Bývalý policajný funkcionár Rehák z kauzy Judáš dostal 11-ročný trest, rozsudok však nie je právoplatný
Obžalovaný, ani jeho obhajca sa na vyhlásenie rozhodnutia súdu nedostavili.
Filtrovať podľa kategórie
Obžalovaný, ani jeho obhajca sa na vyhlásenie rozhodnutia súdu nedostavili.
Hnutie má v pláne zvýšiť podporu organizácií, ktoré sa venujú obetiam domáceho násilia.
Nové pravidlá vstúpia do platnosti 1. januára 2024.
Požiar je v počiatočnom štádiu.
Spoločnosť BILLA naďalej pokračuje v podpore slovenského športu, pričom svoju pozornosť už upriamuje aj na profesionálny futbal.
Obaja obžalovaní v kauze KTAG trvajú na svojej nevine.
Putin vyhlásil, že západné územia Poľska sú „darom od Stalina“ a Poľsko by malo byť vďačné ZSSR za „obnovenie jeho nezávislosti“.
V ranných hodinách sa 26-ročný muž vlámal do kancelárskych priestorov budovy na Ulici 29. augusta.
Ruské hlavné mesto bolo terčom útoku dronmi, pričom poškodili budovu vedľa ruského ministerstva obrany. Ďalší dron zasiahol nákupné centrum Leroy Merlin.
Na bachmutskom fronte pokračujú kľúčové boje.
24.7.2023 (SITA.sk) – Bývalého policajného funkcionára Jozefa Reháka v kauze známej ako Judáš súd odsúdil na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 11 rokov nepodmienečne v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.
Rozhodol tak sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli na pracovisku v Banskej Bystrici s tým, že obžalovaného uznal za vinného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dva skutky prijímania úplatku.
Sudca zároveň uložil Jozefovi Rehákovi trest prepadnutia majetku a trest zákazu vykonávať povolanie verejného činiteľa na päť rokov. Obžalovaný, ani jeho obhajca sa na vyhlásenie rozhodnutia súdu nedostavili, prítomný bol okrem sudcu len prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, pretože obžalovaný aj obhajoba majú zákonnú lehotu 15 dní, v ktorej sa môže voči rozhodnutiu odvolať. Prokurátor sa vzdal práva odvolať sa voči rozsudku.
Ako sudca uviedol v zdôvodnení výšky trestu, súd mohol podľa návrhu prokurátora prezentovaného v jeho záverečnej reči uložiť trest v sadzbe päť až 16 rokov, pričom prokurátor navrhoval 10,5 ročný trest.
„Obžalovaný nepostupoval podľa prísahy príslušníka policajného zboru, konal úplne protichodne nielen s trestným zákonom a bol činný pre zločineckú skupinu,“ dodal sudca Giertli.
V kauze na súde vypovedalo viacero svedkov, medzi nimi napríklad bývalý šéf národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech či exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.
Na súde v procese s Jozefom Rehákom vypočuli aj odsúdených členov zločineckej skupiny „sýkorovcov“ Martina Biháriho a Róberta Lališa. Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Jozefom Rehákom. spolupracoval.
Ako svedok sa pred súd v tejto kauze postavil aj ďalší sýkorovec, odsúdený Jurij Fejer známy ako „Malý Rus“, ktorý uviedol, že obžalovaného osobne nepoznal, ale pozná ho pod prezývkou „Dodo“ a vie, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov.
Podľa obžaloby Jozef Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo“ pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal za finančnú odplatu zisťovať informácie z prostredia polície. Takisto bol obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári. Jozef R. ešte na začiatku procesu v januári 2022 uviedol, že sa cíti byť nevinný.
Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.
Viac k témam: Kauza Judáš, Korupcia, Súdy, Sýkorovci, Úplatky, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Bývalý policajný funkcionár Rehák z kauzy Judáš dostal 11-ročný trest, rozsudok však nie je právoplatný © SITA Všetky práva vyhradené.