každoročne udeľované americkým veľvyslanectvom v kategóriách Žena s odvahou, Ochranca/Ochrankyňa ľudských práva a Cena Jána Kuciaka za transparentnosť.
Filtrovať podľa kategórie
Ceny sú každoročne udeľované americkým veľvyslanectvom v kategóriách Žena s odvahou, Ochranca/Ochrankyňa ľudských práva a Cena Jána Kuciaka za transparentnosť.
Novela Trestného zákona v tejto súvislosti zavádza tiež koncept hrubej nedbanlivosti.
Umelkyňa pôsobila v Mestských pražských divadlách, od roku 1993 sa venovala pedagogickej činnosti.
Väčšina držiteľov kryptomien verí, že v roku 2025 hodnota Bitcoinu dosiahne alebo prekročí 200-tisíc amerických dolárov.
Accenture už 25 rokov vo svojej správe Technology Vision skúma najnovšie technologické trendy a ich vplyv na firmy a spoločnosť.
Ako vysvetlil ich právny zástupca Peter Kubina, nevyhnutnou podmienkou pre podanie takejto sťažnosti je podanie dovolaní na Najvyšší súd SR.
Bod týkajúci sa výrokov Harabina bol do programu zasadnutia rady zaradený na základe návrhu šiestich členov rady.
Kým sa koalícia drolí, my sa vieme zjednotiť, povedal Šimečka.
Tieto opatrenia je potrebné revidovať a finančnú alokáciu navýšiť tam, kde je dostatočná absorpčná kapacita.
Percentuálna šanca na predčasné parlamentné voľby je podľa neho nulová.
15.1.2025 (SITA.sk) – Veľvyslanec USA na Slovensku Gautam Rana odovzdal ceny za ochranu ľudských práv za rok 2024. Ceny sú každoročne udeľované americkým veľvyslanectvom v kategóriách Žena s odvahou, Ochranca/Ochrankyňa ľudských práva a Cena Jána Kuciaka za transparentnosť. Ceny putujú inšpiratívnym ľuďom za ich výnimočnú prácu.
„Oceňujeme tých, ktorí zlepšujú životy iných prostredníctvom svojej práce v oblasti podpory ľudských práv, dobrej správy vecí verejných, a boja proti korupcii,” uviedol veľvyslanec Rana a doplnil, že aj napriek výzvam, ktorým čelia, ich úsilie má hmatateľný dopad na ich komunity.
„Slovenská občianska spoločnosť a nezávislé médiá sú živé a odolné a zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane princípov a slobôd, ktoré nás spájajú a posilňujú,” vyhlásil americký veľvyslanec počas svojho príhovoru.
Cenu Žena s odvahou veľvyslanectvo tento rok odovzdalo humanitárnej pracovníčke a odborníčke na verejné zdravie Lucii Roussier, a tiež farárke Anne Polckovej.
„Lucia Roussier cenu získala za neochvejný záväzok k dodržiavaniu humanitárnych princípov. Ako líderka neziskovej organizácie Equita sa zasadzovala za prístup k zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova, zraniteľné a marginalizované komunity,“ priblížilo americké veľvyslanectvo a doplnilo, že počas pandémie COVID-19 viedla očkovacie kampane pre zraniteľné komunity a bola súčasne medzi prvými, ktorí pomáhali ukrajinským utečencom.
„Jej úsilie zahŕňalo zriadenie dočasnej lekárskej kliniky v Bratislave a poskytovanie prístupu k zdravotnej starostlivosti a ochrane pred rodovo podmieneným násilím pre utečencov,“ doplnilo veľvyslanectvo.
Druhou ocenenou v kategórii Žena s odvahou je farárka Anna Polcková. Cenu získala za oddanosť k budovaniu inkluzívnych spoločností a podpore tých, ktorí to potrebujú. Polckovú veľvyslanectvo popísalo ako neúnavnú obhajkyňu marginalizovaných a zraniteľných komunít. Poskytovala totiž podporu utečencom, Rómom a ľuďom z LGBTI+ komunity, a to aj napriek spoločenským predsudkom.
Cenu Jána Kuciaka za transparentnosť udelili bývalej novinárke, analytičke a zástupkyni riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Xénii Makarovej, ktorá je známa skúmaním finančného sektora, daňových podvodov a verejného obstarávania. „Napriek hrozbám preukázala vytrvalú odvahu pri odhaľovaní korupcie. Pokračuje v odhaľovaní transakcií, o ktorých by sa verejnosť inak nedozvedela, a obhajuje väčšiu transparentnosť a zodpovednosť,“ vyzdvihlo americké veľvyslanectvo.
Cenu Ochranca ľudských práv tento rok získal riaditeľ neziskovej organizácie Cesta von Pavel Hrica. Ocenili ho za transformačnú prácu s rómskou menšinou na Slovensku.
„Prostredníctvom programu Omama posilnil Hrica postavenie rómskych žien a poskytol stovkám detí vzdelávacie a rozvojové príležitosti. Jeho inovatívny, na dôkazoch založený prístup prelomil cykly chudoby a marginalizácie, čím dal mnohým nádej a príležitosť,“ priblížilo veľvyslanectvo, ktoré súčasne vyjadrilo hrdosť, že mohlo oceniť takýchto inšpiratívnych ľudí.
Podľa veľvyslanectva sú totiž stelesnením hodnôt demokracie, transparentnosti a inklúzie. „Ich neúnavné úsilie prispieva k silnejšiemu a spravodlivejšiemu Slovensku,“ uzavrelo americké veľvyslanectvo.
Viac k témam: Ocenenie, Ochrana ľudských práv
Zdroj: SITA.sk – Americký veľvyslanec Gautam Rana odovzdal ceny za ochranu ľudských práv – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.