BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej rady Andrej Danko nevylučuje, že zriadi komisiu, ktorá sa bude zaoberať podnetmi na zvolených primátorov.
Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú agentúre SITA po utorkovom stretnutí Danka s predsedom Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduardom Báránym a zapisovateľkou štátnej volebnej komisie Evou Chmelovou poskytol hovorca Sekretariátu predsedu Národnej rady SR Tomáš Kostelník.
Finančné limity a fiktívne zamestnania
Danko predstaviteľom štátnej volebnej komisie poďakoval za organizáciu a priebeh komunálnych volieb. Zároveň sa zhodli sa na tom, že „treba nastaviť presnejšie volebné pravidlá. Podľa slov predsedu volebnej komisie totiž existuje podozrenie, že niektorí kandidáti nedodržiavali finančné limity, alebo že si vymýšľali fiktívne zamestnania,“ informoval Kostelník.
Podobné podnety má podľa vlastných slov aj Danko. „Dostal som od občanov podnety ohľadom viacerých zvolených primátorov. Tieto platformy totiž nespĺňajú parametre regulárnych politických strán, ale ani nezávislých kandidátov. Zistíme, kto urobil chybu,“ cituje vyjadrenie predsedu parlamentu tlačová správa.
Danko pritom nevylučuje, že zriadi komisiu, ktorá sa tým bude zaoberať. Verí, že nepresné pravidlá, ktoré vyvolali po víkendových voľbách nejasnosti, budú čoskoro upravené novou úpravou zákona. Očakáva preto podnety od príslušných inštitúcií. Sám bez spoločenskej zhody nebude iniciovať žiadne konania, uzatvára tlačová správa.
Kandidovanie v komunálnych voľbách
Podľa zákona kandidačnú listinu môže podať politická strana alebo politické hnutie, ktoré je registrovaná podľa zákona o politických stranách a politických hnutiach. Politické strany môžu na účely volieb utvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidačnú listinu.
Kandidovať môžu aj nezávislí kandidáti, ktorí však na rozdiel od politických kandidátov musia ku kandidačnej listine dodať aj podpisy voličov.
Voliči, čo ich podporia, musia mať trvalý pobyt v obci, kde sa o ich hlasy uchádza nezávislý kandidát. Potrebný počet podpisov závisí od počtu obyvateľov obce, napríklad, ak má obec do 50 obyvateľov, stačí 10 podpisov a aspoň 1 000 podpisov treba v mestách nad 100-tisíc obyvateľov.
Za starostu obce, resp. primátora mesta môže byť zvolený obyvateľ obce, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 25 rokov veku. Prekážkou práva byť volený je výkon trestu odňatia slobody, právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony.
Viac k témam: Andrej Danko, komunálne voľby 2018 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Danko dostal niekoľko podnetov na zvolených primátorov, zrejme zriadi komisiu a upraví zákon © SITA Všetky práva vyhradené.