V ruskej Kurskej oblasti Ukrajinci zabili 21 severokórejských vojakov
Pri útoku Severokórejčanov, o ktorom v stredu informoval Kyjev, bolo ďalších 40 týchto ruských spojencov zranených.
Filtrovať podľa kategórie
Pri útoku Severokórejčanov, o ktorom v stredu informoval Kyjev, bolo ďalších 40 týchto ruských spojencov zranených.
Mimovládka takisto požaduje, aby kompetentní zaručili ochranu práva na pokojné zhromažďovanie a zdržali sa stigmatizácie legitímnych protestov a občianskych aktivít.
Z útoku je podozrivý Afganec, ktorého zatkli pri mieste činu.
Andrej Danko vyhlásil aj to, že mimovládkami „smrdí" aj ministerstvo školstva.
Prokurátor Michal Šúrek čelí spolu s Jánom Čurillom a Pavlom Ďurkom a Ľubomírom Daňkom obvineniu z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva.
Má podozrenie, že Fico sa svojimi výrokmi mohol dopustiť trestného činu šírenia poplašnej správy.
V decembri 2024 sa slávnostne otvorili brány hlavnej parížskej katedrály Notre-Dame. Požiar, ktorý budovu zachvátil v roku 2019, pamiatku vážne poškodil.
Incidentu predchádzalo to, že upratovačka mu nedovolila ísť ku skrinke jeho syna.
Už len niekoľko dní zostáva na podanie žiadosti o grant v rámci výzvy Prvej stavebnej sporiteľne.
Fico priblížil niektoré skutočnosti z utajovanej správy, ktorá bola čítaná počas schôdze k vysloveniu nedôvery vláde v utajenom režime.
22.1.2025 (SITA.sk) – Organizácia Amnesty International Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a vládu SR, aby verejne objasnili rozsah a dôvod údajného sledovania občianskej spoločnosti a vyvrátili všetky podozrenia o možnom využívaní spravodajských služieb na stigmatizáciu občianskej spoločnosti a potláčanie ľudských práv.
Ako mimovládna organizácia ďalej zdôraznila, takisto požadujú, aby kompetentní zaručili ochranu práva na pokojné zhromažďovanie a zdržali sa stigmatizácie legitímnych protestov a občianskych aktivít.
„Možnosť vyjadriť verejne nesúhlas a kritiku sú základnými piliermi slobodnej, spravodlivej spoločnosti založenej na rešpektovaní ľudských práv. Je povinnosťou vlády aj premiéra tieto práva chrániť. V opačnom prípade hrozí, že nesúhlasiť budeme už len doma v kuchyni,“ vyhlásil riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
Zároveň varoval, že politická rétorika, ktorá pokojné aktivity prejavujúce nesúhlas prirovnáva k „majdanizácii“ alebo k „destabilizácii štátu“, nielenže nepravdivo vykresľuje legitímne občianske aktivity, ale môže odrádzať ľudí od účasti na protestoch.
„Vyjadrenia najvyšších predstaviteľov štátu majú obrovský vplyv a môžu delegitimizovať právo na pokojné zhromažďovanie,“ skonštatoval Sloboda.
Mimoriadna schôdza Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády sa v utorok 21. januára mala na žiadosť premiéra Roberta Fica uskutočniť v utajenom režime.
Premiér Robert Fico to zdôvodnil tým, že v rozprave bude uvádzať veci, ktoré tvoria predmet utajovaných skutočností so stupňom utajenia dôverné. Fico konkrétne prečítal správu z dielne Slovenskej informačnej služby.
Podľa nej má tajná služba k dispozícii závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení, ktorého účelom je destabilizácia Slovenskej republiky. Informácie v správe pritom údajne pochádzali aj z odposluchov.
Následne opozícia návrh na vyslovenie nedôvery stiahla, keďže rokovať o vyslovení nedôvery vláde Roberta Fica sa malo neverejne.
V stredu tri opozičné strany – hnutie Progresívne Slovensko, strana Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie, odovzdali do parlamentu ďalší návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu vlády.
Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Ľudské práva, Občianska spoločnosť, právo na pokoné zhromažďovanie, Prenasledovanie, Vyslovenie nedôvery
Zdroj: SITA.sk – Amnesty International vyzýva Fica a jeho vládu, aby zverejnili rozsah a dôvod údajného sledovania občianskej spoločnosti © SITA Všetky práva vyhradené.