Deň boja za slobodu a demokraciu je štátnym sviatkom až od roku 2001, dovtedy bol na Slovensku len pamätným dňom
Návrh bol len zastieracím manévrom zobrať Slovensku sviatky, ktoré znamenajú jeho samostatnosť a zvrchovanosť.
Filtrovať podľa kategórie
Návrh bol len zastieracím manévrom zobrať Slovensku sviatky, ktoré znamenajú jeho samostatnosť a zvrchovanosť.
KSČ si dlhodobou tvrdou politikou zablokovala možnosť pôsobiť v priebehu novembra 1989 ako vierohodný partner na rokovanie s opozíciou.
Dôvodom sú podozrenia z porušenia zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Podľa respondentov Rusko na okupovaných územiach vedie neúprosnú proruskú propagandu, konštatuje portál BBC.
BBC pripomína, že štvrtkový vývoj v Gaze nevie nezávisle overiť, čo okrem iného komplikuje aj masívny výpadok pripojenia.
Predseda Národnej rady SR zdôraznil, že išlo o zásadný prelom v existencii slovenského národa, ktorý predurčil naše smerovanie na dlhé roky.
Šesťdesiatosemročný generál a jeho 72-ročná manželka bývali v dome v meste Mineraľnyje Vody.
Igor Matovič sa ospravedlnil každému, kto od neho očakáva, že prehltne verejnú urážku od poslanca Smeru Jána Mažgúta.
Poctu zosnulej britskej panovníčke ocenil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker.
Igor Matovič o tom informoval na štvrtkovej tlačovej besede v parlamentnej knižnici.
17.11.2023 (SITA.sk) – Deň boja za slobodu a demokraciu ako štátny sviatok si 17. novembra pripomíname od roku 2001. Parlament vtedy 25. októbra schválil poslanecký návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, pod ktorý sa podpísali poslanci SMK, KDH, DS a LDU. Dovtedy bol 17. november na Slovensku na rozdiel od Českej republiky len pamätným dňom.
V parlamentnej rozprave pred 22 rokmi búrlivo reagovali hlavne poslanci národniarov. Obvinili konzervatívnych poslancov, že tento návrh je len zastieracím manévrom zobrať Slovensku sviatky, ktoré znamenajú jeho samostatnosť a zvrchovanosť. Poslanec Ján Cuper predkladateľom odkázal, že HZDS im tento sviatok odhlasuje, ale nech si nemyslia, že ho budú aj oslavovať.
Najväčšie výhrady k zmene pamätného dňa na štátny sviatok malo vtedajšie ministerstvo financií pod vedením Brigity Schmögnerovej. Podľa šéfky štátnej kasy sme už mali priveľa štátnych sviatkov a ako vtedy tvrdila, ďalší by znamenal stratu zhruba 3,7 miliardy vtedajších korún.
Pamätným dňom sa u nás 17. november stal už v roku 1990, keď Federálne zhromaždenie ČSFR schválilo zákon, na základe ktorého sa tento deň stal Dňom boja študentov za slobodu a demokraciu. Po vzniku Slovenskej republiky a prijatí nového zákona sa 17. november stal Dňom boja proti totalite. V roku 2001 nakoniec poslanci Národnej rady SR rozhodli, že 17. november bude štátnym sviatkom SR ako Deň boja za slobodu a demokraciu.
Pred 23 rokmi 17. novembra 1989 zorganizovali pražskí študenti spomienkovú slávnosť k 50. výročiu 17. novembra 1939. Brutálny policajný zákrok proti účastníkom na Národnej triede v Prahe vyvolal rozhorčenie verejnosti a protestné akcie.
Do štrajku po vysokých školách v Československu vstúpili herci divadiel, od 20. do 26. novembra sa konali denne stotisícové manifestácie v celej ČSSR. Vzniklo Občianske fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN), 24. novembra odstúpil Miloš Jakeš z funkcie generálneho tajomníka ÚV KSČ a 27. novembra sa uskutočnil generálny štrajk na podporu demokratických požiadaviek.
Federálne zhromaždenie 29. novembra zrušilo ústavný článok o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti, 3. decembra bola vymenovaná nová vláda s komunistickou väčšinou (16:5), ktorú verejnosť odmietla. V decembri prezident Gustáv Husák vymenoval novú vládu ”národného porozumenia” (desať komunistických ministrov, jedenásť nekomunistických) na čele s Mariánom Čalfom, v ten istý deň prezident odstúpil. 29. decembra 1989 bol za prezidenta ČSSR zvolený Václav Havel.
Viac k témam: 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, KSČ Komunistická strana Československa, Nežná revolúcia, Štátny sviatok
Zdroj: SITA.sk – Deň boja za slobodu a demokraciu je štátnym sviatkom až od roku 2001, dovtedy bol na Slovensku len pamätným dňom © SITA Všetky práva vyhradené.