Do gastra či cestovného ruchu sa po pandémii nevráti pätina zamestnancov, iných by motivoval vyšší plat
Najväčšia časť ľudí, ktorá v tomto sektore pracovala, je v súčasnoti stále bez zamestnania.
Filtrovať podľa kategórie
Najväčšia časť ľudí, ktorá v tomto sektore pracovala, je v súčasnoti stále bez zamestnania.
Uzávera má preventívne odraziť všetky neželané investičné zámery a pokusy developerov.
USA sa rozhodli, že sa nebudú pokúšať o opätovné pripojenie k medzinárodnej zmluve.
EÚ aktivuje balík, ktorý zahŕňa granty a pôžičky využívajúce verejné a súkromné investície, keď sa Bielorusko podujme na prechod k demokracii.
Motív konania útočníka nie je známy.
Ivana Golunova z nezávislého spravodajského webu Meduza zatkli v roku 2019 pre držbu drog, čo on odmietol ako podvod.
Plamene síce dostali rýchlo pod kontrolu, no niekoľko desiatok pacientov sa už predtým stihlo nadýchať dymu.
Doprava je na diaľnici obmedzená.
Úver, ktorý patrí k najvyšším na domácom realitnom trhu, poskytol syndikát šiestich bánk.
Novelou zákona sa stanoví aj percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri týchto chorobách.
29.5.2021 (Webnoviny.sk) – Z bývalých zamestnancov a zamestnankýň cestovného ruchu či gastra sú dnes predavači a predavačky či výrobná pracovná sila.
Väčšina z nich si vie predstaviť, že by sa vrátili späť, motivovali by ich však k tomu nové podmienky, ako sú vyšší plat a istota pracovného miesta. Ukázal to prieskum spoločnosti Profesia, do ktorého sa v období od 18. mája do 24. mája tohto roka zapojilo 492 respondentov.
Išlo najmä o ľudí, ktorí majú za posledný rok skúsenosť s prácou v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Spomedzi respondentov bola iba približne desatina bez skúsenosti s prácou v sektore.
Najväčšia časť ľudí, ktorá v tomto sektore pracovala, je i dnes stále bez zamestnania. Takúto odpoveď zaznačilo až 36 % respondentov. Približne 31 % ľudí v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve stále pracuje. Naopak, takmer štvrtina potvrdila, že po tom, čo o prácu prišla, si našla nové zamestnanie inde.
Keď ľudia v odvetví za posledný rok zmenili alebo prišli o prácu, pri 63 % prípadoch to bolo pre pandémiu. Najčastejším dôvodom bola úplne zatvorená prevádzka alebo zníženie personálu.
Takmer polovica bývalého personálu pracujúca v inej sfére našla svoje uplatnenie v obchode a vo výrobe. Bývalí zamestnanci a zamestnankyne hotelov či reštaurácií pracujú dnes často aj v službách, administratíve, doprave či klientskej podpore.
K návratu väčšiny bývalých zamestnancov cestovného ruchu, gastra a hotelierstva do tohto sektora by dokázali motivovať vyšší plat a istota pracovného miesta. Treťou najčastejšou odpoveďou boli lepšie pracovné podmienky.
Na ďalšej priečke však zamestnanci poukázali aj na nečestné praktiky niektorých zamestnávateľov, ktorí na zmluve priznávajú iba časť mzdy a ostatné financie dávajú pracovníkom „na ruku“.
Takmer 40 % respondentov, ktorí pracovali a dnes už nepracujú v tomto sektore, uviedlo, že na návrat späť by ich motivovalo práve prehľadné odmeňovanie, ktoré je zakotvené v zmluve.
Výsledky prieskumu podľa Profesie prichádzajú v čase, keď uvoľňovanie opatrení na Slovensku výrazne zvýšilo počet pracovných ponúk v tomto sektore. Zamestnávatelia uverejnili od 1. mája do 25. mája tohto roka 1 154 pracovných ponúk. Oproti počtu inzerátov za celý prvý štvrťrok tohto roka ide takmer o dvojnásobné číslo.
Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu, gastro, Pandémia, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Do gastra či cestovného ruchu sa po pandémii nevráti pätina zamestnancov, iných by motivoval vyšší plat © SITA Všetky práva vyhradené.